Ha tudjuk, hogy miről folyik a szó, mit mondanak rólunk, mi érdekli őket, és mitől tartanak, azzal jobb kapcsolatot alakíthatunk ki az ügyfeleinkkel, a versenytársak ütőerén tarthatjuk az ujjunkat, és javíthatunk a megtérülési mutatókon is. Csak jól kell tudnunk értelmezni, ami történik. A hootsuite.com segítségével mutatunk 3 módszert, hogy a legtöbbet hozzuk ki ebből a lehetőségből.
1. Szerezzünk minőségi információkat az ügyfeleinkről!
Egy közvélemény-kutatás eredményeire tehetünk szert úgy, hogy nem kell súlyos pénzeket fizetnünk érte. Megtudhatjuk, hogy hogyan vélekednek, mit gondolnak a márkánkról, arról a terméktípusról, amivel dolgozunk, vagy épp az iparágunkról magáról. Első kézből, kérdés nélkül ismerhetjük meg, hogy mi az, amire tényleg vágynak, mit várnak el egy jó terméktől vagy szolgáltatástól, és milyen problémára keresnek megoldást. Hogy a stratégiánknak megfelelő adatokat kaphassuk kézhez, és valóban képben legyünk, hogy mi történik a közösségi oldalakon, szükség van valamilyen eszközre. Jó pár ingyenes is elérhető, igaz, angol nyelven. Beállítható például, hogy a program listázzon minden esetet, amikor említették a cégünk nevét egy bejegyzésben. Kérhetünk elemzéseket arról, hogy a különböző oldalakon (Twitter, Facebook, Google Plus vagy épp Instagram) milyen pozitív vagy negatív szavakkal, hashtagekkel említettek bennünket (a céget, a márkánkat vagy a terméktípust, amivel foglalkozunk).
A közösségi oldalak monitorozása a versenytársfigyelésnek és -elemzésnek is kiváló eszköze. Nemcsak arról tudhatunk meg többet, hogy mit tesz éppen a versenytársunk, hanem arról is, hogy hogyan vélekednek róla a vevői. A konkurencia nevének, termékeinek közösségi médiás megjelenését is elemezzük, olyan információk birtokába juthatunk, amelyek direkt módon is befolyásolhatják a döntéseket, és lehetővé tehetik, hogy egy hosszal előrébb kerüljünk a versenyben. A közösségi média lényege ugyanis, hogy megoldást kínáljunk az ügyfelek problémáira előbb, mint bárki más.
3. Figyeljük a piacvezetőket!
A legtöbb vállalkozó tisztában van azzal, hogy fontos tudnia, mit mondanak az ügyfelei, vagy mit tesznek a közvetlen versenytársai. Sokan azonban kihagynak egy fontos csoportot, amikor információkat gyűjtenek a stratégiájukhoz: a befolyásolókét. Pedig ahhoz, hogy rajta maradjunk az íven, amit a világ éppen követ, nagyon fontos tisztában lenni az iparágunk vezéregyéniségeinek véleményével is. Érdemes tehát követni a legnagyobb cégek vezetőinek, elemzőknek a Twitter, a Facebook oldalát is, ahogy a véleményvezér szakmai blogokat is. Így képesek leszünk előre látni a saját iparágunk következő trendjeit, a saját piacunkon pedig innovátorként tűnhetünk fel. Osszuk meg a frissen szerzett tudást a saját követőinkkel – ezzel tovább erősíthetjük azt az érzést, hogy valódi szakértők vagyunk a területünkön.