A cégvezetők 69 százaléka úgy tartja, hogy a dolgozói elkötelezettség és motiváció kulcsfontosságú szerepet fog játszani a következő 3 évben, mint az üzleti eredményességet befolyásoló fő stratégiai mutató – derül ki a legutóbbi közép-kelet-európai Legjobb Munkahely Felmérésből, amelyet az Aon Hewitt készített. Ugyanakkor tény, hogy a legtöbb ember számára a munkahely csak egy szükséges rossz: nyugtalanító és energiazabáló időtöltés.
Szerencsére azt is egyre több vezető belátja, hogy nem a pénz az egyetlen motivációs eszköz (sőt), tehát a nehéz anyagi helyzet nem kifogás. A motiváció, elkötelezettség növelésére számos módszer és tanács áll rendelkezésre, most viszont Cservenyák Tamás, a Tudatos Vezetés blog szerzője gyakorló vezetők tapasztalatai alapján szedett össze egy listát azokról a lehetőségekről, amelyek tényleg működnek, és teljesen életszerű, hogy bárki alkalmazhassa őket. Akár mától...
Egy tréningnap végén 9 középvezető rászánt 10 percet, hogy összeszedje, milyen konkrét lehetőségeket lát arra, hogy — akár holnaptól — munkatársai számára motiválóbb munkakörnyezetet teremtsen. Lássuk, mire jutottak (az elhangzás sorrendjében):
- Bizalmat adok neki
- Megdicsérem valamiért
- Bevonom egy döntésbe
- Bevonom valami új dolog kitalálásába
- Időt szánok rá, meghallgatom
- Önállóságot adok neki valamiben
- Személyre szóló célkitűzésben segítek neki
- Kihívást jelentő feladatot adok neki
- Szakmai kiállításra mehet
- Folyamatos visszajelzést adok neki
- Csapatépítő programot szervezek
- Viszek valamilyen finom ennivalót a csapatnak
- Továbbképzésre mehet
- Kikérem a véleményét
- Megértő vagyok a problémájával kapcsolatban
- Az eredményeket megünnepeljük
- Közös célokat tűzünk ki
- Érdekes pluszmunkát kap
- Olyan feladatot adok neki, ami növeli az önbizalmát
- Támogatom az előrelépésben, fejlődésben