Mint azt korábban közöltük, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, közös gazdasági-pénzügyminiszteri posztot hozna létre az Európai Unióban. A közös pénzügyhöz azonban elengedhetetlen, hogy a most még nemzeti devizát használó országok, Lengyelország, Csehország, Magyarország, stb. – is belépjenek az eurózónába, méghozzá a lehetőségekhez képest minél gyorsabban. Ennek elősegítésére egy euró-felkészülési alapot hozna létre, amely szakmai és pénzügyi segítséget nyújtana a közös pénzt bevezető országoknak. Mint azt az EB elnöke kiemelte, Dániát és az Egyesült Királyságot kivéve minden csatlakozó tagállam szerződésben vállalta, hogy bevezeti az eurót - véleménye szerint ennek most jött el az ideje.
Juncker évértékelő beszédében az Európai Parlamentben arról is szólt, hogy ki kell terjeszteni a schengeni övezetet Bulgáriára, Romániára – és ha teljesíti a feltételeket, Horvátországra is.
A volt luxemburgi kormányfő emellett kiemelte: támogatja a páneurópai pártlisták létrehozását a következő európai parlamenti választáson, az eurót használó országok külön közös parlamentjének felállítására vonatkozó javaslatokat azonban nem tartja “túl izgalmasnak”.
Felszólalásában a bizottság elnöke röviden a Brexit kérdését is érintette, mondván, hogy a britek hamarosan sajnálni fogják, hogy kilépnek, ahogy távozásukat Európa is sajnálja. “A Brexit nem minden és nem Európa jövője” – mondta.