Amitől rettegünk: az elbocsátások mikéntjei

A leépítés manapság naponta több száz embert érint  Magyarországon. Az elbocsátás sorsfordító esemény a dolgozóknak, kényszer a munkáltatónak. Szakemberek szerint azonban kevés az ahhoz kapcsolódó jó tapasztalat, amikor mindkét fél méltóságteljesen, egymást segítve tudja lezárni az együtt töltött időszakot. Sokkal többen számolnak be a közlés időzítése, a kifizetések elmaradása és a bánásmód körüli zavarokról. A HR Portal néhány visszás elbocsátási forgatókönyvet mutat be.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Általában személyes okok állnak a rendes felmondások legelterjedtebb oka, a minőségi cserére való hivatkozás mögött is. Ebben az esetben azonban nem kifejezetten a spórolás a cél, hanem az, hogy azoktól a munkavállalóktól váljanak meg, akik valamilyen módon nem illenek a szervezetbe. Ehhez azonban a munkáltató részéről nagy bátorság, és tökéletes kivitelezés kell, mert a munkaügyi bíróságon nagyon könnyen támadható ez a fajta elbocsátás.

Létezik azonban olyan leépítési mód is, amikor a tényleges ok valóban a minőség növelése ezzel a cserével, de az indok a költségcsökkentés, csoportos leépítéssel-vagy a nélkül. A válság idején sok vállalat alkalmazta azt a technikát, mely szerint első körben mindig azokat küldték el, akiknek a munkájával, vagy a hozzáállásával egyébként is baj volt. Ez egy humánusnak tekinthető megoldása a leépítésnek, mert a végén a vesztes helyzetből mindkét fél a lehető legtöbbet profitált. A munkaadó olcsón megszabadult az oda nem illő kollégától, a munkavállaló pedig megőrizte az önbecsülését. Ráadásul a kommunikációt is sikerült emberi keretek közt tartani, ami akár a távolabbi munkakapcsolatok, akár a piaci információ kontrollja miatt fontos tényező.

A legnagyobb baki, amit egy vállalatvezető a rendes felmondáskor elkövethet, az a munkajogi szempontból védett munkavállaló elbocsátása. Ez főleg terhes nők esetén szokott előfordulni akkor, amikor még nem szerzett tudomást a munkáltató a terhességről. Erre azonban az ő esetükben biztos, hogy sor fog kerülni, és ilyenkor jobb elfogadni a munkáltató szempontjából vesztes helyzetet. Ezek után inkább egy megfelelő alkufolyamatra kell koncentrálni, ami a vállalat és a kismama számára kölcsönösen előnyös lehet.

Nem így járt Bea, amikor alig hathetes terhes volt, és a kis tanácsadó iroda ügyvezető-tulajdonosa bejelentette a cég bezárását. Bea rögtön közölte főnökével a jó hírt, mire másnap kapott egy nyilatkozatot, miszerint elvégzendő munka hiánya miatt fölmentik a munkavégzés alól. E mellé szóban még azt is megkapta a kismama, hogy pénzt majd akkor lát, amikor az első anyasági támogatása megjön, mert a főnöke fizetni nem tud, és ebben az esetben nem is akar.

Teljes cikk a HR Portálon.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo