A 2014. március 15-től hatályos Ptk. Kft alapítás törzstőke befizetéssel kapcsolatos rendelkezése túl liberális, sőt kifejezetten a fekete-szürkegazdaságra van élénkítő hatással – mondta a Piac & Profitnak Ardai Attila a Céghmester vezérigazgatója. „Arról van szó, hogy a 3 millió Ft-os törzstőke rendelkezésre bocsátására – az új szabályok szerint - az alapítók nem kötelesek 1 éven belül, hanem akár több év is eltelhet anélkül, hogy a pénzbeli betétek rendelkezésre bocsátása megtörténne. Sok kft. így lényegében tőke nélkül (100-200e Ft befizetéssel) alakul meg és „működik” – vélte a vezérigazgató.
Így lehet illetékmentesen törzstőkét emelni!
Mint elmondta, a törzstőkét be nem fizető vállalkozások ugyan nehézségekkel találhatják szemben magukat: nem ruházhatják át a tulajdonrészt, a tagok korlátozott felelőssége sem teljesen érvényesül, és a bankok, vagy pályázat kiírók sem veszik komolyan az ilyen társaságokat. „Azonban ez nem tartja vissza a trükközőket: számukra a kft. ideális cégforma, hiszen nem olyan széles a tagok felelősségi köre, mint például a bt.-nél, ahol kevésbé szigorúak a törzstőke megkötések” - mondta Ardai. (Az új Ptk. másik, nagy visszhangot kiváltó újítása az ügyvezetői felelősség megnövelése. Erről itt olvashat bővebben.)
Véleménye szerint célszerű lenne a korábbi szabályokhoz közelíteni és legalább 1,5M Ft készpénz alapításkori - pénzintézeten keresztüli - rendelkezésre bocsátását előírni. „Ez jelentené az igazi megnyugvást, azonban a problémát azzal is gyorsan lehetne csökkenteni, ha a NAV KOCKERD kérdőívében kitérne arra a fontos részletkérdésre, hogy mennyi tőkét és hogyan bocsátottak rendelkezésre az alapítók. Ez bizonyosan megnehezítené a trükkös cégek dolgait” – hangsúlyozta. (Egy kisvállalatnak komoly gond lehet a tőkeemelés. A Piac & Profit szakértője szerint viszont van egyszerűbb és olcsóbb megoldás is!)
A hitelintézetek, vagy egyéb finanszírozási forrásokat kezelő nagyobb intézmények, cégek minden esetben utánajárnak a velük kapcsolatba került cégek hátterének, így ők viszonylag védettek a csalóktól. „A legtöbb kisvállalkozás azonban nem veszi a fáradtságot az utánajárásnak, így ők gyakorlatilag vakrepülést folytatnak. Minden esetben kérjük ki a cégkivonatot és arra is van lehetőség, hogy a törzstőkének utánakérdezzünk, egyszerűen kérjük el a banki befizetési igazolást” – tanácsolta a vezérigazgató.