Megerősítették, gyengélkedik az ipar

Nincs meglepetés, az előzetes adatoknak megfelelően az ipari termelés januárban 1,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, de 2,9 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A belföldi értékesítés az előző hónaphoz képest 1,0, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 0,2 százalékkal nőtt, az export 3,5, illetve 2,8 százalékkal emelkedett. A belföldi piac tavaly február óta először emelkedett éves összevetésben, az export háromhavi csökkenés után élénkült ismét.

Viszik az itthon gyártott jármüveket

A feldolgozóipar exportértékesítésének majdnem felét adó két alágból a közel egyharmad súlyú járműgyártás kivitele ismét jelentősen, 18,5 százalékkal bővült az előző havi 2,7 százalékos csökkenés után. Ezzel szemben a másik a feldolgozóipari exportban mintegy egyötöd súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás két éve csökkenő exportvolumene továbbra is számottevően, 17,2 százalékkal visszaesett. Az élelmiszerexport 14,6, a gyógyszerexport 3,4, a villamos berendezések kivitele 4,6 százalékkal nőtt, míg a gépexport továbbra is 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

 Szerény európai adatok
Januárban a 17 tagú euróövezetben 0,4 százalékkal csökkent az ipari termelés decemberhez képest az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint. A 27 tagú EU-ban ugyancsak 0,4 százalékkal esett vissza a havi ipari termelés a decemberi 0,8 százalékos bővülést követően. Az Európai Unió nyolc országának adatai, köztük Magyarországé még nem szerepelt az Eurostat most közölt felmérésében. Az ipari termelést tekintve a legnagyobb havi csökkenést januárban Finnországban regisztrálták, 4,1 százalékot. A legnagyobb növekedés, 4,4 százalék Litvániában volt.
Az euróövezet iparának januári termelése 1,3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva, az Európai Unióé 1,7 százalékkal hanyatlott. Éves összevetésben januárban Svédországban csökkent a legnagyobb mértékben az ipari termelés, 5,9 százalékkal, míg a legnagyobb mértékben Bulgáriában és Litvániában nőtt, egyaránt 5,5 százalékkal.
A feldolgozóipar belföldi eladásai januárban már hetedik hónapja, ezúttal 3,7 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. Az élelmiszeripar belföldi értékesítése 4,7, a számítástechnikai eszközöké 32,7, a gépeké 14,4 százalékkal csökkent. A járművek és villamos berendezések eladása viszont 28,0, illetve 13,8 százalékkal, a vegyi termékeké 21,2, a gyógyszereké pedig 17,3 százalékkal emelkedett.

Egyedi nagy tételek húzzák a rendelésállományt

A feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése januárban 3,2 százalékkal visszaesett a múlt év azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 4,4 százalékkal csökkentek az előző havi 7,8 százalékos esés után, míg az új belföldi rendelések  tizenegy hónapja először 7,8 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány - egy korábbi, nagyobb megrendelésnek köszönhetően - 37,8 százalékkal emelkedett, a belföldi rendelések 24,7, az exportrendelések 38,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2013 első hónapjában a feldolgozóipar termelése 1,6, a csekély súlyú bányászaté 16 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 2,5 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban.

Köhög a feldolgozóipar

A feldolgozóipar tizenhárom alága közül januárban mindössze ötben figyelhető meg termelésbővülés. A feldolgozóipari termelés közel egynegyedét képviselő járműgyártás kiemelkedően, 16,8 százalékkal nőtt, elsősorban a termelési kapacitás jobb kihasználtsága miatt. Nem történt trendváltás ugyanakkor a második legnagyobb súlyú alágban: a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása januárban is csökkent, 17,7 százalékkal. A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés több mint egykilencedét kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása gyakorlatilag az előző év szintjén maradt.

Az idén már jobb lehet
Elemzők az ipari termelésről szóló előzetes számok közlésekor pozitívan értékelték, hogy decemberhez képest némiképp javultak az adatok. Az esztendő egészére – a tavalyi 1,7 százalékos éves visszaesés után – 3-3,5 százalékos bővülést várnak a szakemberek. A tényleges teljesítmény ugyanakkor nagyban függ az európai konjunktúra alakulásától.
Gyorsult a növekedés üteme a közepes súlyú vegyi anyag, termék gyártásában: a termelés volumene 20,7 százalékkal emelkedett, főként a műanyag-alapanyaggyártás szakágazatnak köszönhetően. Folytatódott az erőteljes visszaesés a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban: az alág kibocsátása 17,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, nagyrészt a hazai eladások visszaesése következtében - közölte a KSH.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo