Aggódhatunk a külkereskedelem miatt is

Gyengén teljesített tavaly a külkereskedelem: az export euróban mindössze fél százalékkal bővült 2011-hez képest. Az idei várakozásokat illetően sok a kérdőjel: főként a német gazdaságra és a járműipari kapacitások alakulására lesz érdemes odafigyelni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

Romlott a cserearány

A 2012-es év egészében a behozatal forintban mért árszínvonala 4,2, a kivitelé 2,9 százalékkal emelkedett az előző évhez képest. A cserearány 1,2 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz viszonyítva 12, az euróhoz mérten 3,3 százalékkal gyengült. A kivitel volumene tavaly 0,9 százalékkal haladta meg az előző évit, a behozatalé nem változott.

Íme a részletek
A gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 3,3, a behozatalé 0,5 százalékkal volt kevesebb 2012-ben. A jelentős súlyú híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék kivitele ötödével csökkent. Ezzel szemben a közúti jármű és az általános rendeltetésű ipari gép mindkét irányú forgalma dinamikusan bővült a KSH jelentése szerint.
Az energiafejlesztő gép és berendezés exportvolumene 2012-ben emelkedett: az első félévben kétszámjegyű volt a növekedés, a második félévben viszont egyszámjegyű visszaesés jelentkezett.
A feldolgozott termékek export- és importvolumene 6,3, illetve 3,5 százalékkal haladta meg 2011 január-decemberének szintjét. Az árufőcsoport forgalma minden negyedévben nőtt.
A gyógyszer és gyógyszerészeti termék, gumigyártmány exportja, a szakmai, tudományos ellenőrző műszer, valamint a szerves vegyi termék mindkét irányú forgalma markánsan bővült.
Az energiahordozók importvolumene - az árak 14 százalékos növekedése mellett - az év egészét tekintve 5,3 százalékkal volt kevesebb, mint 2011-ben. A kőolaj és kőolajtermék, illetve a természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene a belföldi kereslet visszaesése miatt jellemzően alatta maradt a bázisnegyedévek szintjének.
Tavaly az év egészében az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 4,9 százalékkal nőtt, az importé 5,9 százalékkal csökkent 2011-hez képest. A kivitel volumennövekedése a második és harmadik negyedévben kiemelkedő volt. A gabona és gabonakészítmény, ezen belül a kukoricaexportja dinamikusan, az állati takarmányoké kétszámjegyű mértékben bővült. A cukor, cukorkészítmény és méz, valamint a dohány és dohányáru kivételével minden egyéb árucsoport behozatala elmaradt a 2011. január-decemberi bázistól.
Tavaly az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 0,9, az onnan érkező behozatalé 1,9 százalékkal volt több, mint 2011-ben. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió tagjaival szemben 184 milliárd forinttal romlott.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene 0,8 százalékkal bővült, az importé 4,5 százalékkal százalékkal elmaradt az egy évvel azelőttitől. A külkereskedelmi mérleg hiánya 724 milliárd forint volt, 177 milliárd forinttal kevesebb, mint 2011-ben.

A legfontosabb partner Németország

Magyarország legfőbb külkereskedelmi partnere mindkét irányban Németország volt, a kivitelnél a további sorrend: Románia, Szlovákia, Ausztria, Olaszország, a behozatalnál: Oroszország, Ausztria, Kína, Szlovákia. A felsorolt országok esetében a tárgyidőszaki legnagyobb export- és importnövekménye német relációban, a közúti jármű árucsoportnál keletkezett. A legnagyobb csökkenés a híradás-technikai termékkör Kínából történő behozatalában (259 millió euró) és Franciaországba irányuló kivitelében (273 millió euró) volt 2011-hez viszonyítva.

A többlet maradhat, de...

Mély gödörben a magyar gazdaság
A vártnál is gyengébben teljesített a magyar gazdaság 2012 utolsó hónapjaiban: a GDP a IV. negyedévben 2,7 százalékkal zsugorodott, az ipari termelés decemberben 7,6 százalékkal szakadt.
Aggodalomra ad okot a külkereskedelem dinamikájának romlása Török Bálint szerint. A Buda-Cash Brókerház makroelemzője emlékeztetett arra, hogy az aktívum mértéke - 6,8 milliárd euró - 2009 óta a legalacsonyabb volt 2012-ben.

Az idei folyamatokról szólva a szakember kiemelte, hogy a külkereskedelemben nagymértékben függ majd a német gazdaság teljesítményétől. Továbbá attól, hogy a magyar autóipari beruházások piacra lépése mennyire tudja felpörgetni az exportot. Szerinte a kiviteli többlet az idén is megmarad, ám mértékét óvatosan kell kezelni.

Jobban az idei kilátások

7 tanács, hogy sikeres legyen vállalkozása a külpiacokon
A nemzetközi piacokra nyitott kkv-k sikeresebbek, mint a kizárólag helyi üzleteket kötő társaik – ezt támasztja alá minden kutatás, mutató és statisztika. Nem véletlen, hogy a 2-5 éve alapított kkv-k 82 százaléka jelen van a nemzetközi piacokon, és nyitott a globális innovációkra, állapítja meg egy nemzetközi kutatáson alapuló tanulmány. De átlépni termékünkkel vagy szolgáltatásunkkal az országhatárt nem olyan egyszerű.
Az exporttöbblet mértékének csökkenését Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője szerint a cserearány-romlás okozta Magyarországon. Ezt a szakember az általános európai recessziónak, illetve a Nokia és a Flextronics termeléskiesésének hatásaként értékelte.

Az idén a szakember szerint a magyar külkereskedelem kilátásai jobbak a tavalyinál. A német gazdaságban ugyanis egyértelműen a fellendülés jelei tapasztalhatók, ami várhatóan pozitív irányba mozdítja majd a magyar gazdaságot. Emellett az idén belépő új autóipari kapacitások is húzzák majd az exportteljesítményt.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo