Drágább lett az ételünk és állami a dohányunk szeptemberben
A nyár után is folytatódott a példátlan szárazság Magyarországon, ekkor már biztos volt, hogy a rossz termés miatt jelentősen drágulni fognak az élelmiszerek, ami felpörgette az amúgy is magas inflációt. Ezt a hónapot választotta a kormány a trafiktörvény elfogadására és a kamarai szabályok módosítására. Ez történt 2012 szeptemberében.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Szinte még alig léptünk ki a nyárból – az év kilencedik hónapjában is folytatódott a száraz, meleg időjárás – máris figyelmeztető jelek érkeztek a mezőgazdaságból. Az már augusztusban látszott, hogy ebben az évben jóval kevesebb lesz a csapadék a szokásosnál, ami súlyosan érintette a zöldségtermelők mellett a gabonatermelőket is.
Nagyobb területen termesztettek idén kalászos gabonákat, mégis kevesebb termett, mint tavaly, ez az egyik legsúlyosabb következménye az idei aszályos időjárásnak. A növekvő gabonaárak talán kompenzálják a termelők veszteségeit, nehéz helyzetbe hozzák azonban az állattenyésztőket, akik a termékeikre kirótt magas áfa csökkentését kérik a kormánytól.
Újra díjazták a legjobb magyar termékeket
Immár 15. alkalommal adták át a Magyar Termék Nagydíj kitüntetéseket, melyeket idén minden eddiginél több, összesen 53 pályázó 58 pályázata érdemelt ki. A pályázat célja idén is az, hogy elismerje és díjazza a kiváló minőségű Magyarországon gyártott, és forgalmazott termékeket, szolgáltatásokat, elősegítse a minőségtudatos szemléletet, valamint hogy a gyártók, termelők és szolgáltatók ösztönzésével emelje a fogyasztóvédelem általános szintjét.
2012-ben 8%-kal nagyobb területen, az előző évinél 2%-kal kevesebb, 5,5 millió tonna kalászos gabona termett. A csökkenés elsődleges oka a kedvezőtlen időjárás volt. A termésátlagok – a zab kivételével – elmaradtak az előző év adataitól. A búza közel 4 millió tonnás termésmennyisége 3%-os csökkenést mutat az előző évhez képest, és 9%-kal marad el az elmúlt öt év átlagától.
A szárazság következtében emelkedő nyersanyagárak több patinás magyar húsüzemet is veszélybe sodortak, bár a Kapuvári Húskombinát sorsa sokáig cérnaszálon függött szeptemberben. Az áremelkedés hamar begyűrűzött a kiskereskedelembe is. A magas élelmiszerárak mellé az üzemanyagok is jelentősen drágultak: a csúcson 440 forint volt a gázolaj országos átlagos ára, és 438 a benziné. Egy évvel korábban 384 forint volt a benzin, 371 forint pedig a gázolaj átlagára. Idén szeptemberben tehát csak alig 10 forinttal maradt el a valaha volt legmagasabbtól: idén januárban átlagosan 449 forintot kellett fizetnünk érte.
Dinnyeügy: A minisztérium ellen nem indít eljárást a GVH
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Antitröszt Irodája nem indított versenyfelügyeleti eljárást a dinnyetermesztés és kereskedelem ügyében a Penny Market Kft.-vel és a Vidékfejlesztési Minisztériummal (VM) szemben, miközben a többi érintettel szemben folytatódott az augusztus 30-án bejelentett eljárás.
A drágulás az inflációt is tovább pörgette, pedig az már amúgy is olyan magas volt, hogy veszélybe sodorta a kormány kamatcsökkentési elképzeléseit. Természetesen ennek ellenére ismét az alapkamat 25 bázispontos csökkentése mellett döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa (MT): az irányadó ráta szeptember 26-ától 6,5 százalék volt.
Közben az újra összeült Országgyűlésben megkezdődött a nyár folyamán meghirdetett munkahelyvédelmi akcióterv később bevett szokássá volt „szétmódosítózása", és akkor még nagyon úgy tűnt, hogy az eva helyett a kata lesz az új sláger. „Nem blöfföltek, tényleg jön a kata. (A jogszabály részleteiről itt olvashat.) Tényleg havi 50 000 forint adót kell fizetnem jövőre. Kirúghatom végre a könyvelőmet is, nem lesz rá szükség. Nem baj, hogy a számláimat nem lehet majd költségként elszámolni – írta akkor blogjában Jakab Andor.
Változunk, de vajon elég gyorsan?
Elérkeztünk a kritikus ponthoz, az emberek gondolkodásának tömegesen és gyorsan kellene megváltoznia ahhoz, hogy elkerüljük a visszafordíthatatlan változásokat. Szeptemberben Magyarországon járt László Ervin professzor, aki szerint a holisztikus gondolkodásnak az üzleti életbe és a személyes identitásba való beépülése lenne a megoldás. A világhírű professzor a Piac&Profit által szervezett beszélgetésen a hallgatók kérdéseire is válaszolt.
Átment a költségvetésen a csak trafiktörvényként emlegetett, rendkívül sok vitát kiváltó jogszabály is, amelynek alapján 2013 közepétől csak koncessziós szerződés alapján működő kereskedők (egyéni vállalkozók, illetve gazdasági társaságok) árulhatnak cigarettát. Az akkori szabályozás szerint a dohányboltokban dohánytermékeken kívül mást nem lehetett volna kapni. Szigorodik majd a 18 éven aluliak védelme is, dohányterméket nemhogy nekik, hanem már a jelenlétükben sem lehet értékesíteni.
Módosították a kamarai törvényt is: a módosításokra a választási regisztráció és az átmeneti működés megkönnyítése érdekében volt szükség a Magyar Agrárkamara szerint. Fontos változás, hogy 2 hónappal meghosszabbodik a regisztrációra rendelkezésre álló idő: a tagságra kötelezetteknek november 30-áig kell bejelentkezni a Magyar Agrárkamara honlapján az agrárkamarai választási tagjegyzékbe, és eddig kell megfizetni az 5000 Ft összegű egyszeri regisztrációs díjat is. Ez a feltétele annak, hogy a leendő tagok részt vehessenek a jövő év elején esedékes kamarai választásokon.