Európa szerte hatalmas botrányt kavart, hogy egyes marhahúsos fagyasztott készételekben nagy mennyiségű lóhúst mutattak ki a vizsgálatok. A nyugati hatóságok kezdetben a keleti tagállamokból érkezett importra gyanakodtak, de a nyomok Európa szívébe vezetnek, ezért kontinentális méretű razziasorozatra számíthat a húsipar.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Hogyan került lóhús a bolognai lasagne-ba: ez a kérdés foglalkoztatja most az európai élelmiszer-biztonsági szerveket. A botrány még a múlt hónapban robbant ki, amikor az ír élelmiszerügyi hatóság FSAI lóhúsra bukkant a marhahúsosként árult készítményben. (Lásd keretes írásunkat.) A nyomok először Lengyelországba vezettek, majd a britek a Findus készítményeiről is megállapították, hogy szinte teljes egészükben lóhúst tartalmaznak, amelyek viszont Franciaországban készültek. Mint kiderült: a Findus beszállítója a Comigel hanyagul kezelte az alapanyagot szállító Spanghero-tól érkezett termékeket. Nem tűnt fel nekik, hogy a termékek nem megfelelően voltak felcímkézve és a tartalmukat sem ellenőrizték. A Spanghero – mint az napvilágot látott – ugyanis egy romániai vágóhídról származó lóhúst adott tovább marhahúsként.
A kereskedelmi csalások francia ügynökségének munkatársai hétfőn házkutatást tartottak a Comigelnél és a vállalkozásnak a Romániából rendelt húst szállító Spanghero nevű francia cégnél. A Spanghero először tagadta a bűnösségét: "Európai eredetű marhahúst vettünk, és azt továbbadtuk. Ha tényleg lóhúsról van szó, akkor azt a romániai beszállítóinkon fogjuk számon kérni" – mondta múlt szombaton Barthélémy Aguerre, a Spanghero elnöke, de nem közölte a romániai beszállítója pontos nevét.
Tudták, mit tesznek
Mint azóta kiderült, a Spanghero tudta, hogy mit tesz. A cég csak az elmúlt hónapban 42 tonna lóhúst rendelt egy romániai vágóhídról, majd ezt marhahúsként adta tovább a Findus és a Picard ételeit gyártó Comigel-nek. A cég alig néhány hét alatt 500 ezer euró (csaknem 150 millió forint) tiszta nyereséget realizált ezzel a modellel, mivel a „marhahúst” csaknem négyszeres áron adta el, mint amennyiért a lóhúst vásárolta. A francia fogyasztóvédelmi miniszter Benoit Hamon szerint azonban a hatóságok mintegy 750 tonna lóhús után nyomoznak, amelyet a Spanghero üzemében címkéztek át. A francia kormány kezdeményezte a cég engedélyeinek bevonását.Számításaik szerint a megtévesztésből marhahúsként feltüntetett lóhúsból 750 tonnányi került mintegy 4,5 millió ételkészítménybe, amelyeket összesen 13 országban forgalmaztak. Hat hónap alatt a 750 tonnányi lóhús 25 kilogrammos húskenyerek formájában érkezett Franciaországba. Ebből 550 tonna került a Comigel nevű francia vállalathoz, amely a nagy-britanniai botrány kiváltó Findus számára készített mélyhűtött termékeket. A Comigel a Finduson kívül további 27 cég számára szállított lóhússal kevert marhahúsos ételkészítményeket
Azonban ez még mindig nem minden. A Spanghero és a romániai vágóhíd között egy holland üzletember, bizonyos Jan Fasen közvetített, aki a ciprusi székhelyű Draap Trading ügyvezető igazgatója. Fasent éppen 2012-ben ítélte el a bíróság, mert 2007 és 2009 között több tonnányi lóhúst hozott be Európába Argentínából és Latin-Amerikából, amelyet marhahúsként adott el. Ugyanakkor Fasen a jelenlegi botrányban a Guardian brit lapnak adott interjújában tagadta bűnösségét. „Minden szállítmányt lóhúsként vettünk és adtunk tovább” – hangsúlyozta. A Le Parisien francia napilap által közölt számla őt igazolja: eszerint a Spanghero 18,5 tonna lóhúst vásárolt a Draap Tradingtől. Ugyanakkor a vállalat vezetése tovább tagad: „Mi európai marhahúst vettünk.”
Magyarországon nem fenyeget veszély
A jelenlegi információk szerint Magyarországra nem érkezett a lóhúst tartalmazó fagyasztott készítményekből -közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A lóhúst tartalmazó, marhahúsosként jelölt fagyasztott élelmiszerek ügyében a Nébih folyamatosan figyelemmel kíséri a gyors riasztási rendszeren közzétett adatokat, amelyen eddig Magyarországra történő szállítást nem jeleztek. A másodlagos élelmiszervizsgálatokra vonatkozó jogszabály értelmében minden külföldről Magyarországra érkező élelmiszerről jelentést kell tenni a vállalkozásoknak. Ennek alapján az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóságnak indokolt esetben lehetősége van azonnali célellenőrzésre. Az ügy kapcsán a Nébih országszerte szúrópróbaszerűen ellenőrzi az érintett termékeket, laboratóriumai pedig folyamatosan készen állnak azoknak a vizsgálatoknak az elvégzésére, amellyel megállapítható, hogy a felhasznált hús milyen állatfajból származik. A Nébih tájékoztatása szerint a lóhús fogyasztása abban az esetben jelenthet kockázatot a fogyasztók egészségére, ha az állatot a vágást megelőzően gyógyszerekkel, például antibiotikumokkal, gyulladáscsökkentőkkel kezelték, és a kötelező várakozási idő nem telt le. Az engedélyezett vágóhidakon a vágást megelőző vizsgálatok és az állatot kísérő dokumentumok biztosítják, hogy ez ne fordulhasson elő. A lóhús felhasználása marhahúsosként jelölt termékekben a fogyasztók szándékos megtévesztését jelenti, és hamisításnak minősül - közölte az élelmiszerlánc-biztonsági hivatal.
Nemzetközi bűnszervezet
Először a hatóságok is romániai vágóhídra gyanakodtak, ám a bukaresti hatóságok, sőt Victor Ponta kormányfő is felháborodottan utasították vissza a vádakat. A jelek valóban arra utalnak, hogy egy nemzetközi bűnszervezet ügyködik a lóhúsüzletben. Sorin Minea, a román élelmiszeripari vállalatokat tömörítő Romalimenta egyesület elnöke elmondta: a francia beszállítónak tudnia kellett, hogy lóhússal dolgozik, hiszen a marhahúsnak egész más az íze, a színe és az összetétele. Állítása szerint Romániában három olyan vágóhíd létezik, ahol uniós exportra állítanak elő lóhúst, olasz és francia megrendelőknek. A megrendelőnek tehát tudatosan át kellett címkéznie feldolgozás után a lóhúst. A francia cég egyetlen okból cselekedhette ezt: négyszeres árkülönbség a marhahús és a lóhús között, illetve a jelentős különbség a különböző tagországok felvásárlási árai között. Ugyanakkor az áruk szabad mozgása miatt szinte lehetetlen követni, hogy egy svéd lóból éppen Európa melyik vágóhídján lesz marhahús.
Hová tűnnek a lovak Svédországból?
Vizsgálatot terveznek a hatóságok Svédországban annak kiderítésére, hova tűnik évente több ezer ló. Gyanújuk szerint külföldi húsüzemekbe. A kérdés azután merült fel, hogy kirobbant az európai lóhúsbotrány. A svéd hatóságok elkezdtek számolni, és arra jutottak, hogy évente legalább 4 ezer, de lehet, hogy akár 9 ezer lónak is lába kél. A svéd lóállomány 360 ezer példányt számlál, egy ló pedig átlagosan 15 évet ér meg. Ennek alapján évi 20 ezer ló pusztulását kellene jelentenie a lakosságnak, ám csupán 14 ezerről érkezik bejelentés. A hiányzó lovak száma minden esztendőben hasonló, a számítások szerint így 2000 óta mintegy 100 ezer ló tűnhetett el Svédországból.
100 ezer lónak lába kelt
A svéd lótenyésztők szövetségének szóvivője, Karolina Thorell több magyarázatot is lehetségesnek tart. Nem kizárt, hogy a lovak egyszerűen hosszabb élettartamúak az alapul vett 15 évnél, de az sem, hogy gazdáik hivatalos engedély nélkül földelik el elhullott állataikat. Ugyanakkor azt sem tartja lehetetlennek a szóvivő, hogy svéd lovak külföldi vágóhidakon végzik. Svédországban a vágóhidak 60-70 ezer forintnyi összeget fizetnek egy lóért, Dániában ennek a kétszeresét, Belgiumban a háromszorosát, Olaszországban pedig a négyszeresét - jegyezte meg a The Local című svéd hírportál.
A svéd lovak azonban minden további nélkül marhahúsként folytathatják az útjukat. A botrányt kirobbantó hamburger-húspogácsákat ugyanis az ír Silvercrest Lengyelországból vásárolhatta. Az alapanyag pedig származhatott Svédországból is. Most sajtóértesülések szerint a hatóságok európai szintű razziasorozatot készítenek elő a húsipari szereplőknél. A vizsgálatokat részletes DNS-tesztekkel együtt végzik, így minden egyes kilogramm húsról megállapítható lesz, honnan származik.
Így terjedt a botrány
A lóhúsbotrányként elhíresült, az európai élelmiszeripar történetének eddigi legnagyobb bűncselekményeként emlegetett ügy a múlt hónapban pattant ki, amikor az ír élelmiszer-biztonsági hatóság (FSAI) bejelentette, hogy rutinellenőrzések során lóhússal kevert marhahúshamburgereket talált a Tesco, a Lidl, az Aldi és a fagyasztott élelmiszerek forgalmazására szakosodott Iceland szupermarket-hálózatok nagy-britanniai és írországi üzleteiben. A vizsgálatba bevont Tesco-termékek között találtak olyan marhahúsosként árult hamburgerfélét, amely 29,1 százalékban lóhúst tartalmazott. Azóta kiderült, hogy ezeknek a hamburgertermékeknek az alapanyagát a készítmények nagybani forgalmazója, az írországi székhelyű Silvercrest egy lengyelországi termelőtől vásárolta. A Tesco - a legnagyobb brit áruházlánc - azonnali hatállyal bevonta üzleteiből az összes olyan terméket, amelyek az érintett beszállítótól származtak, és - példátlan módon - fizetett újsághirdetésekben kért elnézést nagy-britanniai vásárlóitól a lóhússal kevert marhahúskészítmények árusításáért. A Tesco felmondta szerződését is a Silvercresttel, miután kiderült, hogy a beszállító cég a szupermarket-hálózat tudta és engedélye nélkül vásárolt a lengyel termelőtől. A botrány nyomán Nagy-Britanniában is alaposabban szemrevételezték a fagyasztott élelmiszereket. A brit Élelmiszer-szabványügyi Hivatal (FSA) február hetedikén közölte, hogy a Findus nevű, fagyasztott hústermékek előállítására és nagybani forgalmazására szakosodott vállalat marhahúsosként megjelölt készítményeiben talált nagy mennyiségű lóhúst. Az FSA közölte, hogy tesztjei alapján a Findus egyes marhahúsos lasagne-készítményei, amelyek forgalmazását a cég már a hatóság csütörtöki bejelentése előtt leállította, valójában 60 százaléknál nagyobb arányban, sőt egyes esetekben 100 százalékban lóhúst tartalmaztak. A hatóság szerint a lóhús jelenléte önmagában nem jelent élelmiszer-biztonsági kockázatot. Ugyanakkor az FSA elrendelte annak megvizsgálását, hogy a lasagne-készítményekbe kevert lóhús nem tartalmazta-e a phenylbutazone nevű állatgyógyszert. A szer az FSA tájékoztatása szerint az emberi szervezetbe jutva nagyon ritka esetben súlyos vérképzőszervi megbetegedést okozhat, ezért az e gyógyszerrel kezelt állatok húsként forgalmazása tilos Nagy-Britanniában. A múlt héten a botrány tovább gyűrűzött: a brit FSA szakértői rendőri támogatással szálltak meg egy walesi és egy észak-angliai húsfeldolgozó üzemet, miután felmerült a gyanú, hogy ezek az üzemek hamis tartalom-megjelöléssel ellátott hústermékeket hoztak forgalomba. A hatóságok adatai szerint az angliai cég vágott lovakat adott el a walesi üzemnek, amely az általa feldolgozott lóhúst kebab- és hamburgerféleségekben használatos marhahúsként adta tovább brit áruházláncoknak. Az üzemek működését leállították, és az FSA emberei lefoglalták a helyszínen talált húskészletet, a teljes dokumentációval együtt. Ezután rendelte el a kiskereskedelmi forgalomba kerülő összes marhahústermék tartalmának teljes körű, országos felülvizsgálatát pénteken az illetékes brit szakhatóság, miután néhány héten belül másodszor találtak marhahúsos készítményként árusított, ám nagy mennyiségű lóhúst tartalmazó élelmiszerféleségeket brit áruházakban. Az FSA "rendkívül súlyosnak" nevezi a feltárt eseteket. A hivatal szerint vagy "óriási mértékű gondatlanság" történt, vagy a brit lakossági fogyasztási láncolatba kerülő élelmiszerek szándékos elszennyezéséről van szó. Következett Franciaország és Svédország Lóhúst találtak Franciaországban a Picard mélyhűtött ételkészítményeket forgalmazó francia vállalat két, elvileg marhahúst tartalmazó bolognai lasagne-termékeiben, amelyeket egyébként a brit botrányt követően már február 6-án elővigyázatosságból kivontak a forgalomból. A Findus után a Picard a második márka, amely érintett a lóhúsbotrányban. A Picard közleményben jelezte, hogy a visszavont fagyasztott ételeket ugyanaz a Comigel nevű francia alvállalkozó állította elő, amely a Findus termékeit is készítette. A Picard két ételfajtát vont be, a bolognai lasagne-t és a chili con carnét. A Picard többi 1200 készítményét nem érinti a csalás.