Gerő Viktor, a Vatera korábbi ügyvezetője és Kovács Zoltán, a Kirowski digitális ügynökség vezérigazgatója is társalapítója többek között a Colabs Startup Centernek, mely startupok számára indított október 20-án teljes körű cégfejlesztési és seed befektetési programot. (Nem ez az egyetlen hasonló pénzszerzési lehetőség induló kkv-k számára.)
Kép:flickr/slworking2
Magyarországon nem épült még ki olyan üzleti és befektetői kultúra, mely a startup-ok, vagyis a korai fázisú tech-cégek fejlesztését biztosítja. Emiatt a piacon jelenleg működő befektetők többsége kockázatos és bizonytalan terepnek tekinti ezt a területet. A Colabs kezdeményezésének az a célja, hogy az induló befektetésen felül az ígéretes startupok fejlesztését olyan tapasztalt és sikeres hazai vállalkozók segítsék, akik cégépítési tapasztalatukkal és kapcsolatrendszerükkel nagyot tudnak lendíteni az induló fázison. (A Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége instant vállalkozásindítási csomaggal próbál segíteni.)
„Ha 2005-ben már létezett volna Colabs, akkor a Vaterával valószínűleg mi is tagjai lettünk volna, hogy a piacon már bizonyított, sikeres mentoroktól tanuljunk." - mondta Gerő Viktor. „A különbség más befektetési programokhoz képest az, hogy itt a befektetők maguk is végigélték már egy új cég megalapításának és felfuttatásának minden kínját és örömét. Mivel a szakmából jövünk, bízunk benne, hogy az új nagy ötletek észrevételéhez is jó szemünk lesz." - tette hozzá.
A program befektetői között megtalálható Jankovich Ilona, a ProfiPower fejvadász cég, Jóföldi Endre és Kása Károly, a Weblib, Kovács László a Pont Rendszerház alapítója, és Varga Zoltán a Centrál-Fund Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója.
A Colabs Seed Program 2012 január elejétől április elejéig tart, november végéig lehet jelentkezni információtechnológiai és kapcsolódó területekről. Ezt követően kerülnek kiválasztásra a legígéretesebb projektek, melyekkel még az idén szerződést kötnek. A program résztvevői számára ezután három hónapos intenzív munka következik, mely során a kezdőtőke mellett irodát, és a vállalkozó mentorok bevonásával teljes körű cégépítési és üzletviteli támogatást kapnak. A program végére a csapatoknak üzleti modellel, üzleti tervvel és prototípussal kell rendelkezniük, ezt követően kerül sor a Colabs szervezésében a következő körös tőkebevonásra.
„Bízunk benne, hogy a kiemelkedő technológiai vállalkozók segítségével megszülető kis tech-cégek már olyan befektetők számára is vonzók és hitelesek lesznek, akik kevésbé mozognak otthonosan a kora fázisú befektetések terén" - mondta Nagy Péter, a Colabs társalapítója.