M&A cikkek
Megrohamozták a pénzügyi befektetők Magyarországot
A geopolitikai bizonytalanságok ellenére is aktív maradt a hazai tranzakciós piac.
Kitört az optimizmus a magántőke szektorban
2024-ben az M&A-tevékenységek száma enyhén emelkedik, és a közép- és kelet-európai régió is követi a tendenciákat.
A magánegészségügy és az IT-szektor a legvonzóbb a magyar cégfelvásárlási piacon
Az M&A ügyletek száma és összértéke meghaladta a járvány előtti időszak szintjét.
Brutális visszaesés a magyarországi vállalati felvásárlásokban
Csökkent a vállalati felvásárlások értéke Magyarországon tavaly.
Sikerszektor a közép-kelet-európai régióban - minden befektető erre figyel
A tranzakciók számát tekintve a globális M&A piac tovább növekedett 2022-ben, újabb rekord szintet elérve.
Felpörögtek a cégfelvásárlások
Az elmúlt 12 év legaktívabb időszakát élte meg tavaly a hazai tranzakciós piac.
A végletek éve volt a tavalyi a globális vállalatfelvásárlási piacon
2022-ben komoly hullámzást tapasztalhattunk a magyarországi vállalatfelvásárlási piacon, és azon belül a magántőke-befektetések terén is.
Nagyot szépített a cégfelvásárlási számokon a Vodafone megvétele
A Vodafone felvásárlásának köszönhetően tavaly a vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) összértéke Magyarországon több mint 50 százalékkal nőtt.
Még az eladók diktálhatnak a cégértékesítésben
Bizonytalanságból egyre több, cégeladásból viszont kevesebb volt az idei év első nyolc hónapjában.
A krízishelyzet sem akasztotta meg a cégfelvásárlásokat, egyes befektetések mégis óriásit zuhantak
A pénzügyi és geopolitikai nehézségek ellenére tartja magát a nemzetközi tranzakciós piac, aminek leginkább a magántőke beruházások adnak lendületet – derül ki az EY vállalati összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) értékelő nemzetközi tanulmányából.
Felpörögtek a cégfelvásárlások – hol áll Magyarország?
A globális M&A piac a 2020-as év jelentős visszaesése után 2021-ben új csúcsot döntött mind a tranzakciók összértékét, mind azok számát tekintve. A régióban továbbra is Lengyelország vezet a tranzakciók számában, Magyarország Horvátországot megelőzve a 4. helyen szerepel - áll a Deloitte hazai piacot vizsgáló M&A piaci tanulmányában.
Vonzó célpont volt a régió: szárnyalt az üzletkötési kedv, de a háború most mindent átírhat
Öt év óta nem volt olyan magas a közép- és kelet-európai régióban az összeolvadási és felvásárlási (M&A) ügyletek értéke, mint tavaly – derül ki a Mazars és a Mergermarket közös idei tanulmányából, amely átfogó képet ad a 2021-ben megvalósult regionális vállalati összeolvadásokról és felvásárlásokról. Az ukrajnai háború előtt készült tanulmány helyzetértékelése szerint a régió – a Covid–19-járvány, az erősödő infláció és az emelkedő energiaárak miatti aggodalmak ellenére – 2021-ben is megőrizte vonzerejét. Magyarországon összesen 40 nyilvános M&A tranzakciót bonyolítottak le 549 millió euró összértékben tavaly, amivel a V4-országok közül csak Szlovákiát előzzük meg.
Vonzó magyar cégek – a járvány sem tudta visszarántani a felvásárlási kedvet
A koronavírus ellenére is fellendülésnek indult a hazai vállalati összeolvadások és felvásárlások piaca 2020-ban.
Milyen jövő vár az autóipari cégekre?
Konszolidációra, vállalatok felvásárlására és fúziókra számít az autóiparban az elkövetkező években a Bain üzleti tanácsadó cég.
Az IT-szektort is átrendezte a koronavírus-járvány
A világjárvány miatt először visszaesés majd fellendülés jellemezte az M&A piacot 2020-ban.
Idén megugorhat a vállalati egyesülések és felvásárlások értéke
Tavaly 5 százalékkal, 3600 milliárd dollárra, három éve legalacsonyabb szintre csökkent az ügyletek értéke.
Újabb kedvező jel, hogy kilábalunk a válságból
A válság hatására befagyott a vállalati felvásárlások globális piaca, ám az elmúlt napokban óriási pezsgésnek lehettünk szemtanúi. A jelek szerint a befektetők megnyugodtak, ami a kilábalás újabb jele lehet.
Külföldi portyázókon az állam szeme
A koronavírus-járvány több fronton is kihívások elé állította a gazdaság szereplőit, legyen szó a legnagyobb vállalatokról vagy épp a legkisebb vállalkozásról. Nemcsak a tevékenységet kellett online platformokra áthelyezni, és egyik napról a másikra kialakítani az addig még nem létező home office kereteit, de sok esetben a fennmaradás is kérdésessé válhatott.
Már a válság utáni időszakra készülnek a vállalkozások
A vállalatok többsége arra számít, hogy az egészségügyi vészhelyzet okozta válságból jövőre indul meg a gazdasági fellendülés – derül ki az EY globális kutatásából. A cégek ezért sem mondanak le felvásárlási terveikről, aminek jelentős szerepe lehet majd a krízis utáni felépülésben.
Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont?
A generációváltás minden vállalkozás számára kihívást jelent. Több faktor is veszélyezteti a hatékony működés biztosítását és fenntartását, ezek egyike a családi vállalkozások dinamikus működésének leállásához vezető vagyonfeldarabolódás. 2019 márciusától már két alternatív módszerrel is el lehet kerülni egy ilyen nemkívánatos eseményt. A már létező bizalmi vagyonkezelés mellett a tavaly bevezetett családi alapítványok széles körű elterjedése harminc évvel lemaradva követheti az osztrák sikertörténetet.
Továbbra is kivárnak a befektetők
A harmadik negyedévben világszerte 1767 közepes méretű összeolvadási és felvásárlási (M&A) tranzakciót hajtottak végre, összesen 153 milliárd dollár értékben. Volumen tekintetében 2013 óta a legutóbbi időszak volt a leggyengébb negyedév. A piac teljesítménye 2016 hasonló időszakához képest volumenben 12 százalékkal, míg összértékben 10 százalékkal marad el. A kilátásba helyezett tranzakciók száma ugyanakkor továbbra is magas szinten áll, ami arra utal, hogy az óvatos befektetők változatlanul kivárnak – ezt a magatartásukat tovább erősítheti a váratlanul kirobbant, és jó eséllyel hónapokig bizonytalanságot teremtő német kormányválság is.
Ne a versenytárs, a piac felé nyissunk!
Sok cégvezető még mindig azt gondolja, hogy cégeladás tervezése esetén a legkézenfekvőbb felvásárló a versenytárs lehet, pedig ez inkább jelentős üzleti és jogi kockázatot, mint megoldást jelent a szakértő szerint.
Cégeladás: előbb itthon érdemes körülnézni
Magyarországon is folynak licitek a vonzó felvásárlási célpontokért. De először itthon érdemes szert tenni jelentős befektetőkre, mielőtt külföldi vevőre kacsingatnának a vállalkozások.
A külföldi többet fizet, a magyar tudja, mit vesz
Továbbra is a stratégiai befektetők dominálnak a hazai cégfelvásárlások piacán, azonban jelentősen megnőtt a határon belüli tranzakciók aránya, egyre több a magyar befektető. A családi vállalkozások körében azonban kisebb eladási hullámra lehet számítani az elkövetkezendő években.
Válság előtti szinten a bizalom
Újra a válság előtti szinten a világ vállalatvezetőinek gazdasági fejlődésbe vetett bizalma: a cégek 40 százaléka tervez akvizíciót, amelynek köszönhetően a vállalati felvásárlások és értékesítések (M&A) száma és értéke is elérheti a 2006-os szintet – derül ki az EY legfrissebb Globális Tőkebizalmi Barométeréből.
Kedvez a felvásárlásoknak a gazdasági helyzet
A tavalyi év 11 százalékos növekedést hozott a vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) piacán Magyarországon a darabszámot tekintve, míg a piac becsült mérete közel két és félszeresére nőtt. A befektetők elsődleges célpontjai továbbra is az IT és a technológiai vállalatok – áll az EY legfrissebb M&A Barometerében.
Túl a mélyponton a vállalatfelvásárlási piac
A világ legnagyobb vállalatai az elmúlt két évben rendbe rakták mérlegeiket, csökkentették hiteleiket és növelték nyereségüket, vagyis megteremtették a későbbi vállalatfelvásárlások feltételeit. Nem meglepő ezután, hogy a növekedés első jeleire a kedvezőtlen felvásárlási hangulat villámgyorsan megváltozott, és a KPMG Global M&A kiadványa szerint minden szektorban erősödött a felvásárlási szándék.
Gyengélkedik a fúziók és felvásárlások piaca
A bizonytalan gazdasági környezet és a beszűkült finanszírozási lehetőségek erőteljesen visszavetette a vállalati összeolvadások és felvásárlások piacát (Mergers & Acquisitions - M&A): a tavalyi erőteljes növekedés után, az idén az üzletek számának csökkenése jellemző egész Európára, de különösen Magyarországra, ahol az esztendő eddig eltelt részében negyedével esett vissza a létrejött tranzakciók száma. A kitörési pontot a Niveus Consulting Group szakértői a kis- és középvállalati szegmensben látják.