Túl a mélyponton a vállalatfelvásárlási piac

A világ legnagyobb vállalatai az elmúlt két évben rendbe rakták mérlegeiket, csökkentették hiteleiket és növelték nyereségüket, vagyis megteremtették a későbbi vállalatfelvásárlások feltételeit. Nem meglepő ezután, hogy a növekedés első jeleire a kedvezőtlen felvásárlási hangulat villámgyorsan megváltozott, és a KPMG Global M&A kiadványa szerint minden szektorban erősödött a felvásárlási szándék.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Minden feltétel együtt van ahhoz, hogy 2013-ban visszatérjen az erős vállalatfelvásárlási szándék a nemzetközi piacokon. A világ legnagyobb vállalatai megteremtették a feltételeit annak, hogy akvizíciók útján növekedjenek tovább, mihelyt a válság végét látják. A mérlegalkalmazkodás megtörtént, a fölösleges kapacitásokat leépítették, a nyereséget növelték, és jelentősen csökkentették hitelállományukat, így bővítve felvásárlási kapacitásukat. Az előretekintő adósság/EBITDA mutató 15 százalékos növekedést valószínűsít a KPMG tanulmánya szerint.

Derűlátó hangulat a piacokon

Immár nemcsak a kapacitás, hanem az étvágy is adott ahhoz, hogy 2013-ban ismét jelentős vállalategyesítési és felvásárlási akcióknak legyünk tanúi. A felvásárlási étvágyat mutató P/E (ár/nyereség) hányados a megelőző félévhez képest 6, év/év alapon pedig 12 százalékkal emelkedett az előző felmérés óta.

Optimista várakozások
Az optimizmus kialakulásában az amerikai elnökválasztás lezárulta, a fiskális szakadék elkerülése és az új kínai vezetés nyitottsága játszotta a legnagyobb szerepet – mondja Tom Franks, a KPMG International globális vállalatfinanszírozási igazgatója.
A két feltétel teljesülésének együttes hatását jól mutatja, hogy miközben 2012 közepén a felvásárlási szakértők világszerte a felvásárlások számának csökkenését vetítették előre, addig most gyakorlatilag minden országban növekedést prognosztizálnak. A KPMG felmérése emellett azt is megállapítja, hogy a világgazdasági kilátások javulása miatt nemcsak földrajzi értelemben, de ágazatonként nézve is mindenre kiterjed a derűlátó felvásárlási hangulat.

Magához tér az idén az M&A piac

A legfontosabb szektorokban a felvásárlási étvágy és a képesség eltérően alakult, de a végeredmény mindenütt pozitív. Az egészségügyben az étvágy „mindössze” 11, a felvásárlási képesség viszont 40 százalékkal nőtt. Ugyanezek a mutatók a technológiai szektorban 9 és 32 százalék. Fordított a helyzet a gyáriparban és az alapanyag-beszállítóknál: itt a felvásárlási hajlandóság jobban emelkedett, mint a képesség – a mutatók rendre 22 és 16 százalék, illetve 37 és 16 százalék. „Nem kétséges, hogy a vállalatfelvásárlási piac 2013-ban magához tér, és az első félév sokkal érdekesebb lesz, mint az előző két év együttvéve” – mondja a kilátásokról a KPMG International igazgatója.

Európában a világátlagnál is vonzóbbá váltak a befektetési célpontok, hiszen a cégek P/E mutatói tavaly júniushoz képest 19 százalékkal, egy évvel ezelőtthöz képest pedig 12 százalékkal emelkedtek, miközben a felvásárlási képesség 12 százalékkal javult 2011 végéhez képest. Kiemelkedik a mezőnyből Németország, ahol a felvásárlási kedv 26 százalékkal, a képesség 20 százalékkal emelkedett. Még a hosszabb válságon átesett Egyesült Királyságban is szerencsés a tényezők együttállása: a felvásárlási kedv 15, a képesség pedig 11 százalékkal nőtt. Az Egyesült Államokban 10 és 21 százalékos emelkedést jelez a két mutató.

Addig érdemes eladni a céget, amíg lehet érte kapni valamit

A régióban és Magyarországon is szaporodnak a felvásárlási megbízások. „A tendenciát annak tudjuk be, hogy az eladók elfogadták: új korszakba értünk, a 2008 előtti cégértékek és vállalati mutatók egyhamar nem térnek vissza – mondja Simonyi Tamás, a KPMG M&A igazgatója. Simonyi szerint a vásárlók még mindig óvatosak, de a jelenlegi alacsony árakon már tesznek ajánlatokat, így – ha nem is könnyen – létrejönnek a tranzakciók.

A kis- és közepes vállalatok jelentik a kitörési pontot
Tavaly év közepén a bizonytalan gazdasági környezet és a beszűkült finanszírozási lehetőségek felvásárlási üzletek számának csökkenése jellemző egész Európára, de különösen Magyarországra. A kitörési pontot a Niveus Consulting Group szakértői a kis- és középvállalati szegmensben látták.
Tovább növeli a régiós tranzakciók számát, hogy Horvátországban erős privatizációs szándékot mutat a kormányzat, a közeljövőben például két jelentős pénzintézet kerülhet magántulajdonba. „Magyarországon és a régióban nem ilyen kedvező a makrogazdasági helyzet, de az elmondható, hogy az M&A piac elérte a gödör alját, hiszen egyes iparágakban egyre többen gondolják úgy, hogy addig érdemes eladni a céget, amíg lehet érte kapni valamit” – mondja a KPMG igazgatója, hozzátéve, hogy sok helyütt megindult a konszolidáció, és tisztul a piac.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo