Korai még temetni a vezetékes telefont és netet!

A vezetékes telefon sokak számára már ugyanolyan kuriózumnak számít, mint a VHS kazetta – olyasminek, amit valamikor sokat használtunk, de ma már alig látunk. Ennek ellenére még mindig rengetegen veszik igénybe, s bár népszerűsége egyre csökken, a vezetékes szolgáltatásoknak még koránt sem áldozott le.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még nincs vége a vezetékek korának – kép: Pixabay

Sokan használják, de egyre kevesebbet

A vezetékes telefonvonalat használók száma évről évre csökken, ha nem is rohamosan, de látványosan. 2012 januárjában itthon még 2,076 millió vezetékes telefonvonal volt, amiből idén augusztusra már csak 1,813 millió maradt, az NMHH adatai alapján. Ugyanakkor a háztartások vezetékestelefon-penetrációja még mindig 60 százalék feletti. Nem is az előfizetők számának csökkenése árulkodó azonban igazán, hanem a vezetékes hangszolgáltatások használatának változása. Míg két évvel ezelőtt egy hónap alatt még 378 millió percet beszéltünk ilyen módon, idén augusztusban már csak 272 millió percet – mondta az internetet.hu távközlési összehasonlító portál szakértője, Solt Ádám.

A vezetékes telefonvonalakat azonban egy ideig még nem kell temetni, hiszen a legtöbbek által használt szélessávú xDSL-internetszolgáltatások száma alig néhány százalékkal csökkent ugyanez idő alatt, s még mindig 770 ezer volt augusztusban. A vezetékes telefont egyre inkább azért használják vagy tartják meg, mert az internettel együtt alig jelent pluszköltséget.

A mobil mindenhol ott van

Eközben a mobiltelefonok elterjedtsége már sokszorosa a vezetékesnek – októberben minden száz magyarra 117 SIM-kártya jutott, s az egy hónapban átlagosan mobilinterneten keresztül letöltött adatforgalom is 0,9 GB-ra nőtt. A letöltött adatok mennyisége hónapról hónapra látványosan nő, bár a mobilos előfizetések száma régóta stagnál.

Nem túl meglepő, hogy a mobilos szolgáltatások a fiatalabb korosztályokban népszerűbbek – az idei adatok szerint a 18–29 évesek 63,7 százaléka használ például mobilinternetet, a 40–49-eseknél pedig alig több mint 20 százalék. Ezzel együtt az első számú ok, amiért nem alkalmaznak a magyarok mobilinternetet az, hogy más, vezetékes internetszolgáltatást használnak. Összességében tehát, az idősebbek körében a vezetékes szolgáltatások népszerűbbek.

Miért olyan drága a magyar mobilinternet?
Több olyan felmérés, kutatás is napvilágot látott már az idei évben, amely rámutatott, hogy a magyarországi mobilinternetes piac több szempontból is sereghajtó Európában – kérdés, hogy ez minek az eredménye lehet, és milyen hatásokkal lehet a piacra?
Egyfelé tartunk

A mobiltelefonos előfizetések térhódítása természetesen nem csak hazai jelenség. A Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) előrejelzései alapján az év végére globálisan háromszor annyi mobilinternet-előfizetés lesz majd, mint hagyományos vezetékes. A növekedés nem kevesebb, mint 30 százalék évente. Elsősorban ennek is köszönhető, hogy a vezetékes telefon- és internetszolgáltatások árai meredeken zuhannak – világszinten az elmúlt öt évben 82 százalékkal lettek olcsóbbak.

A mobil szolgáltatások térnyerése a vezetékessel szemben, legalábbis a hangszolgáltatások esetében, általános, globális tendencia. Az ITU adatai alapján míg 2005-ben a fejlett országokban 47,2 százalék volt a vonalas telefonszolgáltatások penetrációja, 2013-ra ez 41,6 százalékra csökkent. Eközben a mobiltelefonos előfizetések száma jóval meredekebb arányban növekedett a 2005-ös globális 33,9 százalékról a 2013-as 96,2 százalékra (Nyugaton az arány több mint 128 százalék).

Érdekes ugyanakkor, hogy a hagyományos vezetékes netkapcsolatok száma ezzel szemben ugyancsak lassú, de stabil bővülést mutat – míg nyolc évvel ezelőtt a fejlett országokban 12 százalék volt a penetráció, 2013-ra ez 27 százalékra növekedett. Ezzel együtt természetesen a mobilinternet-előfizetések száma is rohamosan nőtt. 2007-ben minden száz, a fejlett országokban elő emberből csak 18,5-nek volt mobilinternete, mára ez a szám 74,8 százalékra ugrott – tette hozzá a szakértő.

Egyhamar nem lesz gyors mobilinternetünk
Az egész unió területén hátráltatja a vezeték nélküli szélessávú szolgáltatások bevezetését és működtetését a 800 MHz-es frekvenciasáv felszabadítása, amely a digitális átállás részét képezi. Sajnos ez a tagállamok mintegy felének esetében továbbra sem történt meg.
Európában a vezetékes telefont használók aránya nyolc év alatt 45,5 százalékról 39 százalékra csökkent, míg a mobilon beszélőké 91,7 százalékról 126,5 százalékra növekedett. A vezetékes net penetrációja ugyanakkor 10,9 százalékról 27 százalékra nőtt, míg a mobilnet elterjedtsége a 2009 óta vezetett adatok alapján mindössze négy év alatt képes volt 28,7 százalékról 67,5 százalékra bővülni.

Internet is kell a vezetékbe

Leszögezhető, hogy a vezetékes hangszolgáltatások csakis akkor képesek túlélni bármilyen szinten a mobiltelefonos szolgáltatásokkal szemben, ha azokat a vezetékes internethez kötik, azzal egy csomagban adják, a lehető legalacsonyabb áron. Míg a vonalas telefonok száma és használatának mértéke is csökken, a vezetékes net erősen tartja magát. Az alacsony ár miatt egyelőre sokaknak csábító lehet, akiknek kifejezetten nincs szükségük arra, hogy bárhol és bármikor elérhetőek legyenek, vagy nem használnak okostelefont, hosszú távon azonban egy az egy ellen a vezetékes telefonnak nem lehet esélye a küzdelemben a mobillal szemben – tudósított az internetet.hu

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo