Az M&A ügyletek értéke Magyarországon 3,24 milliárd dollárra emelkedett, a tranzakciók száma 100-ról 84-re csökkent. Az adatokat a Vodafone tavaly bejelentett 1,78 milliárd dollár értékű tranzakciója húzta fel.
Globálisan az ügyletek értéke ugyanakkor a 2021-es 5800 milliárd dollárról 3600 milliárd dollárra esett vissza, a tranzakciók száma pedig 66 ezerről 56 ezerre csökkent. Mind a három fő piacon - Egyesült Államok, Európa és Ázsia - csökkent az aktivitás - mondta Sahin-Tóth Balázs.
A vevők felvásárlási kedvét a növekvő infláció, valamint a világjárvány utáni ellátásilánc-problémák gyengítették, a pénzügyi és magántőke-befektetőket pedig az emelkedő kamatkörnyezetben a finanszírozási lehetőségek szűkülése fogta vissza.
A jelentés szerint a kedvezőtlen piaci viszonyok mellett a szigorodó szabályozás is tovább nehezítette a nagyszabású tranzakciók lebonyolítását.
A 27 uniós tagállamból 19, világszerte pedig több mint 100 ország alkalmaz külföldi befektetések esetén valamilyen nemzetbiztonsági engedélyezési rendszert, amely megnöveli a határokon átnyúló tranzakciók komplexitását - közölte Kőmíves Attila, az Allen & Overy Budapest vezető ügyvédje és versenyjogi szakértője.
Tavaly globálisan az 500 millió dollár értéket meghaladó külföldi befektetési ügyletek felénél egy vagy több nemzetbiztonsági jóváhagyásra volt szükség - 2020-ban még 23 százalék volt ez a mutató.
A vállalati fúziók és felvásárlások tavalyi visszaesése a 2021-ben még jól teljesítő technológiai szektort érintette hátrányosan, ugyanakkor az energetikai és infrastrukturális ügyletek értéke az év második felében felpörgött.