Ingatag gazdasági környezetben növekedett a fejlődő gazdaságok tőkevonzása
Szemben a 2020-2021 közötti változásokkal, amikor is kiemelten sok országhatáron belüli tranzakció történt, 2021-ről 2022-re a nyugati gazdaságok helyett a tőke a fejlődő gazdaságokban keresett befektetési lehetőségeket. Ezt a tendenciát tükrözi, hogy azon tranzakciók részaránya (tranzakciószám alapon), melyekben amerikai egyesült államokbeli célvállalatot vásároltak fel a 2021-es kb. 40 százalékról 30 százalékra esett vissza 2022-ben.
„A rekord magas globális tranzakciószám ellenére a tranzakciók összértéke 2022-ben mintegy 30 százalékkal alulmúlta a 2021-es rekordévet. M&A csapatunknak is aktív éve volt 2022-ben, és az idei pipeline is erős. Közelről látjuk, hogy a magas kamatszintek milyen sebeket ejtenek a gazdasági szereplőkön, melyek mérséklésére belátható időn belül kamatcsökkentést vár a piac, amely újabb lendületet adhat a tranzakciós piacoknak” – mondta Bíró Balázs, a Deloitte Magyarország vezérigazgatója és a Pénzügyi Tanácsadás vezető partnere.
Az energiaválság, infláció, kamatemelések jelentős hatást fejtettek ki
A 2020-2021 közötti időszakot gazdasági bizonytalanság, az ellátási láncok töredezettsége, valamint a fiskális és monetáris stimulus jellemezte. Ezek helyét 2022-ben átvette a háború, az energiaválság, a magas inflációs környezet és a jegybanki kamatemelési ciklus. Továbbá 2023 elején ezekhez társult egy bankpiaci válság (Silicon Valley Bank, Signature Bank, Credit Suisse, First Republic Bank) is.