A brüsszeli “Tartós szállításért és környezetért” szervezet közleménye emlékeztetett: az európai autógyártók 50 legnépszerűbb modellje közül 2017-ben csak hatot korszerűsítettek – ugyanakkor 2019-2020-ben huszonegy, az üzemanyagot jobban hasznosító és kevesebb széndioxidot kibocsátó modell kerül majd forgalomba.
Párhuzamosan 2021-ig megötszöröződik az elektromos meghajtású kocsik száma, azokból kereken száz típus lesz már forgalomban. Ez azt jelenti, hogy a gyártók (beszámítva villanyautóikat) a Fiat kivételével 2021-re teljesíteni tudják majd a szigorúbb környezetvédelmi előírásokat.
Amíg azonban ehhez eljutnak, egyre több nagyobb, így a levegőt jobban szennyező autó kerül forgalomba. A SUV-ok 2001-ben 4 százalékkal szerepeltek az eladásokban, ez 2016-ra 26 százalékra emelkedett.
Egy átlagos SUV széndioxid kibocsátása 132g/km, míg egy középkategóriájú kocsi esetében ez csak 118g/km. 2000-2016 között 124 kg-mal nőtt az autók átlagos súlya, ami átlag 10g/km nagyobb szennyezőanyag-kibocsátást jelent.
Dieter Zetsche, a Mercedes-Daimler vezérigazgatója a napokban bejelentette, hogy
Smart kocsijaikat 2020-ig teljesen elektromos meghajtásra állítják át. “Ez jó a széndioxid-mutatóhoz, de nem jó az üzletnek”, tette hozzá. A Mercedesnél jelenleg egyetlen villanyautó sem kapható.
Németországban kereken 15 millió dízelautó van forgalomban, ezért kell azokat egyre több belvárosból súlyos környezetszennyezésük miatt kitiltani, mutat rá a közlemény.
(Forrás: Euractive)