Így választja ki az ellenőrizendő cégeket a NAV

Szó sincs arról, hogy az Adóhatóság emberei véletlenszerűen szúrnák ki az adócsalókat. Céltudatosan választják ki ellenőrzésre a cégeket. Akinél már találtak hibát korábban, vagy épp áfát igényel vissza, biztosan készülhet.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

Múlt héten indult el a NAV nyári ellenőrzési akciója. Az országos akció során – a korábbi évekhez hasonlóan – az adóellenőrök és a pénzügyőrök a turisták által kedvelt üdülőhelyeken, a strandokon, a nyári fesztiválokon, a szabadtéri rendezvényeken és az idegenvezetési szolgáltatóknál vizsgálódnak augusztus végéig. A NAV azt vizsgálja, hogy a kereskedők, szolgáltatók bevételeikről adnak-e számlát vagy nyugtát, a vállalkozások bejelentik-e alkalmazottaikat, a kereskedők számot tudnak-e adni áruik eredetéről, illetve betartják-e a jövedéki termékek árusítására vonatkozó szabályokat.

Linczmayer Szilvia, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adószakmai szóvivője a Privátbankárnak elmondta, azt is megnézik, hogy például a kereskedő tudja-e igazolni az árukészlet eredetét. Ezzel párhuzamosan a pénzügyőrök pedig megnézik, nem vizezik-e az alkoholt, illetve zárjegyes italokat árulnak-e a kocsmákban - magyarul nem csalnak-e adót.

Rámennek az áfa-visszaigénylőkre

Azok a vállalkozások szinte biztosan számíthatnak az ellenőrzésre, amelyek levonható áfát kérnek vissza. A kifizetés előtt ellenőrizni kell, hogy jogosultan kérik vissza pénzt, nem pedig adócsalásról van szó. Ha nem jogos, de jóhiszeműen igényelték vissza a pénzt, akkor a jogtalanul visszaigényelt összeg 50 százaléka is lehet az adóbírság.

Mit, hol, hogyan?
Az esetek egy részében az ellenőrök a kiérkezés után azonnal elkezdik a vizsgálatot. Erre általában az ellenőrzési akciók idején van példa, ha elmarad a nyugtaadás.
Gyakoribb azonban, hogy időt hagynak a cégnek a szükséges iratok összegyűjtésére. Az esetek jelentős részében ugyanis nem a cég telephelyén, hanem a könyvelőnél vannak a szükséges bizonylatok, igazolások és egyéb dokumentumok. Ilyenkor minden számlát, munkaszerződést és minden olyan papírt bekér a NAV, ami igazolhatja hogy egy adott számla valós.
Azokban az esetekben amikor a cég méretei vagy forgalma miatt olyan mennyiségű irat halmozódik fel, hogy azokat egyszerűbb a társaság telephelyén megvizsgálni. Ilyenkor az ellenőrök előzetes megbeszélések szerint egy külön erre kijelölt irodában nézik át a papírokat. Ezeket a vizsgálatokat egyébként munkaidőben kell elvégezni.
Lehet azonban rosszabb is. Ha valakiről kiderül, hogy jogtalanul, például bevételének eltitkolásával akar pénzt visszakapni, annak nagyobb bírságra kell számítania. Ha például munkagépek után igénylik vissza a pénzt, viszont kiderül, hogy a munkagépet valójában meg sem vették, akkor a jogtalanul visszaigényelt összeg 200 százalékát is kiszabhatják bírságként.

Tavaly óta már nincs véletlenszerű ellenőrzés - mondja a szóvivő. Ma már kockázatelemzés alapján dől el, kit vesznek górcső alá. Sok kereskedő azzal növeli az esélyeit az ellenőrzésre, hogy nem ad nyugtát. Az ilyen esetek ugyanis bekerülnek a rendszerbe, amit később felhasználnak az elemzéseknél.

A kezdők 10 százalékát biztosan megnézik

A szóvivő szerint aki betartja az előírásokat, kis valószínűséggel kap ellenőrzést. Kockázatelemzés közben ugyanis azok kerülnek, kerülhetnek képbe, akiknek van valamilyen folt a múltjában. Sokan vannak ilyenek: Linczmayer Szilvia elmondta, hogy tavaly az esetek 242 ezer ellenőrzés 80 százalékában találtak adóhiányt, vagyis ilyen arányban volt eltitkolt adó.

Az adatbázis tehát nagy, nemcsak a botlások vannak benne, hanem például az is, ha egy cég mondjuk egy uniós ország egyik cégével kereskedik; ezek mellett természetesen a bevallások is elérhetőek.

A kezdő vállalkozások 10 százalékát biztosan ellenőrzik, a kockázatelemzés közben vizsgálják a cégtulajdonos korábbi céges múltját is - ehhez az adóregisztrációs eljárást használják fel. Lehet, hogy az illető az előírások szerint alapíthatott céget még akkor is, ha tetemes adótartozása volt. Ha ugyanis ez az összeg nem éri el a 15 millió forintot, csak mondjuk a 13 milliót, akkor nincs akadálya a cégalapításnak. Ebben az esetben viszont közepesen kockázatosnak minősül a vállalkozás, szóval szinte biztos az ellenőrzés.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo