Friss cikkeink
Egy év alatt több mint 70 százalékkal nőttek az energiaipari árak Magyarországon
Az ipari termelői árak 2022 áprilisában az egy évvel korábbihoz képest 28,8, az előző hónaphoz viszonyítva 2,9 százalékkal emelkedtek.
Törvény született, mekkora költségtérítést kaphatnak a távmunkában dolgozók
Június elsejével törvényi szintre emelkednek a távmunkával kapcsolatos veszélyhelyzeti intézkedések. Az állandósuló szabályozás a korábbinál szélesebb körben biztosít lehetőséget a távmunkára a versenyszférában. A minimálbér nagyarányú megemelésével ötödével nő a számla alapú elszámolás nélkül, átalánydíjként kifizethető költségtérítés összege is.
Magyarországra nem lesz érvényes az olajembargó
Megállapodás született az európai uniós tagállamok között az orosz olaj unióba tartó exportjának betiltásáról.
Nincs vége az inflációs nyomásnak
Az áprilisi 7,4 százalékról 7,9 százalékra emelkedett, és így csaknem ötven éve a legmagasabb szintet érte el az infláció Németországban májusban a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) előzetes adatokra épülő jelentése szerint.
Meghosszabbították a munkahelyvédelmi bértámogatást
A román kormány meghosszabbította az idei év végéig a munkahelyvédelmi bértámogatást, amelyet azok a vállalatok kapnak, amelyeknek a termelése vagy az árbevétele 10 százalékkal csökkent.
Putyin zsarolása: éhezzen a világ, ha maradnak az EU szankciók
Oroszország kész a műtrágyát és az élelmiszert exportálni, ha feloldják az ellene bevezetett szankciókat és kész biztosítani az ukrán gabonaexportot is - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a török hivatali partnerével, Recep Tayyip Erdogannal folytatott telefonbeszélgetés során - közölte a Kreml sajtószolgálata.
A kata segített a gazdaság kifehérítésében, nem rontott rajta
Négyszázezernél is több egyéni vállalkozó katázik, az ő megélhetésüket nagyban átalakítaná az adózási forma megszüntetése. A tíz éve bevezetett adózási forma, azonban megérett a felülvizsgálatra és átalakításra.
Újra előtérbe került a dolgozók mentális egészsége - hogyan segíthet egy jó főnök?
Az ukrán konfliktus elhúzódásával járó bizonytalanság már nemcsak a gazdaságra, hanem a mentális egészségünkre is hatással van. Ahogyan a Covid első szakaszában, úgy a cégeknek most is kiemelt figyelmet kell fordítania a munkavállalók mentális állapotára, hogy zavartalanul és hatékonyan tudjanak dolgozni.
Az EU egyik legfontosabb vezetőjének elege van Orbán Viktorból
Az Európai Unió tagországainak a közösségi szint helyett a kormányközi együttműködés keretében kell bevezetniük embargót az orosz kőolajra, ha Magyarország nem hajlandó csatlakozni - mondta Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti (EP-) frakcióvezetője egy interjúban.
Hónapok óta szenved a világ legnagyobb autógyára
A világméretű félvezetőhiány és a sanghaji járványvédelmi zárlat miatt a Toyota autógyár eladásai áprilisban már a nyolcadik egymást követő hónapban csökkentek az egy évvel korábbihoz képest - jelentette be a Toyota Motor Corp.
Elképesztő adatok jönnek elektromos jármű eladásokról
Az idei első negyedévben az elektromos járművek globális eladásai 75 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit - áll a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelentésében, amely szerint a világon mintegy 2 millió elektromos autót adtak el a március végével záródott három hónapban.
Nem javul a hangulat Európában
Májusban egy évvel korábbi alacsony szinten stagnált a gazdasági hangulatindex az euróövezetben az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG EcFin) havi rendszeres felmérése alapján.
Janus arcú a német gépipar helyzete
A német gépipari ágazat szakmai képviseleti szervezete, a VDMA az ukrajnai háború, a globális ellátási fennakadások és a Kína egyes területein elrendelt járványvédelmi lezárások miatt ismét csökkentette idei termelési célkitűzéseit.
A világ cégeinek 90 százaléka energiahatékonysági beruházásokat tervez
A vállalatoknak két fontos oka is van, amiért az energiahatékonyságba akarnak fektetni. Az egyik az emelkedő energiaár, a másik az egyre szigorodó szabályok a károsanyag kibocsátás területén.
Drámaian visszaesett a tervezett fővárosi újlakások száma
Az idén január-márciusban bejelentett budapesti fejlesztések alig több mint 700 lakás jövőbeni felépítését ígérték.
A háború miatt már most sok helyen hiány van egyes élelmiszerekből
Az orosz-ukrán háború az élelmiszerellátásban jelentős hiányokat okoz globális szinten.
Mi lesz a kamatstop után?
Júniusban lejár a kamatstop eredetileg meghirdetett határideje. Mekkora segítséget jelentett a kamatok rögzítése? Mi várható júliustól? A Bankmonitor szakértői ezeknek a kérdéseknek jártak utána.
Értelmezhetetlen az árbevételből számított profit
Az Országos Kereskedelmi Szövetség gyakorlatilag tiltakozik az extraprofit adó miatt, bár konkrétan közleményükben ezt a szót nem használják. Mindazonáltal érveik figyelemreméltók.
Éledezik a szállodapiac, de a munkarőhiány komoly gondot fog okozni
Noha a még továbbra is jelenlévő koronavírus mellett az elhúzódó ukrajnai konfliktus is kockázatokat hordoz az iparág számára, az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO) továbbra is kitart az előrejelzése mellett, amely a globális turizmus átlagosan 55 százalékos növekedését vetítik előre 2022-re, ami világszinten 645 millió turistaérkezést jelent. Az újrainduló szállodaipar egyik legnagyobb kihívása idén a munkaerőhiány – derül ki a Moore Global legújabb nemzetközi iparági elemzéséből.
A feldolgozóipar húzta Magyarországon a beruházásokat
Az állami beruházások csökkentek, valamint a járműgyártóknál volt jelentős visszaesés.
Most aztán tényleg spórolhatnának a kkv-ék?
Több tízmilliárd forintot spórolhatnak évente a kkv-ék a foglalkoztatás adminisztrációjának csökkentésével, amelyen jelenleg is dolgozik a Pénzügyminisztérium.
Tíz év után újra visszatérhet a kötvényalapok aranykora
Az elmúlt egy évben nagy változások történtek a kötvénypiacokon, ami a befektetési szokásokat alaposan átalakíthatja. A kötvényhozamok nőttek, így újra vonzó befektetésekké váltak. Egy lakás bérbeadása már nem biztos, hogy versenyképes a tíz éves fix állampapír 7,5 százalékos forinthozamával, ráadásul a kötvényhozamok, jelzáloghitel-kamatok növekedésével az ingatlanok ára is csökkenhet. A kötvények jó befektetések lehetnek, a forint erősödhet középtávon. A részvények, ingatlanok vonzereje csökkenhet, és nagyobb szerep juthat a kötvényeknek. Interjú Kovács Szilárddal, az Erste Alapkezelő portfólió-menedzserével.
Intő jel a cégeknek: rengeteg magyar készül munkahelyet váltani
A PwC globális felmérésében megkérdezett munkavállalók közül minden ötödik dolgozó nyilatkozott úgy, hogy valószínűleg munkahelyet vált a következő 12 hónapban. Több mint egyharmaduk tervezi, hogy fizetésemelést kér, az anyagi elismerés mellett azonban a munkahelyi kiteljesedést is ugyanolyan fontosnak tartják. A képzett munkavállalók nagyobb valószínűséggel kérnek előléptetést és fizetésemelést. A PwC 44 ország több mint 52 000 munkavállalója körében végzett kutatásából - mely során 500 fős magyar mintát is vizsgáltak - az is kiderül, hogy a hazai munkavállalók mindössze 33 százaléka elégedett a munkájával, míg globális szinten ez az arány 71 százalék.
Már nem a járvány, hanem a pénzhiány miatt nem mennek nyaralni a magyarok
Az idei nyaralás szempontjából a járvány már kevésbé jelent akadály, sokkal inkább a pénzügyi lehetőségeken múlik a tervezés.
Ultrakonzervatív a magyar vállalatok számlázási gyakorlata
A Grant Thornton globális üzleti- és adótanácsadó cég magyarországi irodájának tapasztalatai alapján a magyar vállalatok számlázási gyakorlata még többnyire az évtizedekkel ezelőtt kialakított számviteli szabályokon és mindennapos rutinon alapszik, amit ma kiegészít a szkennelés és a PDF számlaképek email-en történő továbbítása. A cég szakértői úgy látják, hogy az e-számlázás további népszerűsítésére van szükség, mert ezzel komoly pénzügyi megtakarítást és hatékonyságnövelést érhetnek el a magyar vállalatok, nem beszélve arról, hogy a kevesebb papír felhasználásával környezetvédelmi erőfeszítéseket is tehetnek.
Mennyire extra az extraprofit?
A kormány által bejelentett extraprofitadók alapja a gazdasági adatok alapján bizonyos szektorokban körvonalazódó profitnövekedés. De mennyire extra az extraprofit? Az Opten az érintett ágazatokat elemezte az elmúlt évek pénzügyi adatai alapján.
Sokan hagyták az utolsó pillanatra az adóbevallásut
Az adóhivatal több mint 5,5 millió magánszemélynek készítette el az adóbevallási tervezetét, amelyek jelentős többsége május 21-én hivatalos bevallássá vált.
Kevesebb dinnye terem idén – mennyibe fog kerülni?
Mindenesetre a belföldi fogyasztást ki tudják elégíteni a termelők.
Sűrű hét vár ránk
A jövő héten kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank (MNB), minden napra jut majd egy adatközlés, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig friss kiskereskedelmi, beruházási és részletes GDP adatokat is közöl.
A vendéglátás közkatonái: mélyülő gazdasági problémák a közétkeztetésben
Könnyű a sztárséfeknek: fine dining menünél nincs költséghatár. Bezzeg, ha egy szoros keretből kellene sütni-főzni – jegyzete meg egy ismerősöm, amikor szóba hoztam a témát.
Beárnyékolja a cégek jövőképét az elhúzódó fizetés
Minden negyedik olyan magyarországi vállalkozásnak nehézséget okoz a beszerzések finanszírozása, amelynek van hosszú fizetési határidővel teljesítő partnere – derül ki a Péntech friss felméréséből. A válaszadók kétharmada lényeges üzleti kérdésnek tartja a beszerzések kifizetési módját, 50 százaléka szerint pedig különösen nagy kihívást jelent a nagy összegű céges beszerzések azonnali kifizetése. Miközben a digitális finanszírozási eszközök nyújtotta azonnali fizetés előnyeit örömmel kihasználnák, sokan még a faktoring pontos fogalmával sincsenek tisztában.
Külföldi terjeszkedéshez elsődleges partner: a fordítóiroda!
Ne félj a nemzetközi piactól!
Tudtad, hogy a magyarországi vállalkozások közel 75%-ának egyáltalán nincs idegen nyelvű honlapja? Pedig a hazai kereskedelmi környezet határai végesek, és egyre több a belépő konkurens szereplő is. Az elmúlt években (és a világjárvány hatására) az e-kereskedelem viszont teljesen átvette a vezetést a hagyományostól, ami sokkal egyszerűbbé teszi a külföldi piac felé való terjeszkedést.
Nem könnyű az álláskeresők dolga
Jelenleg többnyire abban a szerencsés helyzetben vannak az álláskeresők, hogy válogathatnak az állásajánlatok között. A munkáltatók így hangzatos hirdetésekkel, különleges ajánlatokkal próbálják felhívni magukra a figyelmet. A HR-marketing “álarca” mögött azonban nem mindig az rejlik, amit láttatni szeretnének. Összegyűjtöttünk néhány olyan dolgot, ami döntésükben segítheti a leendő munkavállalókat.
Ínyencparadicsom az örökség jegyében – Egy tál dödölle, avagy milyen is a közösségi étel?
Mi szem-szájnak ingere, bemutatkozott a hétvégén a Millenárison: a Gourmet Fesztivál két év szünet után ismét felvonultatta a magyar gasztronómia színe-javát. Már pénteken élénk volt az érdeklődés, bár ekkor még inkább a szakmabeliek jöttek, hogy meglessék, hol tartanak, mit kínálnak a kollegák, míg a többi napon a nagyközönségé volt a főszerep.
Lejárt okmányok cseréje: erről a lehetőségről jó, ha tud
Hétvégén is meg lehet újítani az okmányokat a kormányablakokban június 30-ig.
Újabb pofon Ukrajnának
Rendkívül magas adóskockázatot jelző szintre minősítette vissza Ukrajnát az S&P Global Ratings.
Részben a választási költségvetést kell most rendbe tenni a különadókkal és megszorításokkal
Rezsivédelmi és honvédelmi alap létrehozását jelentette be május 25-én Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő a Facebook-oldalán közzétett videóban elmondta: kötelezik a bankokat, a biztosítókat, a nagy kereskedelmi láncokat, az energiaipari és kereskedőcégeket, a telekommunikációs vállalatokat és a légitársaságokat, hogy extraprofitjuk nagy részét ebbe a két alapba fizessék be.
Itt van minden, amit az új különadókról eddig tudni lehet
A napokban a kormány döntést hozott egy rezsivédelmi és honvédelmi alap létrehozásáról, amelynek forrását bizonyos szektorokra kivetett, ún. „extraprofit-különadókból" és további adóintézkedésekből kívánja finanszírozni. A tervezett lépésekről a május 26-i kormányinfón hangzottak el az első konkrétumok, a BDO Magyarország szakértői ezeket, valamint a várható következményeket foglalták össze röviden.
A háború miatt újabb globális méretű és borzalmas válságot jósolnak
Az ukrajnai háború területein a gabonaszállítmányok leállítása máris megnövelte a migrációs áramlatot, és az esetleges humanitárius válság súlyos migrációs válságot teremthet - jelentette ki Luciana Lamorgese olasz belügyminiszter.
Mától vége a benzinturizmusnak – figyelmeztet a Mol
A kútoszlopokon a piaci ár jelenik meg, ezért a Mol arra kéri a vásárlókat, hogy fizetéskor minden esetben mutassák be a forgalmi engedélyüket, hogy a pénztárnál a hatósági árra tudják módosítani a vásárlás összegét.
Lakástűz: ezek a legveszélyesebb helyek körülöttünk
Tavaly a biztosítók tűzkárra 6,5 milliárd forintot fizettek ki a mintegy 6100 tűzesetre Magyarországon.
Komoly szigorítás vár a boltosokra holnaptól
Vége a kamu akcióknak.
Hogyan adózik a diákmunka 2022-ben?
Két-három héten belül kezdetét veszi a nyári szünidő, amelynek legalább egy részét százezernyi diák tölti munkával – részben anyagi motiváció miatt, részben szakmai gyakorlat szerzése céljából. Immár széles körben ismert, hogy a 25 év alatti fiatalok idén januártól nem fizetnek SZJA-t, ugyanakkor jogviszonytól függően jelentősen eltérő szabályok szerint alakulhat a nettó jövedelmük.
A turizmus túl van a világjárványon, ismét tombol az utazási kedv
Két turbulens év után a Mastercard Economics Institue új kutatása azt mutatja, hogy mind az üzleti- mind a szabadidős repülőjegy foglalások száma túllépte a világjárvány előtti szintet, valamint az utasszállító hajók, vonatok és buszok szektorában is erős fellendülés tapasztalható. A nemrég kiadott Travel 2022: Trend and Traditions kutatás 37 ország, köztük Magyarország szemszögéből mutatja be a nemzetközi turizmus vakcina utáni, kevésbé korlátozott állapotát.
Fény az alagút végén, csökkenhet az infláció
Csökkenhet az infláció Németországban az év második felében a müncheni ifo gazdaságkutató intézet pénteken ismertetett felmérése szerint.
Nem jó hír, a kkv-k kevesebb beruházást terveznek, ami akár egy recesszió első jele is lehet
A járvány időszakában tapasztalt óvatossághoz hasonlóan, az orosz-ukrán konfliktus kitörése okozta gazdasági bizonytalanság és a fokozódó infláció ismét megfontoltabbá tette a kkv-kat. A K&H kkv bizalmi index 2022 első negyedévi kutatása alapján az előző időszakhoz képest 5 százalékponttal csökkent a beruházási hajlandóság, a vállalkozások közel háromnegyede készült azonban még így is fejleszteni. A célokat tekintve stabilan a digitális korszerűsítés állt az élen, míg csökkent a gép- és gépjármű beszerzésre, valamint az ingatlan fejlesztésre irányuló beruházási szándék.
Válságálló önellátásra kezdenek berendezkedni a magyarok
Az ezredfordulón tízezer számra vásárolták a családok a smaragdtujákat a kertjeikbe, de elérkeztünk egy markáns trendfordulóhoz, amikor a dísznövényeket sokkal inkább a haszonnövények váltják fel. Megyeri Szabolcs kertészmérnök szerint míg a bodzát, az áfonyát, a somot vagy a kivit két évtizeddel ezelőtt el sem lehetett adni, ma már úgy veszik ezeket a magyarok, mintha nem lenne holnap. A szakértő szerint a pandémia és az ukrajnai háború miatt megrendültek az emberek, miközben minden egyre drágább, így a legtöbben az öngondoskodás felé fordulva gyümölcsfákat ültetnek.
Aggódnak az autóipari cégek
Kevésbé rózsás az autóipari helyzete, mint arra a gyártók főbb gazdálkodási mutatói alapján következtetni lehetne.