A 2017. februári tervek szerint – ekkor készült a Korn Ferry Hay Group felmérése – Magyarországon idén átlagosan, minden munkavállalót beszámítva 5,1%-os béremelést hajtanak végre a vállalatok. Ez a szám főleg azt tekintetbe véve jelentős, hogy az MNB legfrissebb inflációs jelentése szerint tavaly alig 0,4%-os volt az infláció, és idén is alig 2,4%-ra számíthatunk. Ez pedig azt jelenti, hogy 2017-ben is bőven két százalék fölött lesz a reálbér növekedés, ami három éve folyamatos az országban.
A differenciálás regionálisan is megfigyelhető: Budapesten jóval magasabbak a bérek, mint Kelet- vagy Nyugat-Magyarországon. Ez azonban nem csak azt jelenti, hogy a különböző régiókban működő vállalatok eltérő bérpolitikát alkalmaznak, hanem azt is, hogy a nagy, több régióban is telephellyel rendelkező cégek 22%-a a cégen belül is különbséget tesz regionális alapon alkalmazottai között - olvasható a Hays közleményében.
A Magyarországon 2,7 százalékos reálbér növekedés (vagyis az inflációt meghaladó béremelés) jóval nagyobb növekedési ütem, mint a Kelet-Európában és a világ egészében várható átlag – derül ki a Korn Ferry Hay Group nemzetközi összevetéséből.
Magyarországon az átlag reálbér növekedés a globális átlagnál is picit magasabb lesz (pedig ebben a fejlődő országok nagy ütemű emelkedése is benne van) és 0,6 százalékkal nő a kelet-európai térséghez képest. Kelet-Európában átlagban 2,1 százalékkal, a világban 2,3 százalékkal nő a reálbér 2017-ben.
A globális reálbérekre vonatkozó elképzelések egy év alatt romlottak: 2016-ban, még 2,7 százalékos reálbér növekedést vártak 2017-re. Egy év alatt 0,4 százalékkal csökkent az előrejelzés értéke. Észak-Amerikában átlagban 1,4 százalékkal, Nyugat-Európában 1,7 százalékkal, a Közel-Keleten 2,5 százalékkal, Ázsiában 4,3 százalékkal nő majd a reálbér.