Vannak olyan elképesztő sikertörténetek, amik nap, mint nap szembe jönnek velünk, ösztönöznek bennünket arra, hogy haladjunk tovább, és egyszer remélhetőleg a siker kopogtat az ajtónkon. Menet közben azonban ne féljünk beengedni a kudarcot sem. Még a sikeres vállalkozók is szembesültek néhányszor a hibázás nehézségeivel, ám sokan úgy vélik, ezek a kis mellékvágányok ez lendítették őket a jelenlegi helyzetükbe. Újrakezdeni tehát egyáltalán nem ciki! Íme, 5 sikeres vállalkozó, akik kicselezték a kudarcokat és ma már elmondhatjuk róluk, hogy nagy magasságokba jutottak a siker létráján.
Steve Jobs
Jobs, akinek a neve összeforrt a gyermekeként szeretett Apple-vel, azt vallja, hogy a legjobb dolog, ami történhet velünk, ha hibázunk olykor. Abból, hogy az extravagáns újításainak bejelentése miatt kirúgták a cégtől, csak profitált. Gyanítjuk, nem a legjobb érzés, amikor kirúgnak az állásunkból, de ő úgy véli, ilyenkor van időnk átgondolni, mit hibáztunk, és frissítsük a készségeinket. És ami a legfontosabb szerinte, hogy az embereknek el kellene fogadnia, hogy vannak rossz lépések. De ezek nem ártalmasak. Steve Jobs, amikor visszahívta az Apple, új tehetségeket fedezett fel, új ötletekkel rukkolt elő, amiket már a kirúgása után elkezdett kidolgozni, és ezt követően vált rendkívül sikeressé.
Ratan Tata indiai üzletember, a Tata Group volt elnöke 21 évig vezette sikeresen a cégét. Ám az ő életében is voltak döccenők: a Tata Motors egyik első terméke mondhatni már a bemutatkozásnál erősen megbukott a személygépkocsi szegmensben. A Fordhoz ment tanácsért, ahol azonban gúnyosan sértegették őt és menedzsereit. Bill Ford szerint nem volt elég tudása ehhez a szegmenshez. Néhány évvel később a Ford a válsággal küzdött és a Tata megvásárolta a Jaguár Land Rovert tőle. Tata azt tanítja nekünk, hogy a kudarc nem állandó, és így a siker sem.
Warren Buffet
Warren Buffett maga is elismeri, hogy a Berkshire Hathaway részvények megvásárlása a kezdetben 200 milliárd dolláros buktának tűnt. Amikor néhány részvényt szeretett volna eladni, vérig sértődött, mert a megállapodással ellentétben a szerződésben alacsonyabb árat tüntetett fel a vásárló. Így Buffett nem hogy eladni nem volt hajlandó, hanem szépen lassan felvásárolta a teljes portfóliót. Így az egója miatt hozott érzelmi alapú döntés kezdetben óriási veszteségnek tűnt az addig zseniként számon tartott üzletember életében. Röviden összefoglalva a Berkshire Hathaway hozta meg számára az igazi sikert. Ő arra tanít bennünket, hogy elsőre pocsék üzleti döntés és beruházás is lehet jó befektetés, ha utána ügyesen sáfárkodunk a megszerzett termékkel. Az egót néha fel kell áldozni a nagyobb jó érdekében. Ahhoz, hogy sikeres legyen a vállalkozásunk, a meghibásodott üzleti szárny vagy javítást, vagy megszüntetést kíván, ám utána lehet kezdeni valami újat, ami a sikerhez vezethet.
Tény, hogy ma a világ egyik legsikeresebb vállalkozója Bill Gates, akinek neve mondhatni mindenki számára ismerősen cseng. Ő maga mesélte, hogy egy évben a barátja mennyivel jobban teljesített egyes tantárgyakban az egyetemen, míg ő kevésbé brillírozott. Ugyanebben az évben Gates kimaradt az egyetemről és elkezdte a munkát, amivel megalapozta a világ legnagyobb szoftver cégét, így most ő a tulajdonosa a Microsoftnak és a Microsoft az említett barát munkáltatója. A vizsgák eredménye ideiglenes, de a tanulságok, amiket a kudarcokból tanulhatunk, állandóak. Annak érdekében, hogy a legnagyobb magasságokba jussunk, kudarc szerinte is szükségszerű, várjuk bátran tárt karokkal.
Abraham Lincoln
Az utolsó személy, akit a felsorolásban említünk rendhagyó a sorban, hiszen nem (csak) üzletember. Az Egyesült Államok legsikeresebb elnöke azonban nem maradhat ki a listából, hiszen ő az, aki az elfogadtatott 13 módosításnak köszönhetően véget vetett a rabszolgaságnak és a polgárháborúnak a tengerentúlon. De mielőtt elnöknek választották volna 1860-ban, óriási kudarcként élte meg, hogy bár kétszer jelöltette magát szenátornak, egyszer sem ő lett a befutó. Személyes veszteségként élte meg, de nem adta fel, a hibáiból tanult és építkezett, politikai karrierjét lassan, aprólékosan építette tovább. Az Egyesült Államok elnöke lett belőle, sokak szerint a valaha volt legnagyobb.
Nem azt mondjuk, hogy csak akkor lehet valaki sikeres, ha sokat hibázik, de ha a kudarc elkerülhetetlen ne ijedjünk meg, ne hátráljunk, ne rettegjünk tőle. Tanuljunk a hibákból, és újra már ne kövessük el őket. A tanulságok levonása után vágjunk bele újra, és újra, ha sikeres vállalkozókká akarunk válni.