Muszáj megállapodni az IMF-vel

December elején még úgy tűnt, hogy a Fidesz hajlandó lesz az EU és az IMF bizonyos feltételekkel járó segítségét elfogadni az ország finanszírozásának biztosítására. Később kiderült, hogy csak félszívvel akarhatták az EU/IMF megállapodást, hiszen az EU határozott tiltakozása ellenére a parlament elfogadta a jegybanki függetlenséget nyirbáló és az egykulcsos SZJA-t kétharmados törvénybe iktató törvényeket az év utolsó napján. Ez jelentősen megkeményítette az EU és az IMF álláspontját, a magyar küldöttség egy jó ideig zárt kapukat döngetett az év elején.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A piac nagyon negatívan fogadta azokat a híreket, amelyek az IMF/EU tárgyalások elhúzódásának, sőt esetleges meghiúsulásának lehetőségét vetítették előre. A forint új történelmi mélypontot ért el 324-es szintig gyengült az euróval szemben. A svájci/forint keresztárfolyam rekordkísérlete elmaradt, de a keresztárfolyam így is elérte a 266-os szintet. A kötvényhozamok kilőttek, 11% feletti hozamok mellett történt a kereskedés. A magyar csődkockázat a 2008-2009-es szintek fölé, mindenkori csúcspontjára emelkedett.

Magyarország számára az IMF megállapodás továbbra is kulcsfontosságú. Ameddig az európai adósságválság helyzete nem javul, az ország nem lesz képes a piaci finanszírozást fenntartani. Az IMF jelenléte stabilabb, kiszámíthatóbb környezetet teremthet a magyar gazdaságpolitikában, és kikényszerítheti a tervezett, de nem végrehajtott reformokat, ami hozzájárulhat az ország 2012-es jobb megítéléséhez.

A kormány látványos visszavonulót fújt, bár a tapasztalatok alapján soha nem lehet tudni, hogy mikor következik be egy újabb 180 fokos fordulat. Az IMF/EU feltételek kemények lesznek, és túlmehetnek a szokásos gazdasági kérdéseken, ami presztízsveszteséget okozhat a kormánynak és ez elhúzhatja a megállapodás megkötését. A kormány költségvetési tartalékai a nyugdíjpénzből egyelőre még tetemesek, ezért nem sürgető a totális fegyverletétel.

Biztonságban a bankbetétek
"A kormányfő pénteki, a bankbetétek biztonságát hangsúlyozó kijelentésétől függetlenül sem gondoljuk, hogy a bankbetéteket vagy egyéb megtakarításokat veszély fenyegetné", írja az ING. Az IMF/EU hitel-megállapodás eleve szükségtelenné tenne egy ilyen drasztikus lépést, de a politikai költségei is olyan magasak lennének ennek az intézkedésnek, amit az elemzők valószínűtlennek tartanak. Ennek ellenére sok kisbefektető döntött úgy, hogy a költségek és az alacsonyabb hozamok ellenére is Ausztriában nyit bankszámlát.

A forint a kormány tárgyalási szándékának hírére közel 10 forintot erősödött 315 forintig. Továbbra is a kötvénypiac jelenti a leggyengébb láncszemet, a forint fundamentálisan erős. A fizetési mérleg egyenlege pozitív, az EU forrásokat továbbra is kapja az ország, a tartalékok szintje kivételesen magas. A jegybankkal történő kormányzati egyeztetés eredménye is lehetett, hogy a jegybank intervenciókkal is támogatja a forintot. Ennek most már van racionalitása is, tekintve, hogy a forintgyengülés méregfogát – a csődhelyzetet – a kormány az IMF megállapodással végképp kihúzhatja. A forint középtávú erősödése mellett szól az is, hogy a jegybank várhatóan tovább emeli majd az alapkamatot, amennyiben tovább gyengül a hazai fizetőeszköz. (Fellegi Tamás megkezdte a tárgyalásokat az IMF-el, aki szerint a kormány minden észrevételt kész megfontolni, ha az az eredeti szándékát nem változtatja meg.)

A kötvénypiacon már más a helyzet, az IMF megállapodás ellenére a kormány törekedni látszik a piaci finanszírozás fenntartására. Az ÁKK kötvénykínálata jelentős lesz, ha a piaci kereslet megfelelő lesz. Bár a forintos hozamok jelentősen estek, a 11%-ról már 9,5%-os szintre, az eurós kötvények hozama még mindig bőven 10% felett jár. A hazai kötvényhozamok jelentős ingadozása várható a következő időszakban, és az európai adósságválság fokozódásával itthon is „elfajulhat” a helyzet a nagyon illikvid, sérülékeny hazai kötvénypiacunkon is.

Az IMF/EU megállapodás hazánk számára szükségszerű és elkerülhetetlen lesz, vélik az ING elemzői, akik szerint az oda vezető út rögös lehet. Amennyiben viszont a kormány tartja magát ahhoz a kijelentéséhez, hogy gyors és feltétel nélküli megállapodást szeretne a hitelezőkkel – és azt gondoljuk, hogy a jelen helyzetben nincsen más választása –, akkor várhatóan sem a forint, sem a magyar csődkockázati felár nem fog jelentősebben a múlt heti csúcsok fölé emelkedni.

A bizottság viszont szerdán bejelentette, hogy nem csak fenntartja a túlzott deficiteljárást, hanem további intézkedéseket tart szükségesnek. A testület annak kimondását kéri a Tanácstól, hogy Magyarország nem teljesítette az uniós pénzügyminiszterek (ECOFIN) 2009 nyarán tett ajánlásait. Ezután viszont az ügy újból a bizottsághoz kerülhet, és akár előfordulhat az is, hogy kezdeményezik a Magyarországnak járó kohéziós kifizetések egy részének felfüggesztését. „Ez azonban nyilvánvalóan olyan jelentős politikai lépés, amit előtte kétszer is meggondolnának, így továbbra is csak egy lehetőség”, írja a BruxInfo brüsszeli forrásra hivatkozva.

A BruxInfo úgy tudja, a Bizottság szerdán még nem hoz konkrét döntést a jegybanktörvény ügyében, de nincs kizárva, hogy előrevetíti majd a kötelezettségszegési eljárás elindítását a közeljövőben. A többi magyar dossziéban nem várhatók újabb fejlemények még. Az igazságügyi reformok vizsgálata még nem fejeződött be (ezekről csütörtökön tart meghallgatást az EP szabadságjogi bizottsága), a hiteltárgyalások pedig legfeljebb január 20-án kerülhetnek napirendre, amikor Olli Rehn biztos fogadja Fellegi Tamás tárca nélküli minisztert.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo