Általában az egyik fő oka annak, hogy az emberek elhagyják a vállalati világot a vágy, hogy „a saját maga főnöke” legyen. A saját magunk főnöke elmélet azonban egyes szakértők szerint nagyon túlértékelt. Nem mindenki alkalmas arra, hogy azt a nagy nyomást elbírja, ami a vállát terheli, ha nincs felette senki más. Hogy a nap 24 órájában, a 7 minden napján, 52 héten keresztül a maga ura legyen, és akkor is a munka járjon a fejében, ha bezárja az iroda ajtaját maga mögött.
Van ugyanis hat dolog a vállalkozói létben, amit senki sem mond el.
A fő mozgatórugó a saját üzlet indításához lehet a pénz, az életminőség javulásának vágya, a hírnév iránit vágy vagy az, hogy szeretnénk kiteljesedni a szakmánkban. Ezek mind jó okok arra, hogy váltsunk karrierünkben, de ne számítsunk rá, hogy egyik napról a másikra elérhető.
Alapvetően jó ötlet olyan területen vállalkozni, ami iránt elkötelezetten érdeklődünk, és ahol őszintén mondhatnánk azt, hogy „nekem a munkám a hobbim”. De a lelkesedés önmagában kevés. Lehet, hogy rendkívül jó hobbink van, de ha az emberek nem fizetnek érte, vállalkozásként kudarc. Végezzünk alapos piacfelmérést, mielőtt kilépünk a vállalkozók világába!
Arra is fel kell készülnünk, hogy bármennyire is jók vagyunk a hobbinkban, amikor ezt vállalkozássá fordítjuk, elölről – vagyis alulról kell kezdenünk újra mindent. Az sem mindegy, hogy ha azt várjuk, hogy az emberek fizessenek nekünk a hobbinkért, akkor új sztenderdeknek kell megfelelnünk. És nem biztos, hogy a korábbi karrierünkben szerezett tudásunkból sokat tudunk majd használni az új életünkben. Tehát nehéz lesz. Épp annyira, mint amikor a legelső munkahelyünkön kezdtünk. És épp ugyanazok a dolgok tudnak segíteni is: legyünk nyitottak a szakmában tapasztaltak tanácsaira, a gyakornoki lehetőségekre!
Mondjuk tortadíszítés a kedvelt szabadidős elfoglaltságunk. Szeretünk süteményeket alkotni, és szinte minden baráti születésnapra előrukkolunk valami csodás finomsággal, ami szuperül díszítve virít az asztalon. Mondjuk talán egyszer egy héten. Minden alkalommal, mindenki imádja a műveinket és minden alkalommal biztat, hogy „meg kell csinálni a saját bizniszt”. Ez nagyon jó érzés; miért ne lehetne ebből pénzt csinálni? Nos, persze hogy lehet, de előtte gondoljuk át: ha mindennap több tucat süteményt kell majd sütnünk, valójában élvezni fogjuk? Mennyit kell készítenünk ahhoz, hogy nyereséges üzletet hozzunk létre? Van elegendő tőkénk? Hosszútávon élveznénk a munkát? Megmaradna a hobbi nyújtotta élvezet? Tudunk fejlődni benne? Ha igen a válasz, vágjunk bele!
Ha úgy döntünk, a hobbink lesz a főtevékenységünk, legyünk felkészülve egy érzelmi hullámvasútra. Mint minden munka, ez sem lesz mentes magasságoktól és a mélypontoktól. Hiszen a szenvedélyünket választottuk a munkánknak. Bár vér, verejték és könnyek felépíteni álmaink üzletét, minden pozitív visszajelzés a világ tetejére repít, de minden kritika is ugyanolyan pusztító tud lenni. Csak legyünk felkészülve a hullámvasútra, és élvezzük az utazást.