Az elkövetkezendő időszakban 40 milliárd forint felhasználásával a közfoglalkoztatásból kivezető gazdaságélénkítő és mobilitást könnyítő intézkedésekkel a kormány fokozatosan 150 ezerre akarja csökkenteni a közfoglalkoztatottak létszámát a múlt év végén regisztrált 197 ezerről. A kormány célja, hogy a közfoglalkoztatottak számának fokozatos csökkentésével is biztosítsa a versenyszféra számára szükséges munkaerőt - tette hozzá. (Idén márciusban ismét elindult a Közfoglalkoztatásból a versenyszférába program, amelyben elhelyezkedési juttatást, "egyfajta bónuszt" kaphatnak a versenyszférában a közfoglalkoztatási jogviszony vége előtt munkát találók.)
A miniszter elmondta, 2018 nyarától három éven belül legfeljebb 12 hónapig lehet majd közfoglalkoztatotti státusban maradni. A szakképzettséggel rendelkezők csak abban az esetben vonhatók be a közfoglalkoztatásba, ha a járási hivatal közvetítési kísérlete három alkalommal sikertelen volt, vagy 3 hónapig nem tudott a hivatal az álláskereső számára megfelelő állást felajánlani. Ha valakit igazoltan, minden erőfeszítés ellenére sem sikerül versenypiaci elhelyezkedési lehetőséghez juttatni, akkor természetesen maradhat a közfoglalkoztatásban - közölte.
A kormány által elfogadott javaslatok eredményeként hosszabb távon 100-150 ezer embert szeretnének átterelni a versenyszféra munkahelyeire - mondta Simon Attila, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerő-piacért felelős helyettes államtitkára a vg.hu-nak. Elmondása szerint a cél, hogy az új rendszerben minden érintettel többet és alaposabban foglalkozzanak a szakemberek. Készüljenek egyfajta mélyinterjúk, amelyek során kiderülhet, hogy az érintettnek például mi a motivációja, milyen képességei vannak, amelyekre lehet építeni.
"Az idén negyven milliárd forint visszakerül a közfoglalkoztatási büdzséből a Nemzeti Foglalkoztatási Alapba, amelynek jelentős részét olyan szakemberekre és humánerőforrás-szolgáltatásokra szeretnénk fordítani, akik és amelyek el tudják látni ezeket a feladatokat. Szeretnénk például mentorokat is alkalmazni, akik végig tudják követni az érintettek útját. Nem az a célunk, hogy hirtelen minél több embert átirányítsunk az elsődleges munkaerőpiacra, ahonnan aztán pár hónap múlva regisztrált álláskeresőként térnek vissza és kezdik az egészet folyamatot elölről, hanem reális és tartós alternatívát szeretnénk nyújtani a számukra" - mondta.