Kedvez a felvásárlásoknak a gazdasági helyzet

A tavalyi év 11 százalékos növekedést hozott a vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) piacán Magyarországon a darabszámot tekintve, míg a piac becsült mérete közel két és félszeresére nőtt. A befektetők elsődleges célpontjai továbbra is az IT és a technológiai vállalatok – áll az EY legfrissebb M&A Barometerében.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP archív

„A 2013-as piaci élénkülés alapján is elmondható, hogy számos érdekes vállalat van Magyarországon, melyek egyre inkább felkeltik a külföldi nagybefektetők érdeklődését. Innovációban, szaktudásban mindig is elöl jártak a magyar vállalatok, így nem meglepő, hogy a hazai IT és technológiai szektor áll továbbra is a befektetők fókuszában” – mondja Dezse Margaret, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások vezető partnere. „Bár az elemzéseinkben nem jelenik meg, érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt években az állam közvetlenül és állami tulajdonú cégeken keresztül egyaránt aktív szereplője volt a hazai tranzakciós piacnak. 2013-ban azon tranzakciók összértéke, amelyben az állam valamelyik oldalon érintett volt meghaladta az 1,3 milliárd dollárt” – tette hozzá.

2013-ban a vállalati összeolvadások és felvásárlások piacán a régió országaiban 1467 tranzakciót hoztak nyilvánosságra. 91 publikus ügylettel Magyarország a régió 5. helyén áll, követve Törökországot, Bulgáriát, Lengyelországot és Csehországot. Ez a hazai eredmény darabszámot tekintve 11 százalékos növekedést mutat a 2012-es évhez hasonlítva.

A tranzakciók értékét hazánkban csupán 24,2 százalékban hozták nyilvánosságra. Ezek alapján a magyarországi M&A piac becsült mérete 1,28 milliárd dollár, közel két és félszerese a 2012-es 0,5 milliárd dollárnak. Ezzel szemben a régiós becsült piacméret 5,7 százalékkal 39,4 milliárd dollárra csökkent.

Hazánkban a MOL Wintershall eszközállományának felvásárlása az egyetlen nyilvános 100 millió dollár fölötti értékű tranzakció. A 100 millió dollárnál alacsonyabb ügyletek átlagos értéke itthon 9,9 millió dollár volt, mely nagymértékű emelkedést jelent a 2012-es 6,7 millióhoz képest. A legtöbb tranzakció az IT és technológiai szektorban történt, ami a teljes tranzakciószám 20 százaléka, ezt követte a média és telekommunikáció, majd a pénzügyi szolgáltatások.

Ezek voltak 2013 legnagyobb magyar startup durranásai!
Oszkó Péter, valamint a Tresorit szoftveres biztonsági cég és Szabó Balázs, a nemzetközi Forbes Magazinban megjelent cikke voltak a fő nyertesek az InsiderBlog által meghirdetett toplistán.
Továbbra is a belföldi ügyletek uralták az eddigi trendeknek megfelelően mind a hazai, mind a regionális piacot. Itthon összesen három nagy külföldre irányuló vásárlóról számolnak be a nyilvános források. A MOL előbb említett felvásárlása, kiegészítve az omani és pakisztáni részleggel, a Richter a brazil Next Pharma-t, a GFK Hungária a Sensemetric Web & Social Media Mining vállalatot vásárolta meg.

Magyarországon elsősorban német befektetők akviráltak összesen 9 alkalommal, melyet az Egyesült Államok 7, és Lengyelország, valamint Olaszország követ 3-3 tranzakcióval.

Mennyit ér a cégem? És mennyit fizetnek érte?
A cégek életciklusának jellemző része a cég, vagy cégrész eladása is. Hogy ez hogy sikerül és, hogy valójában mennyit ér a cég, az sok mindenen múlik. A Piac&Profit KKV-Akadémiáján szakértők segítettek átlátni a lényeget.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo