„Itt most verseny lesz” - íme a növekedési hitelprogram részletei

„Itt most verseny lesz”, mondta Matolcsy György jegybankelnök a június 1-jén induló Növekedési Hitel Program végleges feltételeinek bejelentésekor. A jegybank várakozásai szerint a pénzintézetek legalább kétharmada részt fog venni a hitelezésben.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A jegybank monetáris tanácsa véglegesítette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) április 4-én bejelentett Növekedési Hitel Programjának mindhárom pillérét. – Megvannak a programok, a célok és a keretek, amelyek jó eséllyel sikeressé teszik a programot – mondta Matolcsy Györgyjegybankelnök és hozzátette: a program elfogadása a globális pénzgazdaság jelenlegi trendjeihez igazodva történt. A Nemzetközi Valutaalap és a Világbank rendes éves közgyűlésén szerzett tapasztalatokra hivatkozva Matolcsy hangsúlyozta, a globális gazdaság növekedési üteme lassul, különösen az eurózóna országai vannak kifejezetten nehéz reálgazdasági és pénzügyi helyzetben.

Matolcsy György. Kép:MTI/IllyésTibor

Alig három hónap

Az április elején bejelentett program részletei három kérdésben módosultak a pénzintézetek javaslata alapján. A résztvevőkkel a jegybank kétoldalú megállapodásokat fog kötni május végén.

A program június elsején indul és az eredeti elképzeléseknek megfelelően augusztus 31-én zárul. Alig három hónap áll tehát a bankok rendelkezésére, hogy kihelyezzék a pénzt, a vállalkozások számára pedig, hogy megtalálják a megfelelő hitelcélt és felvegyék a hitelt.

2,5 százalékért akár hárommilliárd forint hitel

– Rendeztük a program kritikus pontját, mivel az olcsó hitel mellé is kell garancia – mondta Matolcsy György indoklásul, hogy az eredetileg két százalékosra tervezett kamatmarzsot miért emelték 2,5 százalékra. Ez a maximális felár, amelyet a bankok kérhetnek – olcsóbban folyósíthatják – a nulla százalékon refinanszírozott forrás kihelyezésekor. Ezen belül a pénzintézet alakíthatja ki – akár ügyfelenként eltérő módon–, hogy mekkora a kamat és a garancia aránya.

Szintén a bankok kérésére módosult a program felső korlátja a korábbi 400 millió forintról végül hárommilliárd forintra, míg a minimálisan folyósítható kölcsön az eredeti tervek szerint maradt hárommillió forint.

Alapvetően forgóeszköz hitelt és beruházási célokat finanszíroz, valamint az uniós forrásokhoz való hozzájutást segíti
A hitel futamideje legfeljebb tíz év az MNB keretfeltételei alapján, de a bankok maguk szabják meg, hogy az egyes ügyfelek számára a hitel cél és a kockázat alapján milyen időtávra nyújtják a kölcsönt. Az MNB elsődleges célja szerint a forrás alapvetően forgóeszköz hitelt és beruházási célokat finanszíroz, valamint az uniós forrásokhoz való hozzájutást segíti, de nem korlátozták adminisztratív módon azt sem, hogy az olcsó forrással a már meglévő hiteleket váltsák ki a pénzintézetek. – A bankok közötti versenyt engedni kell, mert az hatékony módja az allokációnak. Azt látnánk szívesebben, ha beruházásokat támogatna a forrás, mert annak a GDP-re gyakorolt hatása jelentősebb, ugyanakkor pozitív hatása van annak is, ha a forráselosztás hatékony – mutatott rá Balog Ádám a Nemzeti Bank alelnöke.
A harmadik pillér
A Magyar Bankszövetség elnökének kérésére a Magyar Nemzeti Bank felülvizsgálta a kéthetes kötvényprogramjának befogadási kritériumait is. Az indok szerint sem a program, sem a magyar pénzügyi érdekek szempontjából nincs ugyanolyan helyzetben egy Magyarországon pénzügyi tevékenységet folytató hitelintézet, vagy egy olyan külföldi befektető, aki a rendszerben kötvény formájában elhelyez pénzt.A kérdésben ugyan a mostani tanácskozáson nem született döntés, de Matolcsy György néhány héten belül ígér határozatot.
Az elképzelések szerint a jövőben a kéthetes letéti rendszerben csak azoktól a pénzintézetektől fogadnák el betétet, amelyek Magyarországon pénzügyi tevékenységet folytatnak. – Amennyiben a Monetáris Tanács így dönt a jövőben nem fogadjuk el a külföldi pénzintézetektől a pénzt, amelyek nem vesznek részt a programban, illetve nem hiteleznek Magyarországon – mutatott rá Matolcsy.
A kisebb bankoknak jut több

Május 8-án küldi ki az MNB a keretszerződés-tervezetet a bankoknak, május 15-én kerülnek fel a részletek a jegybank oldalára. Balog Ádám tájékoztatása szerint az MNB május 28-án köti meg a kétoldalú megállapodásokat a bankokkal. Ezt megelőzően egy-egy bank megadja, hogy a program keretében mekkora összeg kihelyezését vállalja, a kkv hitelállományának öt százaléka a „belépési minimum”. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy a pénzintézet ténylegesen megkapja az általa igényelt összeget.

A rendelkezésre álló refinanszírozási forrást ugyanis a jegybank úgy osztja el a kereskedelmi bankok között, hogy a kisebb hitelintézeteknek jusson több. – Miután pályázott az első és második pillér alatt a pénzintézet, kártyaleosztásos technikával osztjuk szét a forrást. A beérkezett ajánlatokat sorrendbe állítjuk és az alacsonyabb összegtől felfelé haladva osztjuk szét a keretet. Ez előnyben részesíti a kis bankokat, számukra a technika a piaci részesedésüknél magasabb összeget fog eredményezni. Stratégiai célunk, hogy ne a jelenleg rendelkezésre álló struktúrát betonozzuk be, hanem versenyt generáljunk – tette hozzá Palotai Dániel, az MNB ügyvezető igazgatója, aki szerint a program lehetőséget teremt a kis bankoknak arra, hogy növeljék piaci részarányukat.

Az elosztási modellből következik az is, hogy az MNB programjában lehetőség van bankváltásra is, azaz nem feltétlenül a korábbi hitelt nyújtó pénzintézetnél kell azt becserélni az olcsóbb forrásra sem a forinthitelek sem a devizahitelek kiváltása esetében. A jegybank vezetősége szerint ez a lehetőség szintén a pénzintézeti versenyt serkenti: sok bank ugyanis elveszítheti meglévő ügyfeleit, ha nem tud számukra olcsó hitelt adni. Értelemszerűen a nagybankok lesznek nehéz helyzetben, hiszen a kkv hitelállományuk arányában ők kevesebb forráshoz jutnak, mint például a takarékszövetkezetek. –Tudjuk jól, hogy a verseny és az árverseny élesedésével nő a jólét, hiszen a kamatok ezáltal is csökkenhetnek – tette hozzá az ügyvezető igazgató.

Biztos versenyt ígér

A bankoktól az ajánlatuk benyújtásakor felelős döntést vár a jegybank, ami arról szól, hogy a következő három hónapban milyen új piacot és ügyfeleket akarnak szerezni a pénzintézetek. Az a bank, amely „túl sokat kér” és végül az összeget nem helyezi ki, büntetésre számíthat.

Az a bank, amely „túl sokat kér” és végül az összeget nem helyezi ki, büntetésre számíthat.
Matolcsy György úgy véli, a hárompilléres növekedési program összességében 0,7 százalékos többletnövekedést jelenthet a magyar gazdaság számára áthúzódva 2014 első feléig. Ha a beruházások felé húznak a hiteligények, ennél jelentősebb is lehet a növekedési hatás.

A Magyar Nemzeti Bank befogadja a mérlegébe a hitelszerződéseket és elemzi azokat, hogy valóban a pénzintézeti szereplőkkel megállapodott hitelcélokra folyósították-e az összegeket. Az is cél, hogy a mikro-, kis- és középvállalatok megfelelő arányban részesüljenek a forrásból. Ennek érdekében az MNB egy adatbankot épít ki, amelyen keresztül következtetéseket vonnak le, és tesznek a monetáris tanácsank újabb javaslatokat, hangzott el a sajtótájékoztatón.

Matolcsy György szerint a program pillérei megteremtik az alapot arra, hogy a magyarországi pénzintézetek – kicsik és nagyok egyaránt – egyenlő versenyhelyzetbe kerüljenek. Az eddigi tárgyalások alapján nem vár az MNB negatív hozzáállást a bankok részéről.

A Bank of England a közelmúltban 2015-ig meghosszabbította hasonló programját. Kérdés, hogy Magyarországon a három nyári hónap elegendő lesz-e a várva-várt hitelboomhoz.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo