Pesszimista változat vagy katasztrófa-forgatókönyv?

Mínusz 1,5 és plusz 0,4 százalék közötti tartományban mozog a gazdaságkutatók 2012. évi GDP-előrejelzése. Az MNB 0,1 százalékos növekedést vár. A kormány prognózia a legderűlátóbb: 0,5 százalékos bővülést remél. Ám ha februárban nem jön létre a megállapodás az EU-IMF párossal, nem pesszimista változattal, hanem katasztrófa-forgatókönyvvel kell számolni, figyelmeztetett decemberben több kutató is.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép:piac&Profit/FényesGábor

Szeptember óta a gazdaságkutatók, a kormány és az MNB is rontotta idei GDP-prognózisát az MTI által gyűjtött adatok szerint: a legnagyobb mértékben a Pénzügykutató 1 százalékról mínusz 0,7 százalékra, a legkisebb mértékben a Kopint-Tárki 0,5 százalékról 0,3 százalékra. Legújabb előrejelzésében a kormány 1 százalékkal, az MNB 0,9 százalékkal vár kisebb növekedést mint szeptemberben. (Orbán Viktor reális, ám nehezen elérhető célkitűzésnek tartja, hogy a magyar gazdaság jövőre ne csússzon recesszióba.) A múlt év decemberi konjunktúrajelentések alkalmából több kutató is figyelmeztetett: az előrejelzés alapfeltétele, hogy februárban létrejön a megállapodás az EU-IMF párossal, ellenkező esetben nem pesszimista változattal, hanem „katasztrófa-forgatókönyvvel" kell számolni.

A GKI értékelése szerint az IMF-megállapodásnak nincs alternatívája. Annak esetleges elmaradása (elhúzódása) ugyanis a rendkívül negatív nemzetközi piaci reakciók miatt közvetlen fizetésképtelenségi veszéllyel járna. Emellett már az IMF-fel folytatott tárgyalások sikeres elkezdéséhez is elkerülhetetlen a változtatás, a hitelesség, a bizalom javítása, s a piacgazdasági elvekhez való visszatérés. A pénz- és működőtőke bizalmának visszaszerzése azonban legjobb esetben is csak 2013-ra hozhat reálgazdasági eredményeket.

A háztartások fogyasztása mind a négy gazdaságkutató szerint visszaesik: a legkisebb, 1 százalékos csökkenést a Kopint-Tárki jelzett, a legnagyobb, 3,5 százalékos visszaesést a GKI Gazdaságkutató. A Pénzügykutató szerint 1,4, a Századvég Gazdaságkutató szerint 1,3 százalékkal zsugorodik a háztartások fogyasztása.

A beruházási mutatók is eltérnek: míg 2012-re a Pénzügykutató változatlan bruttó állóeszköz-felhalmozással számol, addig a Kopint-Tárki 5,
a GKI 4, a Századvég pedig 3,5 százalékos csökkenést valószínűsít. A kormány prognosztizálta a legalacsonyabb, 4,2 százalékos inflációt, a gazdaságkutatók várakozása 4,6-5 százalék között mozog, az MNB 5 százalékot jelzett. A nettó reálkeresetek a Kopint-Tárki szerint 1,5 százalékkal csökkennek, a másik három intézet előrejelzése 3,3-3,5 százalékos visszaesést mutat. Az idei átlagos munkanélküliségi rátát a négy gazdaságkutató viszonylag egységesen látja, 10,9-11,0 százalékos arányt jeleznek.

Az MTI egy évvel ezelőtt is táblázatba gyűjtötte a gazdaságkutatók, a kormány és a jegybank prognózisát.

Az egy évvel korábbi előrejelző táblázat a növekedést tekintve optimistának bizonyult a tényadatok tükrében. A KSH 2011. évi III. negyedévi GDP-adata 1,4 százalékos bővülést mutat, amellyel megegyező gazdasági növekedés valószínűsíthető 2011 egészében. Az inflációs előrejelzés viszont túlzónak bizonyult: novemberben a 12 havi infláció 4,3 százalék volt, 2011 első 11 hónapjában pedig 3,9 százalék, s ehhez hasonló infláció várható 2011 átlagában is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo