„Sokan azt hiszik, hogy az irodai munka kevésbé veszélyes, mint a kemény, fizikai munka. Pedig az irodai munkahelyen is többféle kockázati tényezőnek vagyunk kitéve. A képernyős munkát végzők körében évről évre növekszik a mozgásszervi, keringési és szemészeti panaszok és tünetek, eltérések előfordulása, leggyakoribbak a nyaki, derék- és hátfájdalom, fejfájás, szemszárazság, látásromlás, valamint az alsó végtagi visszeresség. Ahhoz, hogy elkerülhessük a tartós egészségkárosodást, tudnunk kell, hogy mire figyeljük, illetve mit tehetünk egészségünk megőrzése érdekében” –mondta Nagy-László Nóra, a Budai Egészségközpont foglalkozás-egészségügyi szakorvosa.
Az ülőmunka ártó hatása
A folyamatos ülés során gerincünket egyoldalúan, statikusan terheljük, amely derék-, háti- és nyaki fájdalmat, de hosszabb idő alatt akár súlyosabb problémákat, mint például porckorong eltéréseket is okozhat. A hátizmok működése háttérbe szorul, a nyaki izmok görcsössé válnak, amely rossz testtartáshoz vagy akár végtagzsibbadáshoz is vezethetnek. Az egy helyben ülés során előforduló másik súlyos probléma az alsó végtagi vénás pangás, mely növelheti a visszeresség kialakulásának kockázatát. Az ülőmunka során ugyanis a lábakat hosszabb ideig nem használjuk, így az alsó lábszár izmai nem húzódnak össze és nem segítenek a vénás vér lábból történő eltávolításában. Mit tehetünk mindezek kialakulása ellen? Bizonyos időközönként tartsunk szünetet, álljunk fel és sétáljunk, illetve ülés közben is az asztal alatt mozgassuk néha a lábainkat, hogy a vádlink összehúzódjon. Végezzünk fej-, derék- és vállkörzést, valamint nyújtó hatású gyakorlatokat. Nagyon fontos, hogy a széken helyesen üljünk: csípőnket toljuk hátra, a medencénket billentsük előre, hogy a szék háttámlája megtámassza hátunkat. Ha szükséges, ne csak nyakunkat nyújtsuk előre, hanem teljes hátunkkal dőljünk a monitor felé, vagy menjünk közelebb az asztalhoz. A monitort és a billentyűzetet úgy helyezzük el az asztalunkon, hogy használatukhoz ne kelljen elfordulnunk, a szék magasságát pedig úgy állítsuk be, hogy talpunk leérjen a padlóra, térdünk pedig derékszögben hajoljon be.
A monitor káros hatásai
A légkondicionáló és padlószőnyeg veszélyei
Ha az irodai klímaberendezéseket nem – vagy nem megfelelően – tisztítják és fertőtlenítik, betegségeket okozó baktériumokat, vírusokat és gombákat juttathatnak a levegőbe. Hogy a fertőzéseket elkerüljük, a nyári hőség előtt mindenképp fertőtleníttessük a berendezéseket. Ám a túlzásba vitt hűtés is kellemetlenségeket okozhat. Ha túl nagy a különbség a kinti és a benti hőmérséklet között, vagy kellemetlen huzathatás, légáramlat lép fel, annak könnyen megfázás, torokfájás lehet az eredménye, aki pedig a beömlőnyílás alatt ül, az ízületeiben is érezheti a kellemetlen tüneteket. Érdemes tehát úgy beállítani a berendezést, hogy a kinti hőmérsékletnél nagyjából 5-7 fokkal hűvösebb levegőt biztosítson. A padlószőnyeggel burkolt irodákban a szőnyegben megtelepedő por okozhat kellemetlen, allergiás tüneteket, így rendszeres portalanításuk, tisztításuk javasolt.