2010 októberében fogadta el a parlament a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások államosítását, amivel az Orbán-kormány az addig hárompilléres nyugdíjrendszert kétpilléresre faragta. A tagok többsége a következő hónapokban visszalépett az állami rendszerbe. Őket azzal hitegették akkor, hogy a megtakarításaikat egyéni számlán vezetik, és majd örökölhető lesz. Egy hónappal később a kormány azt is bejelentette: a munkáltatói járulékot a jövőben nyugdíjadóvá nevezik át. Hogy ez mit jelent valójában? Azt, hogy az adóért semmiféle ellenszolgáltatást nem kell vállalni, szemben a járulékkal. Vagyis a jövőben kapott nyugdíj összege egyre inkább függetlenné válhat az aktív évek során befizetett összegtől.
2010 év végén a teljes magán-nyugdíjpénztári vagyon meghaladta a háromezer-milliárd forintot, aminek a nagy része bekerült az állami rendszerbe, az egyéni számlák ígérete pedig gyakorlatilag ígéret maradt. Ma legfeljebb azt nézheti meg bárki az Ügyfélkapun át, hogy mennyi tb-t fizettek utána, az egyéni megtakarításoknak már nyomuk sincs. Az a közel hárommillió ember, aki visszalépett az állami nyugdíjrendszerbe, ma azzal kell szembenézzen: a korábban nyugdíjcélra félretett forintjai eltűntek, és nagy valószínűséggel semmilyen nyugdíja nem lesz, ha azt csak az államtól várja majd. (Ma már az MNB is azt mondja, legfeljebb 2030-ig biztosak a nyugdíjak.)
Gyakorlatilag azonban a mai napig nincs kidolgozva a járadékfizetési törvény – ezt a kormány csak az önkéntes kasszákra vonatkozóan készítette el –, amely lehetővé tenné, hogy a pénztárak a nyugdíjkort elért tagoknak kifizetéseket teljesítsenek. Az a magánnyugdíj-pénztártag tehát, aki nyugdíjba megy, kénytelen visszalépni az állami rendszerbe, és bedobni a közösbe az akár többmilliós megtakarítását, ha szeretné megkapni a teljes nyugdíját. Kérdés, megéri-e. Vagy jobban jár, ha továbbra is kitart, hátha egyszer megszületik a szóban forgó jogszabály. Addig azonban a megállapított nyugdíja 75 százalékából kell megélnie. Ha pedig időközben meghal, az örökös adó- és járulékmentesen hozzájut a megtakarításhoz.