Jók az előjelek az idei növekedésre

A K&H Bank vezető elemzője és az Erste Bank elemzői 2,5, az ING szakértője 2,8 százalék körüli bruttó hazai termék (GDP) növekedést vár idén, a tavalyi adatokkal kapcsolatban pedig kiemelték: elsősorban a beruházások, az ipar és a szolgáltatások húzták a bővülést.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett második becslése szerint tavaly 3,6 százalékkal, azaz még az előzetesen közölt 3,5 százalékosnál is nagyobb mértékben nőtt a GDP az előző évihez képest. A múlt év negyedik negyedévében a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,8 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez mérve, és 3,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Balatoni András, az ING vezető elemzője szerkesztőségünknek eljuttatott közleményében kiemelte, hogy az idei év egészére a GDP növekedés elérheti a 2,8 százalékot. Hozzátette, a beruházások növekedése ugyanakkor nem fogja elérni a tavalyi szintet, sőt az első negyedévekben még visszaesés sem kizárt. Az elemző szerint az export folyamatosan jól teljesíthet az idei évben, míg az import a fogyasztással együtt dinamikus emelkedésnek indulhat. Közlése szerint a bővülést termelési oldalról a nagy súlyú ágazatok, azaz az ipar és a szolgáltatások húzták, és a kisebb súlyú ágazatok is jól teljesítettek: a mezőgazdaság, és az építőipar egyaránt 0,5-0,5 százalékpontot adott hozzá a növekedéshez.

Az elemző szerint egyre inkább a fogyasztás válik a belső felhasználás fő motorjává, ahogy a kormányzati beruházások hatása kifut. A rendszeres bérek 4 százalék körüli bővülése és a historikus mélyponton lévő infláció jelentős vásárlóerő-emelkedést eredményezett a háztartási szektorban, emellett a devizahitelek elszámolása is érdemben bővíti a rendelkezésre álló jövedelmet. „A háztartások optimizmusa továbbra is magas szinten áll, azaz egyre inkább be fog gyűrűzni munkaerő-piaci fordulat a fogyasztásba” – mondta.

Már nem csak a túlélésre futja a magyaroknak
Jelentősen bővült a kiskereskedelmi forgalom januárban, ami a háztartások rendelkezésre álló jövedelmének növekedését elemzők szerint. Az adatokból látszik, hogy a magyarok már nem csak arra költenek, amire feltétlenül szükségük van.
A K&H Bank vezető elemzője, Németh Dávid szerint tavalya elsősorban az ipar volt a gazdaság motorja, 1,2 százalékpontot jelentett a 3,6 százalékos növekedésben, a szolgáltatások pedig 1,1 százalékponttal részesedtek a bővülésből. „A szolgáltatásokon belül a kereskedelem és a szakmai, tudományos és műszaki tevékenység ért el kiugró eredményt” - hívta fel a figyelmet a szakértő. A mezőgazdaság és az építőipar járult még hozzá számottevően a növekedéshez: ez a két szektor egyaránt 0,5 százalékpontot tett hozzá az emelkedéshez.

Németh Dávid a GDP keresleti oldaláról szólva kiemelte, a beruházások önmagukban 2,3 százalékpontot jelentettek a növekedésben, a háztartások fogyasztása pedig 1 százalékponttal járult hozzá  ahhoz. Az előző évekhez képest a háztartások eredménye nagyon jelentős, ezt bizonyítja, hogy a háztartások legutóbb 2006-ban tettek hozzá ennél többet a növekedéshez. Németh Dávid szerint utóbbira számítani lehetett a tavalyi kiskereskedelmi adatokból, miután a lakosság egyre többet vásárolt.  A szakember a trendekről azt mondta: a beruházások nagyon lelassultak az utolsó negyedévben, így az idén sokkal kisebb szerepük lehet a fejlődésben. Ezt részben ellensúlyozhatja a háztartások fogyasztása, amely még bővülhet is 2015-ben. A termelési oldalon elképzelhető változás, a jelenlegi kilátások alapján inkább a szolgáltatások kerülhetnek túlsúlyba, az ipar pedig a második helyre szorulhat.

Összességben a szakember a tavalyinál valamivel lassabb tempóra számít az idén, az éves növekedés 2,5 százalék körül lehet véleménye szerint.

Kellemes meglepetés érhet minket az idén
Kellemes meglepetést szerezhet idén az európai gazdaság: alacsony az olajár, kicsi a kamat, javul a lakossági fogyasztás, a bankrendszer kezd hajlani a hitelezésre, az euró pedig sokat gyengült. Az európai részvénypiacok még nem árazták be teljesen a fordulatot.
Az Erste elemzői, Barczel Vivien és Ürmössy Gergely szerint erős 2014-es évet zárt a magyar gazdaság. A GDP termelési oldala egységes képet mutatott egész évben, hiszen végig meghatározó szerepe volt az ipari termelésnek, a szolgáltatásoknak, illetve a mezőgazdaságnak. Ezzel szemben a felhasználási oldal nagy változáson ment keresztül a négy negyedév során. Míg az első három negyedévet a beruházások hozzájárulása dominálta, az utolsó negyedévben már jelentősen visszaesett a beruházási aktivitás. Az így keletkezett űrt a háztartások fokozatosan erősödő fogyasztása töltötte be, ezenkívül az utolsó negyedévben a külkereskedelem is újra hozzájárult a növekedési lendülethez - emelték ki a szakértők.

A háztartások kereslete erősödik, így a lakosság válhat a növekedés motorjává. Ugyanakkor aggodalomra ad okot, hogy a beruházások volumenének bővülése 3,9 százalékra esett vissza 2014 utolsó negyedévében a korábban látott 15-20 százalékos értékekről - hívta fel a figyelmet Barczel Vivien és Ürmössy Gergely. Az EU-s források felhasználásának lassulása valószínűleg rányomja a bélyegét a beruházások dinamikájára 2015-ben, ezt a hatást bizonyos fokig ellensúlyozhatja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramja. A növekedés 2015-ben is folytatódhat, 2,5 százalék körül lehet - vélekedtek a szakértők.

Az MNB előzetes becslése szerint tavaly a 2013-ban látott szinten, azaz 77,3 százalékon rekedt a GDP-arányos államadósság ráta. Az előzetesnél jobb GDP adatnak köszönhetően valószínűleg egy-két tized százalékponttal csökkenhetett 2014-ben a mutató - fűzik hozzá.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo