Közép-Európában egyelőre kedvező a légkör a bankok számára

A várakozások szerint kedvező marad a gazdasági környezet a bankok számára a közép- és kelet-európai régióban, a térség országainak többsége 2017-ben a legnagyobb gazdasági növekedési rátát érte el 2010 óta - derül ki az UniCredit Bankcsoportnak a Euromoney gazdasági szaklap bécsi, Közép- és Kelet-Európa gazdaságaival foglalkozó konferenciáján bemutatott tanulmányából.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tanulmány szerint az országok többségében a jövőben is várhatóan 3 százalékkal vagy afölött növekszik majd a GDP, bár 2018-ban és 2019-ben némi lassulás várható. A hitelezés növekedésének gyorsulását várják az UniCredit szakértői különösen Magyarországon, Szlovéniában és Szerbiában, ugyanakkor enyhe lassulásra számítanak Csehországban és Szlovákiában, Romániában és Törökországban, míg a többi országban a jelenlegihez közeli növekedési ütem várható.

A nem teljesítő hitelek (NPL) csökkenő aránya volt a közép- és kelet-európai régió legszembeötlőbb jellemzője az elmúlt három évben, és a csökkenés várhatóan tovább folytatódik. A javulás hátterében jórészt a nem teljesítő hitelek eladása, az eredményesebb behajtás és a gazdasági fellendülés áll, különösen Romániában, Magyarországon, Szerbiában és Szlovéniában.

A jövedelmezőséget nézve az adózás előtti eredmény és az eszközállomány összehasonlításával mért jövedelmezőség valószínűleg a jelenlegi szinten marad a térségben, ami jóval magasabb, mint a nyugat-európai bankok adatai alapján összegzett mutató (1,3 százalék szemben a 0,4 százalékkal). A viszonylag alacsony kamatok mellett továbbra is központi jelentősége lesz a költségek mérséklésének és az eszközminőség előtérbe helyezésének a régió pénzintézeteinél.

Felforgatják a bankszektort a fintech cégek?
Január 13-án lépett hatályba a pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló EU-s irányelv, amelynek célja, hogy az innováció és a verseny ösztönzése érdekében megnyissa a banki piacot a fintech cégek előtt a legtöbb európai országban.
A bankszektor számára további lehetőségek rejlenek az uniós projektek finanszírozásában, a következő években is jelentős nagyságrendű (évente átlagosan a GDP 1,5-3 százalékának megfelelő) uniós források áramlanak majd be a közép és kelet-európai országokba a gazdaság egyik motorjaként.

Emellett a közép- és kelet-európai országok ideális környezetet jelentenek a digitális bankolás elterjesztésére, egyúttal a többcsatornás ügyfélkiszolgálás és az interakciós pontok adta lehetőségek kiaknázása növeli a hatékonyságot, miközben csökkenti a költségeket - derül ki a tanulmányból.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo