Péntek késő délután is egymásnak adják a kilincset a vevők a budai kis utcában elbújó pékségben. Az alkalmazottak egy pillanatra sem pihennek, sül a friss fahéjas tekercs, készülnek a kenyerek, a vevőket névről ismerik. Az eredetileg az építőiparban dolgozó Vajda József 2008-ban, amikor kezdett rosszabbul menni a szekér, úgy döntött, hogy pékséget nyit.
– Úgy képzeltem, hogy felveszek valakit, aki ért a kenyérsütéshez, én meg intézem a cég ügyeit. Csakhogy rá kellett jönnöm, hogy egyszerűen nem találok idehaza megfelelő szakembert. Ezért Németországban és Franciaországban tanultam meg a szakmát. Találtam pékeket ismerősökön keresztül, másoknak ismeretlenül levelet írtam, és megkértem őket, hogy tanítsanak ki. A mai napig is tanulok, hogy minél többet tudjak a szakmáról, most éppen Párizsba jelentkeztem egy pékségbe.
Vajda József egy kis üzemmel kezdett 2010-ben. Üzleteknek szállított, nem ő értékesített. Azt mondja, akkor éppen csak a víz felett tudott maradni, szép lassan botorkált a csőd felé. Tavaly megnyitotta a Pékműhelyt, de nem csak anyagi okokból. Szereti, ha kapcsolata van a vevőkkel. És a vevők is jobban szeretik, ha érzik, hogy megbecsülik őket.
– Nálam olyan nem is dolgozhat, aki nem megfelelően bánik a vevőkkel. Ha ilyet tapasztalok, már repül is – mondja, és hozzáteszi: – Ha feladnék egy hirdetést, hogy péket keresek, ezren jelentkeznének, de nem értenek a szakmához. Aki dagasztani tud, az sütni nem, a „szakképzés” ontja a használhatatlan pékeket, nekem kell betanítani mindenkit. Megfogadtam, hogy ide csak az a pék jöhet dolgozni, akit én képzek ki. Ez is az oka, hogy messze járunk a fejlett gasztrokultúrától, hiszen a kenyér az étkezésünk egyik alapja, amit mindenki fogyaszt. A Pékműhely gyakorlatilag már az előtt eladja a kenyeret, hogy elkészülne, vagyis van igény a minőségi péksüteményekre.
És ez csak az egyik fele. A környezetre is ügyelni kell – vallja Vajda.
– Hiába adsz minőségit, ha a környezet nem megfelelő, hiteltelen lesz. Egy ilyen pékség nyitása négyzetméterenként hozzávetőleg 150 ezer forintba kerül. A minőséget azonban csak úgy lehet garantálni, ha a tulaj ott van, ezért nem lehet franchise-rendszerben vagy nagyipari méretekben végezni. A siker egyik záloga ugyanis ez a családias hangulat.