Ezek hatására a tranzakciós piacon számottevő változás állt be 2022 első feléről az év második felére, ami a tranzakciók összértékében mutatkozik meg látványosan. Míg 2022 első felében összesen 2,4 milliárd USD értékben kötöttek tranzakciókat, addig az év második felében ez az összeg 1,7 milliárd USD-re, mintegy 30 százalékkal esett vissza.
Szétszakadó mezőny, kirobbanó mértékű lengyel felvásárlási aktivitás
A KKE-i tranzakciós számok országbontását vizsgálva vegyes kép látható. A legnagyobb régiós piacokon (lengyel, cseh, román, magyar) folyamatos és jelentős mértékű növekedés figyelhető meg a tranzakciók számában. Lengyelország 2021-ről 2022-re 53 százalékos növekedést ért el, így a pandémia előtti szintek két-háromszorosára ugrott a tranzakciók száma. Továbbá a lengyel piacon több, mint másfélszer annyi addicionális tranzakció született 2021-hez képest, mint a régió többi országában együttvéve.
Ezzel ellentétben például Bulgáriában, Albániában, Bosznia-Hercegovinában, Észak-Macedóniában és a Baltikumban a tranzakciósszám stagnált vagy csökkent 2022-ben.
Aktív volt a magyar vállalatfelvásárlási piac is
A globális, illetve a KKE régió trendjeivel összhangban 2022-ben Magyarországon is tovább növekedett az M&A tranzakciós aktivitás. A tavalyi 53 százalékos növekedéshez képest ugyan alacsonyabb mértékben, de így is 25 százalékkal nőtt a tranzakciók száma a 2022-es évben.
2022-ben Magyarországon a hazai befektetők részaránya 52 százalék körül alakult. A KKE-i régiót is megelőzve a nem KKE-i EU-28 (az Egyesült Királyságot is beleértve) országok mutatkoztak a legaktívabb befektetői körnek.