Márciusban az ipari termelés 2,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a munkanaptényezővel kiigazított index 0,7 százalékkal esett a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai alapján. Februárban ez utóbbi adat még mínusz 1, januárban mínusz 1,1 százalék volt. Az első negyedév egészében az ipari termelés 3,1 százalékkal zsugorodott az előző év azonos időszakához képest.
Megállt a zuhanás
Az előző hónaphoz (februárhoz) képest ugyanakkor 0,4 százalékkal nőtt a termelés márciusban. Ez zsinórban a 3. hónap, amikor javulás tapasztalható (januárban 3,1, februárban 0,1 százalékos emelkedés volt).
A havi növekedés mértéke ugyan még igen szerény, a tavalyi utolsó negyedév mellé rakva azonban a számokat akár biztatónak is értékelhetjük, hogy megállt az aggasztó zuhanás. Csak emlékeztetőkén: októberben 3,6, novemberben 0,6 és decemberben 1,5 százalékkal szakadt az ipari termelés havi összevetésben.
Az adatok mögött meghúzódó folyamatokról egyelőre kevés az információ (az ipari termelés részletes adatait május 15-én közli a KSH), de az elemzők bizakodók: a második negyedévtől az ipari kibocsátás növekedését várják éves összevetésben is.
Negyedévről negyedévre javulhat az ipar teljesítménye
Márciusban is folytatódott az előző hónapok trendje, vagyis éves összevetésben a hazai ipar még kevesebbet termel, de az idén már hónapról hónapra javulnak az eredményei. Mindez azt jelzi, hogy a feldolgozóipar még mindig nem került ki abból a mély gödörből, amelybe a múlt év utolsó negyedében került, bár a kilábalás már megindult – emelte ki az MTI-nek Török Zoltán. A Raiffeisen Bank elemzője úgy véli, hogy a második negyedévben az ipari termelési adat éves szinten nulla körül lehet, a második félévtől pedig már pozitív éves adatok várhatók, azaz negyedévről negyedévre javulhat az ipar teljesítménye. Török Zoltán 2013-ban az ipar 1 százalék körüli éves növekedésével számol.
Az idén az Audi új győri üzemének év közepére tervezett indulásával, a Mercedes- és az Opel-üzemek kapacitásának felfutásával, továbbá bázishatások miatt, és az év második felétől várhatóan javuló külső kereslet mellett 3-3,5 százalék körül növekedhet az ipar kibocsátása Suppan Gergely számításai szerint.