A kormányok tehetnek a munkaerőhiány ellen

Egyre súlyosabb a globális szakemberhiány. A Hays friss elemzése szerint néhány év alatt 14 százalékkal nőtt a szaktudáshiány Európában. Hogy bért kell emelni, az nem kérdés, de a kormányok tehetnek a legtöbbet a megoldásért.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A globális szakemberhiány immár ötödik éve folyamatosan nő. A különböző iparágak számára egyaránt nehézséget okoz a megfelelő ember megtalálása és megtartása, ami kihat a gazdasági növekedésre és hatékonyságra. A Hays felmérése szerint az utóbbi években 14 százalékkal növekedett a szaktudáshiány Európa-szerte, ezzel nehéz helyzetbe hozva a vállalatokat. A bérek fölötti nyomás a képzett szakemberek körében is nőtt, hiszen a munkáltatók kénytelenek növelni a béreket annak érdekében, hogy a megfelelő munkaerőt maguknál tartsák – ez derül ki a 2016-os Hays Global Skills Indexből, amelyet az Oxford Economics-kal közösen készített a vállalat. A „The Global Skills Landscape – a complex puzzle” című felmérés 33 ország munkaerő-piaci elemzését tartalmazza.

„Az idei tanulmány rávilágít arra, hogy a kormánynak nagy szerepe van a munkaerőpiac gördülékeny működésében. Több pozitív példát is láttunk arra, hogyan élesztette újjá a munkaerőpiacot az adott piacra jellemző probléma felismerése és annak megfelelő kezelése. Ha egy iparág nincs birtokában a megfelelő szakembereknek, nem működhet hatékonyan. Annak érdekében, hogy a globális gazdasági kilátások továbbra is jó irányba haladjanak, nem hagyhatjuk, hogy ez történjen” – véli Alistair Cox, a Hays vezérigazgatója.

Itthon is egyértelmű, hogy béremelés nélkül egy idő után egyszerűen nem lesz, aki dolgozzon. A Piac & Profit konferenciáján megszólaló szakemberek szerint ez a HR-szakma hibája is. Lehetett látni, hogy nagy baj lesz, a HR-szakma mégsem reagált megfelelően. A kormány járulékcsökkentést ígért a béremelések támogatásához, Varga Mihály friss bejelentése szerint 2-3 évre elhúzott járulékcsökkentés valósulhat meg, összekapcsolódva egy olyan rendszerrel, amely a bérnövekedéshez ad többlettámogatást a járulékcsökkentésen keresztül

A teljes elemzést itt találja.

„Feszes” a magyar piac
A Hays Global Skills Index egy 0–10-ig terjedő skálán osztályozza az országokat az adott munkaerőpiacon lévő nyomás alapján. A pontszám hét súlyozott érték alapján jön létre, amelyek mindegyike más munkaerő-piaci dinamikát takar (pl. oktatási szint, rugalmasság, bérnyomás). A magyar munkaerőpiac 2016-ra számított értéke 6.1.
Az 5.0 fölötti értékelés azt jelzi, hogy az adott munkaerőpiac „feszesebb” az átlagosánál. Az 5.0 alatti érték pedig arra enged következtetni, hogy a munkaerőpiac „lazább” az átlagosnál. A hét munkaerő-piaci mutató jelentősen eltérhet egymástól, ezzel kiemelve az adott piacra jellemző dinamikát és nyomást.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo