Az Európai Unió Bírósága kedden hozta nyilvánosságra, hogy nem egyeztethetők össze az uniós joggal a SZÉP-kártya és az Erzsébet étkezési utalvány rendszer egyes elemei. Az európai bírósági döntés tiszteletben tartásával ésszerű időn belül olyan új szabályozást dolgoznak ki a SZÉP-kártya ügyében, amely megfelel a magyar érdekeknek - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A kormány tudomásul veszi a döntést, de fenntartja az Erzsébet-programot. A kibocsátók pedig jelezték, hogy az utalványok kibocsátása, elfogadása és beváltása, illetve a SZÉP-kártya használata zavartalanul folyik tovább.
A kötelezettségszegési eljárás megindulásáról itt olvashat!
Bankok: nem lesz fennakadás
Az Európai Bíróság döntése nem befolyásolja a SZÉP-kártyák elfogadását, azok továbbra is zavartalanul használhatóak - jelezték a kártyákat forgalmazó bankok. Kuhárszki András, az OTP Bank bankszámla főosztályának igazgatója kifejtette: a SZÉP-kártyát nyújtó munkáltatóknak és a kártyabirtokosoknak sincs teendőjük.
Az MKB Bank közölte: az ítélet nem érinti közvetlenül sem az ügyfeleket, sem pedig a bankot és a SZÉP-kártyákat kibocsátó MKB Egészség- és Nyugdíjpénztárakat Kiszolgáló Kft-t. Amennyiben a strasbourgi döntés ezekben változást hoz, mindhárom társaság ennek megfelelően alakítja át a működését. A jogi keretek módosítása és azok implementálása azonban időigényes, így az ügyfeleknek is lesz lehetőségük a felkészülésre és az alkalmazkodásra. Addig az üzletmenet folyamatos és változatlan formában zajlik - fejtette ki a pénzintézet.
Jól járnak a munkáltatók
"Az, hogy "elkaszálták" volna az Erzsébet-utalványt és a SZÉP-kártyát, nem azt jelenti, hogy ne tudnánk használni ezeket a juttatásokat. A meglévő, a munkavállalóknál kint lévő utalványok, kártyák mindegyike használható a jelenlegi szabályok alapján, ezeket nem érinti közvetlenül hátrányosan az EU-s döntés" - mondta Fata László cafeteria-szakértő a HR-Portálnak.
"A törvényhozás oldalárólt a bírósági döntés következtében meg kell teremteni a jogharmonizációt, úgy kell átalakítani a keretrendszert, hogy megfeleljen az EU szabályainak, akár külföldi cégek is beléphessenek a szolgáltatói körbe. Ez előreláthatólag pozitívan érintheti a munkáltatókat, mert ha új szereplők lépnek be, akkor a kialakuló piaci versenyben a munkáltató a számára legelőnyösebb szolgáltatást ajánló piaci szereplőt tudja választani. Fontos tudni, hogy a szolgáltatói kör bővülésére a munkáltatóknak nem kell azonnal reagálni a cafeteria-rendszerükben, számukra megfelelő időpontban mérlegelhetik, hogy melyik szolgáltatóval kívánnak együttműködni."
"Fontos azonban az, hogy az új szabályok fenn tudják tartani azt a bizalmat, mellyel a munkáltatók nagyobb összegeket bíznak rá a szolgáltatókra, amit a dolgozóik csak hónapokkal később használnak fel" - mondta Fata László.