A világjárvány úgy csengett le 2021 második felére, hogy a bőségesen rendelkezésre álló hitel- és tőkeforrások, illetve az akkor még alacsony kamatok rekordszámú tranzakciót produkáltak. Továbbá itt Közép-Kelet-Európában a magántőke társaságok tőkebevonása elérte az 1,75 milliárd eurót.
Bár 2022 első félévét áthatotta az egész Európát fenyegető magas infláció okozta bizonytalanság, és ezzel egy időben az ukrajnai háború gazdasági következményei, a cégvásárlási aktivitás csupán az előző évi rekordokhoz képest mutatott némi visszaesést – összegezte az idei tapasztalatokat Gál Balázs, a Mazars pénzügyi tanácsadási üzletágvezetője.
2022 első felében 16 bejelentett, 5 millió USD feletti értékű tranzakció zárult Magyarországon a Mergermarket adatai szerint, miközben ez a szám 22 volt 2021 azonos időszakában.
A második és harmadik negyedévi tapasztalatok pedig azt mutatják a szakértő szerint, hogy a befektetők nem riadtak el, sőt még mindig kifejezetten eladói piacról beszélhetünk, ahol célszerű minél hamarabb cselekedni, ha valaki értékesíteni szeretné vállalkozását.
Magyar piac, kivárás?
Mindez azt jelenti, hogy a szomszédban zajló háború csak rövid időre okozott átmeneti bizonytalanságot, mert a tavasz közepétől felpörgött elsősorban az informatikai fejlesztő vállalkozások és a termelő cégek iránti érdeklődés. Más kérdés, hogy a magyar cégtulajdonosok jellemzően szeretnek kivárni.
“Az a tapasztalatom, hogy a magyar cégtulajdonosok nehezebben hozzák meg a döntést, hogy eladják a cégüket mint ami jellemző bizonyos más országokban”, mondja Gál Balázs, aki több évnyi, Kanadában és Svájcban szerzett tapasztalattal is szemléli a magyar piacot.