Sikerszektor a közép-kelet-európai régióban - minden befektető erre figyel

A tranzakciók számát tekintve a globális M&A piac tovább növekedett 2022-ben, újabb rekord szintet elérve. A kiemelkedően magas tranzakciószám ellenére azonban a tranzakciók összértéke 2022-ben közel 30 százalékkal alulmúlta a 2021-es rekordévet. A közép-kelet-európai régióban 2022-ben is jelentősen kifejtették hatásukat a globális gazdasági folyamatok (energiaválság, inflációs nyomás, jegybanki kamatemelés), de ezeken túlmenően gazdasági környezetünkre különösen negatív hatást jelentett az orosz-ukrán háború. A globális, illetve a KKE régió trendjeivel összhangban 2022-ben Magyarországon is tovább növekedett az M&A tranzakciós aktivitás. A 2021-es mintegy 50 százalékos növekedéshez képest ugyan alacsonyabb mértékben, de így is 25 százalékkal növekedett a tranzakciók száma a 2022-es évben - áll a Deloitte hazai piacra fókuszáló idei M&A piaci tanulmányában.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ingatag gazdasági környezetben növekedett a fejlődő gazdaságok tőkevonzása

Szemben a 2020-2021 közötti változásokkal, amikor is kiemelten sok országhatáron belüli tranzakció történt, 2021-ről 2022-re a nyugati gazdaságok helyett a tőke a fejlődő gazdaságokban keresett befektetési lehetőségeket. Ezt a tendenciát tükrözi, hogy azon tranzakciók részaránya (tranzakciószám alapon), melyekben amerikai egyesült államokbeli célvállalatot vásároltak fel a 2021-es kb. 40 százalékról 30 százalékra esett vissza 2022-ben.

„A rekord magas globális tranzakciószám ellenére a tranzakciók összértéke 2022-ben mintegy 30 százalékkal alulmúlta a 2021-es rekordévet. M&A csapatunknak is aktív éve volt 2022-ben, és az idei pipeline is erős. Közelről látjuk, hogy a magas kamatszintek milyen sebeket ejtenek a gazdasági szereplőkön, melyek mérséklésére belátható időn belül kamatcsökkentést vár a piac, amely újabb lendületet adhat a tranzakciós piacoknak” – mondta Bíró Balázs, a Deloitte Magyarország vezérigazgatója és a Pénzügyi Tanácsadás vezető partnere.

Az energiaválság, infláció, kamatemelések jelentős hatást fejtettek ki 

A 2020-2021 közötti időszakot gazdasági bizonytalanság, az ellátási láncok töredezettsége, valamint a fiskális és monetáris stimulus jellemezte. Ezek helyét 2022-ben átvette a háború, az energiaválság, a magas inflációs környezet és a jegybanki kamatemelési ciklus. Továbbá 2023 elején ezekhez társult egy bankpiaci válság (Silicon Valley Bank, Signature Bank, Credit Suisse, First Republic Bank) is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo