Erdei Bálint a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetitők Szövetségének elnöke a turizmus.com-nak kiemeli, a március 15-től életbe lépő szabályozás nyomán szűkülnek a bevásárlóturizmus lehetőségei, és sajnos mindenképpen az egy-két napos, elsősorban a hétvégékre fókuszáló csomagok csökkenése várható, ami a határ menti régiókat különösen sújtja majd.
Hasonlóképpen bajban lesznek azok a szervezők is, akik távoli országokból, például Kínából, Japánból érkező, jellemzően rövid időt egy, maximum két éjszakát Budapesten eltöltő csoportoknak szerveznek európai körutat, hiszen nem mindig sikerül úgy alakítani a programot, hogy ne essen bele a vasárnap a budapesti tartózkodásba. Pedig épp ezek a turisták mutatják a legnagyobb költési hajlandóságot, arról nem is beszélve, hogy maga az élmény is csorbát szenved számukra, csakúgy mint az egyéni, rövid városlátogatásra, city break-re leginkább a hétvégén hozzánk érkező szabadidős turisták számára.
A legutóbbi információk szerint a turisztikailag frekventált helyeken bizonyos feltételekkel tehetők kivételek, de a pontos részletek még nem ismertek.
A MUISZ figyelemmel kíséri a folyamatokat, várja az első negyedévre ígért pontosításokat, s amennyiben ez továbbra is kedvezőtlen lesz a turizmus számára, jelzik aggályaikat a szakminisztérium felé.
Semmilyen racionális érv nem szól a zárva tartás mellett
Gazdasági érdekeket és a vásárlók érdekeit sem támasztja alá a vasárnapi zárva tartás – ezt Prosits Attila a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetségének elnökségi tagja mondta korábban. „Ez a törvényjavaslat sem a kereskedők, sem a vásárlók érdekeit nem szolgálja. Vasárnaponként kétmillió ember jár bevásárolni, ők biztosan rosszul járnak majd.” – mondta Prosits. A vásárlók érdekeit nem szolgálja, a szakmai szervezetek megosztottak a kérdés kapcsán.