Hong Kong-ban és Londonban legdrágább az irodabérlés a világon

Hong Kong központja és a londoni West End áll a CBRE globális listájának élén: ebben a két városrészben a legmagasabbak az irodabérleti költségek a világon. Budapest belvárosában a londoni költségek alig tizedét fizetik a bérlők - derül ki az ingatlan-tanácsadó legfrissebb kutatási adataiból.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hong Kong központja és a londoni West End üzleti negyed maradt a világ legdrágább irodapiaci lokációja; Ázsia egyik pénzügyi központjában évente 3 256 dollárba kerül egy négyzetméternyi első osztályú iroda bérlése, a West Enden pedig 2 302 dollárba. Az első öt legdrágább városrész közé bekerült még a New York-i Midtown (2 183 dollár/m2/év), Hong Kong West Kowloon negyede (2 045 dollár/m2/év) és Peking központi pénzügyi negyede (1 971 dollár/m2/év).

Kép:Pixabay

A CBRE globális listájának első 10 helyezettjei olyan nagyvárosok, amelyek továbbra is képesek vonzani és megtartani jelentős bérlőiket.” – mondta Richard Barkham, a CBRE vezető közgazdásza. A lista a bérleti költségek alapján rangsorolja a világ nagyvárosainak városrészeit, amelybe beletartozik a bérleti díj, a helyi adók és a szolgáltatási díjak egyaránt. A költségszint 2017 első negyedévének végén 1,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az amerikai kontinens 3,6 százalékkal, Európa 0,8 százalékkal, az ázsiai és csendes-óceáni térség pedig 1,2 százalékkal drágult 2016 márciusától 2017 márciusáig.

Egyre többen vágynak prémium irodákba
Élénkebbé vált a magyarországi, azon belül is elsősorban a budapesti irodapiac: idén áprilisban és májusban az irodát keresők több mint 60 százaléka A vagy B kategóriás irodaházban keresett irodát, szemben az egy évvel korábbi 54 százalékos aránnyal. Ezzel párhuzamosan a lakásban és házban kialakított irodák iránti kereslet 18 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 24 százalékról.
A dél-afrikai Durbanban emelkedtek az irodabérleti költségek a legnagyobb arányban (+21,2%), Európában pedig Stockholm drágult a legjobban (+18,8%), de Palma de Mallorcán, Belfastban és Amszterdamban is jelentősen nőttek a költségek. Az ázsiai és csendes-óceáni térségben a kínai Sanghaj Puxi negyede, a kínai Guangzhou, az indiai Bangalore és Sanghaj Pudong városrészében emelkedtek leginkább az irodabérleti költségek. Az amerikai kontinensen az argentin főváros, Buenos Airesben, a texasi Houston elővárosi részén és a New Yorki-i Midtown déli részében kell a bérlőknek a legnagyobb költségnövekedéssel szembenéznie.

A CBRE a világ 121 irodapiacán követi nyomon az első osztályú irodák bérleti költségeinek alakulását. A legdrágább 50 lokáció közül 2017 első negyedévének végén 21 az ázsiai és csendes-óceáni térségben, 16 az EMEA-régióban (Európa, Közel-Kelet és Afrika), 13 pedig Amerikában található.

EMEA-régió (Európa, Közel-Kelet és Afrika)

Az EMEA-régióban a dél-afrikai Durbanben nőttek legnagyobb mértékben az irodabérlés költségei, de Stockholmban, Belfastban, Amszterdamban is kétszámjegyű volt az emelkedés, de nem sokkal maradt le Lyon és Berlin sem.

A londoni West Enden – bár még mindig a második legdrágább lokáció a világon – azért is csökkentek az irodabérleti költségek, mert visszaesett az irodák iránti kereslet főleg a pénzügyi szolgáltató vállalatok részéről, amelyek egyre kevésbé kívánják kifizetni a Londoni prémium piacára jellemző magas bérleti költségeket. A bérlők erőfeszítései, hogy csökkentsék költségeiket, az erősödő svájci frank miatt, sikerrel jártak Genfben és Zürichben egyaránt. Végül a londoni City kiesett a 10 legdrágább piac közül, dacára annak, hogy 2,9 százalékkal nőttek az irodabérlési költségek London pénzügyi központjában.

 A 10 legdrágább irodabérleti piac (dollár/m2/év)

Sorrend Piac Irodabérleti költségek
1 Hong Kong (Central), Hong Kong 3,256
2 London (West End), Egyesült Királyság 2,302
3 New York (Midtown-Manhattan), USA 2,183
4 Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong 2,045
5 Peking (CBD), Kína 1,971
6 Peking (Finance Street), Kína 1,833
7 Tokyo (Marunouchi/Otemachi), Japán 1,741
8 New York (Midtown-South Manhattan), USA 1,681
9 Újdelhi (Connaught Place - CBD), India 1,656
10 Sanghaj (Pudong), Kína 1,440
TOP 5 költség-növekedés
Sorrend Piac Változás (%)
1 Durban, Dél-Afrika 21.2
2 Buenos Aires, Argentína 20.0
3 Stockholm, Svédország 18.8
4 Denver (előváros), USA 17.2
5 Palma de Mallorca, Spanyolország 16.5
TOP 5 költségcsökkenés
Sorrend Piac Változás (%)
1 Dzsakarta, Indonézia -19,6
2 Moszkva, Oroszország -18.0
3 Genf, Svájc -9.8
4 Hanoi, Vietnám -7.4
5 Calgary (belváros), Kanada -6.7

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo