A túl alacsony ár senkinek nem jó

A tisztességtelen forgalmazói magatartás hosszú távon magasabb árakhoz, szűkebb kínálathoz, adott esetben környezetvédelmi és emberi jogi problémákhoz vezet a Tudatos Vásárlók Egyesületének a nagykereskedelmi láncok árlenyomó hatását vizsgáló szimpóziuma szerint.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Fotó: SXC

„Az agrárbeszállítók érdek- és jogvédelmi lehetőségei a tisztességtelen forgalmazói magatartással szemben” címmel rendezett esemény témája a fogyasztók számára is rendkívül érdekes lehetett, mert a tisztességtelen forgalmazói magatartás hosszú távon magasabb árakhoz, szűkebb kínálathoz, adott esetben környezetvédelmi és emberi jogi problémákhoz vezet a beszállítói láncban.

Gulyás Emese, a Tudatos Vásárlók Egyesülete szakértője felhívta a figyelmet arra, hogy a tisztességtelen forgalmazói magatartás, például az árleszorítás, az egyoldalú szerződési feltételek, a háttérkondíciók alkalmazása, nem csupán a szerződő vállalkozások magánügye, mert a jelenség terjedése hosszú távon a fogyasztói érdekeket is sérti. A beszállítók felé irányuló folyamatos árlenyomás nem fenntartható sem gazdasági, sem környezeti, sem társadalmi szempontból, mert a kezdeti beszállítói hatékonyságnövelés után a termékek minőségromláshoz, a választék csökkenéséhez, a beszállítóknál tapasztalható rossz munkakörülményekhez, a környezeti költségeken való spóroláshoz vezet.

Szilágyi Péter a tisztességtelen forgalmazó magatartás szabályozásáért felelős Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) közigazgatási tanácsadója elmondta, hogy többek között a szétaprózott beszállítói kör és a láncba szerveződött kereskedelem túlsúlya a kiskereskedelemben okozzák a fenti jelenséget. A negatív hatások között említette a beszállítók jövőt felélő költségcsökkentését, a fejlesztések, innovációk visszafogását és így a versenyképesség elvesztését. A VM képviselője elmondta, hogy fontos lépés volt a jelenség visszaszorítása érdekében, amikor az Országgyűlés ellenszavazat nélkül elfogadta a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek vonatkozásában a beszállítókkal szemben alkalmazott tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló 2009. évi XCV. törvényt, melynek célja, hogy átláthatóbb, kiszámíthatóbb kapcsolatokat teremtsen a beszállítók és a kereskedők között.

Jövőre csak a kézműves lehet kézműves!
Új szabályozás született a kézműves termékekkel, a fűszerpaprika-őrleményekkel kapcsolatban, egy új irányelv biztosít eligazodást a transz-zsírsavak vizsgálatához, és rögzítették a hagyományőrző cukrászati termékek szabályait is.
Szilágyi rámutatott, hogy európai szinten jelenleg arról folyik a vita, hogy a tisztességtelen forgalmazó magatartást önkéntes vagy kötelező szabályozási rendszerrel előzzék-e meg. Kiemelte, hogy az európai egyeztetéseken a magyar kormány azt az álláspontot képviseli, hogy szükség van olyan közös európai megoldásra, amely minden tagállam számára elfogadható. Ennek javasolt formája olyan részletes – kötelező – közösségi iránymutatás, amely rögzíti a tisztességes forgalmazói magatartás kereteit, és a tagállamok e kereteken belül sajátosságaiknak megfelelően hozzák meg az általuk szükségesnek ítélt intézkedéseket.

Csörgő Judit, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal osztályvezetője az említett törvény végrehajtásának tapasztalatairól beszélt. Hangsúlyozta, hogy a hivatal által folytatott ellenőrzések célja az etikus üzleti magatartási normák érvényesítése. A 2009. évi XCV. törvény bizonyos kereskedői magatartásokat tilt, mely tilalmak megszegése bírsághoz, illetve azok semmisségéhez vezethet, valamint a törvény lehetőséget biztosít a jogsértéssel összefüggésben kötelezettségvállalás teljesítésére. Csörgő Judit bemutatta azokat a leggyakoribb eseteket, amelyekben a hivatal az elmúlt időszakban vizsgálódott. Ezek közé tartoztak az egyoldalúan előnyös szerződési feltételek, a kötelező visszavásárlás, a költségek áthárítása a beszállítókra, a belistázási díj felszámítása, díj felszámítása ténylegesen nem nyújtott szolgáltatásért, a különféle bónuszok alkalmazása, a hatósági bírság és vizsgálati díjak áthárítása, a 30 napon túli fizetés, a nem megfelelő akciós elszámolás, a beszerzési ár alatti értékesítés.

Jó példák világszerte
Nagy-Britanniában és Németországban is működik olyan platform, amelynek egyaránt részei többek között a beszállítók ágazati képviselői, a kormányzati döntéshozó és végrehajtó szervek, fogyasztói szervezetek, a termelők szövetségei, és célja a tisztességtelen forgalmazói magatartás megelőzése a szereplők közötti konszenzusos, működőképes megoldások kidolgozása révén. A platformok feltárják az élelmiszer-kereskedelmi láncok vevői erejéből adódó problémákat, megvitatják a lehetséges önszabályozási és szabályozási formákat.
Az Oxfam Germany a német szupermarketek beszállítói kapcsolatait vizsgálja globális viszonylatban. Az elmúlt években több fejlődő országból származó termék útját elemezve kerestek bizonyítékokat a vevői erővel való visszaélésre.
A német Supermarket Initiative 26 civil szervezet hálózatos együttműködése a tisztességtelen forgalmazói magatartás megelőzésére a német és a globális beszállítókkal szemben. A szerveződés céljai között szerepel, hogy a szupermarketek ellátási láncának minden egyes eleme megfeleljen a nemzetközileg elfogadott, minimális munka- és emberi jogi elvárásoknak, hogy a kereskedelmi láncok az üzleti beszámolóik mellett hozzák nyilvánosságra környezetvédelmi és felelősségvállalási beszámolóikat is, és tegyék átláthatóvá a beszállítói láncaikat, valamint hogy a tisztességtelen forgalmazói magatartás miatt kárt szenvedő áldozatok európai jogorvoslati lehetőségekhez jussanak – és mindezt törvény szabályozza.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo