Javított az ipar januárban

Az ipari termelés januárban 1,4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, de 2,9 százalékkal nőtt tavaly decemberhez viszonyítva a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai alapján.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ipari termelés a 2012-es év egészében 1,7 százalékkal csökkent az előző évhez viszonyítva. Az ipari kibocsátás tavaly negyedévről negyedévre mérséklődött, az utolsó negyedévben pedig a visszaesés üteme felgyorsult. A legnagyobb mértékű, 1,2 százalékos bővülést februárban, a legnagyobb, 7,6 százalékos csökkenést decemberben mérték. 2011-ben még 5,6 százalékos növekedést regisztrált a statisztikai hivatal. (A részletes januári ipari termelési adatokat március 14-én közli a KSH.)

Aktívabbak a járműgyártók

Az ipari aktivitás januári javulását elemzők bizakodásra okot adó tényezőként értékelték. Miként azt Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője kifejtette az ipari termelés januárban a várakozásoknak megfelelően korrigálta a december havi visszaesést. A javulást döntően a járműgyártás növekedése okozta, miután a Suzuki visszatért a kétműszakos termeléshez.

sxc

A elemző várakozása szerint februárban kissé tovább gyorsulhat az ipari termelés, mivel a Mercedes elkezdte a CLA gyártását, valamint februárban elindult a termelés az Opel szentgotthárdi motorgyárában is. A kilátásokra nézve bíztató a szakember szerint a német bizalmi indexek javulása is.

Az idén az Audi győri üzemének elindulásával, a Mercedes üzem kapacitásának felfutásával, továbbá bázishatások miatt és a javuló külső kereslet mellett Suppan Gergely úgy számolt, hogy 3,5 százalék körül növekedhet az ipar kibocsátása, miután tavaly összességében 1,7 százalékkal csökkent az ipari termelés.

A folytatás az eurózóna teljesítményétől függ

Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint is némi bizakodásra adhat okot, hogy szerény javulást mutat az ipar aktivitása az év elején, főleg a nagyon gyenge tavalyi utolsó negyedévvel összehasonlítva.

Tovább csökkenhet az alapkamat
A várnál gyengébbnek értékelte a januári előzetes ipari adatot Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója, aki éves összevetésben 1 százalékos zsugorodást jelzett előre. Az ipari termelés továbbra is csökkenő trendje álláspontja szerint megerősíti az alapkamat mérséklésére vonatkozó várakozásokat. A forint jelenlegi szintje ugyan óvatosságot indokol, hiszen immár csupán hajszál választja el a lélektani 300-as euró-forint árfolyamtól, az új összetételű Monetáris Tanácsot azonban vélhetően ez nem fogja eltántorítani az újabb lazítástól a szakember szerint.
A folytatás ugyanakkor álláspontja szerint nagyban függ attól, hogy az eurózóna és főképpen Németország hogyan fog teljesíteni a következő hónapokban. Mivel e tekintetben pozitív jelzések érkeztek az utóbbi időben, főleg a német gazdaságból, ez alapot adhat ahhoz, hogy Magyarországon folytatódjék a fokozatos kilábalás az iparban.

Az elemző ugyanakkor hangsúlyozta azt is éves szinten még mindig csökkenést jelez a januári index, bár biztató, hogy az előző hónapokhoz képest lassult a visszaesés üteme. Hozzátette, hogy a havi szintű 2,9 százalékos januári növekedésben szerepet játszott, hogy a december nagyon gyenge hónap volt, és mivel az év végén mindig gyengébben teljesít az ipar, az ehhez mért januári növekedés tulajdonképpen törvényszerű.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo