A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) megerősítette a februárban közölt kiábrándító előzetes adatot: 2012-ben egyetlen alkalommal sem nőtt a GDP az előző negyedévhez képest, ami azt jelenti, hogy Magyarország 2012 második negyedévétől kezdve technikai recesszióban van.
Gödörben az ipar és a mezőgazdaság is
A tavalyi egész éves visszaesést alapvetően a mezőgazdaság (-21,3 százalék) és az ipar (-1,2) teljesítményének zsugorodása okozta, míg az információ, kommunikáció, a szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás hozzáadott értéke nőtt.
A háztartások tényleges fogyasztása 2,0 zsugorodott, míg a közösségi fogyasztás 0,5 százalékkal növekedett. Mindennek eredményeként a végső fogyasztás 1,7 százalékkal csökkent.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás 3,8 százalékkal, míg a bruttó felhalmozás 11,5 százalékkal maradt el az előző évitől. A belföldi felhasználás 3,7 százalékkal csökkent, miközben az export 2,0 százalékkal, az import 0,1 százalékkal emelkedett.
Recesszió közelében marad a magyar gazdaság
A GDP visszaeséséhez leginkább a mezőgazdaság és az ipar járult hozzá. Az építőipar kilábalásának nincsenek jelei; az ágazat teljesítménye 6,1 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedévben, így úgy tűnik, egyelőre megragadt a mélyponton a szektor - vélekedett Németh Dávid, az ING elemzője jelezte.
Mindemellett a nettó export sem tudott hozzájárulni a növekedéshez, mivel az ipar leépülése az exportot is sújtotta. A januárról közzétett adatok alapján azonban 2013 elején már kezdett magára találni az ipar, és ha a nyugat-európai konjunktúra is kedvezően alakul, jók a kilátások arra, hogy az ipar teljesítménye pluszba fordul - jegyezte meg a szakértő.
A háztartások fogyasztásának visszaesése lassult, és idén már kissé nőhet is, köszönhetően a nettó reálbér növekedésének és a rezsicsökkentésnek. Mindezeket együttvéve Németh Dávid 2013-ban a GDP 0,3 százalékos növekedését várja.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szerint az adatokból az látszik, hogy a negyedik negyedévben a belföldi felhasználás továbbra is negatívan járult hozzá a növekedéshez. Kisebb pozitív jel, hogy a lakossági fogyasztás visszaesése némileg mérséklődött a harmadik negyedévhez képest, kedvezőtlen ugyanakkor, hogy a beruházások recessziója tovább mélyült.
A külkereskedelemben mind az export, mind az import visszaesést mutatott a negyedik negyedévben, és az export csökkenése, igaz csak hajszálnyival, de meghaladta az importét. Így a külkereskedelem egyenlege nettó importot mutatott, vagyis a GDP-hez való hozzájárulása is negatívvá vált, ami a korábbi negyedévekre nem volt jellemző.
Az elemző szerint ezen a téren az első negyedévben mindenképpen javulás várható. Az export magához térhet, amennyiben az eurózóna konjunktúrája javul, és a belföldi keresleti elemek visszaesése is valamelyest mérséklődhet. Összességében azonban az idén is enyhe recessziót vár az Erste elemzője, aki 0,2 százalékos GDP-visszaeséssel számol.