Bank helyett a párna alatt tartjuk a pénzt

Az MNB jelentése szerint tavaly az utolsó negyedévben 14 százalékkal nőtt a forgalomban levő bankjegyek értéke, ami a GDP-hez viszonyítva történelmi csúcs. A jegybank ezt a nyugdíjpénztári reálhozam el nem költött részével és lakossági euró-eladásokkal magyarázza, mások a lakossági bizalom megingásának jelét látják benne.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

December végén 2693 milliárd forint összegű forint fizetőeszköz volt forgalomban, az előző negyedévhez képest a forgalomban lévő készpénz átlagértéke 151 milliárd forintos, hat százalékos növekedést mutat (a szezonális hatások kiszűrésével) - írja az MNB jelentése. (Simor András szerint már tavasszal nagyon magas volt a magyar gazdaság készpénzigénye, a forgalomban lévő készpénz állománya.) A tavaly év végi készpénzállomány-emelkedés a jegybank szerint egyrészt feltételezhetően azzal magyarázható, hogy a nyugdíjpénztári reálhozamok készpénzben teljesített kifizetéseinek (körülbelül 80-90 milliárd forint) egy részét a lakosság egyelőre készpénzben tartalékolja. Másrészt, a lakosság - a magasabb euró-árfolyamok miatti - eurókészpénz-eladásai is hozzájárulhattak a forintállomány növekedéséhez - írják.

 

Ezzel a GDP-arányos készpénzállomány a negyedév végére nemzetközi összehasonlításban eddig is igen magasnak nevezhető értéke historikus csúcsra ért. A forgalomban lévő bankjegyek értéke 2011 negyedik negyedévének végén mintegy 2640 milliárd forint volt, ami jelentős, 14 százalékos növekedés 2010 azonos időszakának végéhez képest. Az emelkedést elsősorban a két legnagyobb címlet dominálta.

Internetes kommentárok a készpénzállomány növekedését összefüggésbe hozzák azzal, hogy a lakosság bizalmatlan és a biztonságot keresi, hasonlóan a külföldi számlanyitási hullámhoz. A jelenség egyesek szerint a hazai bankok helyzetének romlásával is magyarázható. Mások attól tartanak, a fekete- vagy szürkegazdaság térnyerése is lehet mögötte.

Az MNB azt is írja, hogy 2011 utolsó negyedévében kissé emelkedett ugyan a forintbankjegy-hamisítványok száma, a hamisítás éves átlagos mértéke jelentősen alatta marad az elmúlt két évben tapasztaltaknak. Ez az érték - a korábbi kiugró évek után - a forinthoz hasonló nemzeti valuták sorában jelenleg már átlagosnak tekinthető. A negyedik negyedévben 849 darab hamis forintbankjegyet vontak ki a forgalomból. A hamisítványok számának csökkenése tükröződik az egymillió darab forgalomban lévő valódi bankjegyre egy év során jutó hamis bankjegyek számában is. Míg e mutató értéke 2010-ben még 27 volt, addig 2011-re jelentősen, 10-re csökkent. (A modern készpénzkímélő fizetési eszközök terjedése a biztonságra és az átlátható integrált fizetési környezet szükségszerűségére is felhívja a figyelmet.)

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo