Van diszkrimináció, csak adat nincs róla

A nemek közti egyenlőtlenségekről régiónkban hiányoznak a konkrét adatok, emiatt alakulhatott ki az a tévképzet, hogy itt a nemek közti diszkrimináció nem létező probléma - véli a FAO szakértője. Pedig több százalékkal nőne a termelés, és csökkenne az éhezés, ha nagyobb szerephez jutnának a mezőgazdaságban a nők.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:MTI

A vidéken élő nők mindennapi nehézségei alig különböznek Kelet-Európa és Közép-Ázsia országaiban a világ többi részén élőkétől, derül ki az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által megjelentetett kiadványból.

„A nemek közti egyenlőtlenségekről régiónkban hiányoznak a konkrét adatok, emiatt alakulhatott ki az a tévképzet, hogy itt a nemek közti diszkrimináció nem létező probléma,” mondta Dono Abdurazakova, a FAO nemek közötti egyenlőséggel és szociális védelemmel foglalkozó szakértője. „Épp ezért született ez a tanulmánykötet, hogy ezt az információs hiányt betöltsük és a vidéken élő nők valódi problémáit tükrözzék az adatok és statisztikák.”

Mind a hat vizsgált országban (Albánia, Bulgária, Georgia, Moldova, Kazahsztán és Tádzsikisztán) megfigyelhető a nemek közti egyenlőtlenség mind rejtett, mind direkt formában a vidéki közösségekben is, sőt, mélyebben gyökerezik, mint általában máshol.

Földtulajdont birtoklókat a nők körében szinte alig találni – Albániában például 5 százaléknyi, míg Moldovában 36. Azon háztartások földterülete, ahol férfi a családfő, Albániában és Bulgáriában is átlagosan 20-30 százalékkal nagyobb, mint a nők által eltartott családoknál. Ugyanez a különbség az állattartás esetében 30-50 százalék is lehet Albániát, Bulgáriát, Moldovát és Tádzsikisztánt tekintve.

Fontosabbak a vidéki nők mint hinnénk
A kihívások, amikkel a vidéki nők nap, mint nap szembesülnek nagyobbak, mint valaha. Az sem javít a helyzeten, hogy a társadalom természetesnek veszi terhelésüket és a nemek közti egyenlőség problémáját a falvakban az amúgy is kopott szociális hálóval gondolja orvosolni. A vidéki nők többlet terhe akadály az egész közösség számára, ez az, amit mindnyájunknak meg kellene érteni.
Bár komoly eltérések mutatkoznak a vizsgált országok között, a hivatalosan is a mezőgazdaságban dolgozók átlagosan 65 százaléka férfi és 35 nő. Ez a mutató azonban hallgat az úgy nevezett inaktív nőkről, akik bár ténylegesen részt vesznek a mezőgazdasági termelésben, saját területükön vagy a családi gazdaságban segítenek, és nem tartják magukat mezőgazdasági foglalkoztatottnak. Ők gyakran jövedelmet vagy szociális előnyt sem szereznek ezen tevékenységükből.

A nemek közti különbségek csökkentéséből származó lehetséges előnyök országonként eltérnek, attól függően, hogy mekkora az agráriumban dolgozó nők aránya, a termőföld-tulajdonviszonyok hogyan alakulnak és egyáltalán, mekkora a diszkrimináció mértéke. A FAO számításai szerint ezen szakadék megszüntetésével a mezőgazdasági termelés 2-4 százalékkal nőne világszinten és az éhezők száma 12-17 százalékkal csökkenne.

„A vidéki nők helyzetének feltérképezése révén végre látható, mik azok a területek, amivel a vidékfejlesztésnek foglalkoznia kell,” tette hozzá Abdurazakova. „A jövőbeli lépések tervezésekor oda kell figyelnünk a hátrányosabb helyzetű csoportokra is, lehetőségeket kell biztosítanunk számukra.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo