A feltöltési kötelezettség azt jelenti, hogy az adóév utolsó hónap 20. napjára (naptári év szerint adózók esetében december 20.-ára) – tehát amikor már kellő pontossággal láthatók, megbecsülhetők a tárgyévi adatok – a vállalkozás megállapítja, hogy mennyi lesz a tényleges adókötelezettsége, és ezt az összeget, csökkentve az évben már befizetett előlegek összegével megfizeti - mondják a Saldo szakértői.
Az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) kivételével a feltöltési kötelezettséghez bevallási kötelezettség is kapcsolódik.
A kettős könyvvitelt vezető belföldi illetőségű adózónak és a külföldi vállalkozónak az adóelőleget az adóévben az adóévi várható fizetendő adó összegére ki kell egészítenie. Európai Uniós és/vagy költségvetési támogatás esetén a várható fizetendő adó adóalapjába nem számít bele a támogatások miatt elszámolt adóévi bevételből az adóév utolsó hónapjának 15. napjáig meg nem kapott összeg.
Eva
Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló többször módosított 2002. évi XLIII. törvény 12. § (4) bekezdés szerint az adóalanynak az adóelőleget december 20. napjáig az adóévi várható fizetendő adó összegére ki kell egészítenie. A kiegészítési kötelezettség minden eva alanyra vonatkozik értékhatár nélkül, viszont nem kapcsolódik hozzá bevallási kötelezettség. Az adózás rendjéről szóló többször módosított 2003. évi XCII. törvény (Art.) 2. számú melléklet I. fejezet 3/A/a) pontja alapján az adóév utolsó havi, negyedévi előleget – a Tao. tv. szerinti előleg kiegészítésre kötelezettek – az előleg kiegészítéssel egyidejűleg teljesítik.
A feltöltési kötelezettséget úgy kell kiszámolni, hogy a tárgyévre vonatkozó adó 100 százalékát befizessük. Mivel azonban sok esetben igen nehéz megbecsülni a feltöltési kötelezettség határideje utáni, ugyanakkor még a tárgyévre vonatkozó – gyakorlatilag a december 20–31. időszak – forgalmat, nem kell bírságra számítanunk abban az esetben, ha a feltöltést egy kicsit alábecsültük, de az éves adó 90 százalékáig megtörtént annak összege.
Evásoknál problémát okozhat az is, hogy az evázók többsége bevételi nyilvántartást vezet (egyéni vállalkozók és Bt-k nagy része), amelynél nem a számlán szereplő teljesítés dátumát kell figyelembe venni, hanem azt a napot, amikor a pénzt megkapták. Ezért például nagy eltérések is kijöhetnek a december 20-i becslésünktől, ha mondjuk partnerünk a december 30-i fizetési határidejű számlát csak január 3-án fizeti ki.
Az Art. 172. § (12) bekezdése alapján, ha az adózó esedékességig az adóévi várható adó összegét – figyelemmel az adóév során megfizetett előleg összegére is – nem fizette meg legalább 90 százalékos mértékben és az egyszerűsített vállalkozói adó kivételével nem vallotta be, a befizetett előleg és az adó 90 százalékának különbözete után 20 százalékáig terjedő mulasztási bírságot fizet.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a társasági adóról szóló törvény szerint, ha az adózó adózás előtti eredménye vagy adóalapja közül a nagyobbik a korrigált összes bevétel 2 százalékát nem éri el, választania kell, hogy az adóbevalláshoz bevallást kiegészítő nyomtatványt mellékel, vagy a korrigált összes bevétel 2 százalékra, azaz a nyereségminimumra számítja a társasági adót. Az idei adóváltozások a társasági adót is érintették: az új adótörvényekről szóló összefoglaló írásunkat itt olvashatja!
Reklámadó
2014-től új elemként jelenik meg, hogy a reklámadó-fizetésére kötelezetteknek a reklámadó-előleget az adóévi várható fizetendő adó összegére ki kell egészíteniük (figyelembe véve az adóévre már bevallott előlegeiket) és erről az 1494-es nyomtatványon bevallást kell benyújtaniuk december 20-áig.