A betanítás leggyakoribb buktatói

Egy új kolléga integrálása a céges folyamatokba sosem könnyű feladat. Sokszor szembesülünk vele, hogy valaki hetek, akár hónapok óta dolgozik, és mégsem találta meg a helyét, nem viszi kifogástalanul a rábízott feladatokat. Lehet, hogy a képzéssel – vagyis annak hiányával van a gond.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Próbálja meg a munkavállalói működését úgy elképzelni, mint egy sütemény megsütését. Mondjuk, kekszet szeretnénk készíteni, ami a recept szerint úgy lenne komplett, ha hozzáütnénk egy tojást. Ez azonban kimarad. Van, amikor így is elmegy a kész süti, mert kompenzál a többi alapanyag, máskor viszont ehetetlen lesz a végeredmény. A munkatársak hatékonyságával is valahogy hasonló a helyzet: ha nem stimmelnek a dolgok, nézzük meg, hogy vajon mit felejtünk ki, vagy mit keverünk rossz módszerrel. Talán érdemes újra írni a saját receptünket. Íme pár buktató, amit érdemes kikerülni.

Nincs képzés

Igen, vannak olyan cégek, ahol a belépők számára sincs tréning, gondolván, a gyakorlatban lehet mindent jobban megtanulni. Ez való igaz, ám ha nulla munkaóra után kell élesben akklimatizálódni, ha már az első munkanapon a termelésen van a hangsúly, a kezdő kolléga elveszettnek érezheti magát. Nem mer kérdéseket feltenni, mert úgy érzi, hogy ezzel akadályozza a többieket a munkában, és elvileg is tudnia kell(ene) mindent. Mivel az a kommunikáció, hogy képzés nélkül is minden gördülékeny, kérni sem merik a kezdeti oktatást. Inkább pocsékolja az idejét és rossz esetben mindent összekavar.

Gyakornok: ingyenmunkás vagy hosszú távú befektetés?
Sok cég átmeneti, ingyen munkaerőként tekint a gyakornokokra, mások még a gondolattól is irtóznak, hogy pályakezdőkkel dolgozzanak. Mindkét hozzáállás nagy hiba. A gyakornoki program korántsem csak a fiatalok iránti jótékonyság, a cégnek is jó.
Túl gyors képzés

Ez az egyik leggyakrabban előforduló hibafaktor. Gyorsan kell ember a megüresedett pozícióra, gyorsan kell bekapcsolódni a munkába, így csak egy gyorstalpalóra van idő. Főleg a kisebb cégeknél fordul elő gyakran ez a probléma. Ám arra is gondolni kell, hogy az új munkavállaló egyébként is feszült az ismeretlen helyzettől, így még kevésbé lehet fogékony a rapid tréning információira. Így nehéz felszívni stabilan az új hely, az új terület összes információját.

Nem a megfelelő ember a tréner

Persze, egy cégvezető sem szeretné, hogy a kevésbé kiemelkedő teljesítményt nyújtó kolléga legyen a mentor, a tréner. De vajon a megcsömörlött és túlterhelt húzóerő biztosan a legjobb? A rossz hozzáállás, a rossz szokások ragadósak, és az új kolléga ezeket mind magába szívhatja.

Kép:PP archív

Érdemes alaposan megfontolni, hogy adott helyzetben ki lehet a jó oktató? Ha például a kollégák értékesítői pozícióban dolgoznak, és a zsebükre megy a játék, vajon jól felkészítik majd az újonnan érkezőt? Hiszen minden perc, amit az oktatásra szán, az ügyfelekre szánt időből vesz el, így kevesebbet termel. Ha úgy gondoljuk, hogy egy rutinos, a munkájában ász régi kollégától tudhat meg a legtöbbet a frissen érkezett, akkor kompenzáljunk. Hiszen ebben az esetben az idő és a tudás pénz, fizessük meg a tréninget. Mindenki jól jár, az új kolléga megfelelő képzést kap, a régi kolléga elismerést, mi végül két lelkes profit a csapatban.

Ez esetben arra is gondoljunk, hogy az új kolléga is fizetésért dolgozik. A képzési idő nem bónusz a részéről, hiszen számára a betanulás is munka. Sokkal figyelmesebben fog betanulni, ha úgy érzi, már ezt is megbecsülik.

Nem elég megtalálni, a kezét is fogni kell
Nem könnyű megfelelő új kollégát találni! Hatalmas energiákat fordítunk erre a területre, de a tapasztalatok szerint arra már kevesebbet, hogy az új ember kezét az első napok után se engedjük el, és beilleszkedjen a csapatba. Ne hagyjuk magára, mert gyorsan elszaladhat, és kezdhetjük elölről az egész folyamatot.
Nincs ellenőrzés

Szintén igen gyakori hiba, amit a vezetők elkövetnek, ha egy új kolléga képzéséről van szó, az az ellenőrzés hiánya. Láttuk, megtörtént a képzés, rendben. Úgy tűnt, az új alkalmazott mindent értett, rendben. De vajon alkalmazni is tudja a hallottakat? Tutira mindent megjegyzett? Mivel úgy érzik, az állásuk függ ettől, a kérdésünkre úgyis igen lesz a válasz. Ezt azonban könnyedén ellenőrizhetjük, ha teszteljük a tudását. Itt azonnal kibuknak a kritikus pontok, amit újra átlehet venni, majd léphetünk a következő pontra. Mindenképpen hangsúlyozzuk, hogy ez nem vizsga, mindenkinek az az érdeke, hogy kiderüljön, a még nem elég felkészült. Ez az új kollégának is megnyugtató lehet.

Túl hosszú képzés

Az sem jó, ha túl hosszúra nyújtjuk a képzést. Az információk egy idő után elvesznek az éterben, a képzést végző unja, az új kolléga még ennél is jobban. Kérjük az új kollégát, hogy jegyzeteljen, próbáljunk a gyakorlati példákon keresztül haladni, ne csupán a száraz felsoroláson legyen a hangsúly. Legyenek vizuális kiegészítő anyagok, ha kell. Például egy munkafolyamat leírása az adott felületről, munka közbeni print screen fotókkal tarkítva lépésenként sokat segíthet. Ha pedig elmondtuk az alapokat, hagyjuk, hogy tényleg a gyakorlatban tanuljon – persze először ellenőrzés mellett.

Túl sok a képzés

Ne borítsunk mindent egyszerre az új alkalmazottra. Vagy ha igen, ne csodálkozzunk, ha következő munkanap már nem jön be. Na jó, viccet félre, a hirtelen kapott túl sok információ pont az ellenkezőjét váltja ki, mint amit szerettünk volna elérni. Ez érvényes arra az esetre is, ha több pozícióra szeretnénk egyszerre betanítani. Nem az lesz a végeredmény, amit szeretnénk, hogy minden tudással felvértezve indul a munka mezejére az oktatott munkatárs, hanem pont az ellenkezője: még elveszettebbnek, alkalmatlanabbnak érzi majd magát, mint a kezdeti percekben. Kis lépésekkel gyorsabban és biztosabba haladhatunk. Azután már jöhetnek új feladatok, új területek, akár más munkakörök is.

 

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo