Felmondás vagy felbontás? Számít ez?

A szerződést felmondjuk, vagy felbontjuk? Mindkettő helyes? Ugyanazt jelenti, vagy esetleg teljesen mást? Van különbség a szerződés megszűnése és megszüntetése között? És mit jelent az elállás? A Piac&Profit szakértője segít!

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

Egy szerződést többféle módon is meg lehet szüntetni. Jogilag nem mindegy, hogy egy szerződés megszűnik, vagy azt megszüntetik. Egy szerződés megszűnése és megszüntetése nem ugyanazt jelenti. Ezt a két szót a szerződésekkel kapcsolatban nem a hétköznapi értelmükben használjuk. Jogi fogalomként a szerződés megszűnése összefoglalva jelenti mindazt, aminek az az eredménye, hogy a szerződés már nem létezik többé.

A szerződések megszűnésének négy formája van. Minden attól függ, hogy csak az egyik fél, vagy mindannyian közös akarattal nyilatkoznak-e. Lényeges az is, hogy a jövőre nézve vagy visszamenőlegesen akarnak megszabadulni a megállapodástól.

A szerződés megszüntetése

A megszüntetés a megszűnés egyik formája. Megszüntetéskor a szerződő felek közösen, a jövőre nézve szüntetik meg a szerződést. Például a bérleti szerződést közös akarattal a jövő hónap első napjától szüntetik meg. A megszüntetés napjától a szerződés már egyik felet sem kötelezi.

Érvénytelen a szerződés. Mi a teendő?
De mi a helyzet, ha egy szerződés érvénytelennek minősül? A következmény, hogy a feleknek az eredeti állapotot kell helyreállítani. Hogy ez hogy történik pontosan, arról itt olvashat.
A szerződés felbontása

Ez is közös akarattal történik. A szerződő felek egyetértenek abban, hogy nem szeretnék, ha a szerződés létezne közöttük. Ez azonban visszamenőlegesen bontja fel a felek megállapodását. Vagyis úgy, mintha meg sem kötötték volna a szerződést. A visszamenőleges megszűnés, vagyis a szerződés felbontása speciális, hiszen vannak olyan szerződések, melyeknél ez nem alkalmazható. Ilyen például a bérleti szerződés is, azt nem lehet felbontani. Ennek az az oka, hogy a felbontásról szóló megegyezésig eltelt idő alatt megvalósult használatot már nem lehet meg nem történtté tenni.

A szerződés felmondása

A felbontáshoz képest csupán néhány betű az eltérés, a különbség azonban nagyon lényeges! Ez ugyanis nem közös akarattal történik, csak az egyik fél dönt arról, hogy már nem szeretné a szerződést életben tartani. A felmondás következménye súlyos is lehet, hiszen, mivel nem a felek közötti megállapodás eredménye, sok esetben vita alakul ki a felmondás jogszerűségével kapcsolatban. A felmondást vagy jogszabály, vagy maga a szerződés teszi lehetővé, és a szerződés a jövőre nézve szűnik meg. A felmondáshoz nem szükséges a másik fél hozzájárulása, beleegyezése. Feltétel azonban, hogy a felmondás a másik félhez megérkezzen, illetve azt szabályosan kézbesítsék részére. A felmondás indokait jogszabály rögzíti, illetve a szerződésben a felek megállapodhatnak olyan esetekben, amikor a felmondás jogszerűen közölhető.

A szerződéstől történő elállás

Ez is csak az egyik fél döntése alapján, de visszamenőlegesen szünteti meg a szerződést. Tehát olyan, mintha a szerződés létre sem jött volna.

Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd Dr. Kocsis Ildikó Ügyvédi Iroda www.megbizhatougyvediiroda.hu

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo