Tanácsok a gluténmentes kenyér házilag történő elkészítéséhez

Bár a gluténérzékenyek többsége idővel megtanulja, hogy mit ehet és mit nem, de van egy olyan alapvető élelmiszer, amely szinte mindenkinek fejtörést okoz. Ez pedig nem más, mint a kenyér, amelynek a gluténmentesen történő elkészítése nem a legegyszerűbb feladat. A gluténmentes lisztekből ugyanis pont az az anyag hiányzik, amely megfelelően összetartja a tésztát.

De ez még nem jelenti azt, hogy gluténérzékenyként teljes mértékben le kellene mondanod az illatozó, finom, belül puha és kívül ropogós kenyérről. Mindössze a hozzávalókat kell jobban megválogatni, elsajátítani a megfelelő technikát, és beszerezni a szükséges eszközöket a Éléskamra finoman reform sütési kellékei közül.

Sütő vagy kenyérsütő gép?

Bár a kenyérsütő gép használatának is megvannak a maga előnyei, de mi mégis azt mondjuk, hogy inkább sütőben süsd meg a kenyeredet. Méghozzá azért, mert így a te kezed munkája is belekerül, amelynek köszönhetően a végeredményt jobban magadénak érzed majd. 

Persze így elég sok időbe fog telni és számtalan kudarcba, mire végre meg tudod alkotni a tökéletes gluténmentes kenyeret. De amikor a hosszas keresgélés után végre megtalálod a tökéletes gluténmentes lisztkeveréket, betartod az adagolási utasításokat, és egy szilikon keverőlapát segítségével egy teljesen egynemű tésztát sikerül keverni, ami miután megkelt, az Éléskamra szilikon kenyérsütő vagy bagett formájában tökéletesen megsül majd, az csodás érzés lesz.

Ha pedig már úgyis a lisztkeveréket emlegettük, akkor érdemes szétnézned még a paleo és vegán lisztkeverékek között is, amelyek megalkotásánál arra törekedtek, hogy összetett ételérzékenység esetén is számos diétába könnyedén beilleszthetőek legyenek, és egyszerűen lehessen őket alkalmazni.

Kelesztési tippek

A kelesztéshez általában kétféle módszert szoktak alkalmazni. Az egyik az, hogy miután megtörtént a dagasztás, a tésztát egy konyharuhával letakarva kiteszik a napra, vagy télen a hűtőtest mellé helyezik. 

A másik pedig az, hogy a sütőt 40-50 fokra előmelegítik, és az aljába betesznek egy lábosban 3 dl vizet, hogy a tészta gőzben tudjon megkelni. Lényegében ez a folyamat történik egyébként a pékségekben található ipari kelesztőkben is.

Formázási tippek

Miután megkelt a tészta, érdemes újra átdagasztani addig, amíg a struktúrája simább és tömörebb nem lesz. Majd egy enyhén meglisztezett szilikon nyújtólapon formázd meg a kívánt alakúra, helyezd a formába, és pihentesd még 15 percig!

Ezt követően tanácsos még a kenyeret megkenni tejjel vagy felvert tojással, hogy a héja csodaszép aranybarna legyen. Végül pedig nem maradt más hátra, mint betolni a formát a sütőbe. A kenyér akkor lesz kész, ha üreges hangot ad, amikor az alsó részét megkopogtatod.

A cikk befejeztével még annyi extra tippet adnánk, hogy érdemes a sütés közben is a gőzöléses technikát alkalmazni. Ennek a praktikának köszönhetően ugyanis a tészta nem szárad majd ki, ami egyébként a leggyakoribb probléma szokott lenni.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo