Ingatlan cikkek
Visszatérnek-e a befektetők Budapestre?
Az ingatlanpiac megtorpanásának és a koronavírus járvány kitörésének legnagyobb vesztese a főváros volt. Az év elején tapasztalható országos szintű fellendülés azonban Budapesten is éreztette hatását. Egy évvel a tavaly áprilisi forgalmi mélypont után az OTP Ingatlanpont szakértői áttekintik, hogy milyen változások tapasztalhatóak a fővárosban, hogyan alakult át a járvány hatására a keresleti és kínálati oldal és a vásárlók preferenciái.
Megugrott a kereslet - felújításokba fogtak a magyarok?
Az otthonfelújítási program hatására az első negyedévben megnőtt a kereslet a korszerűsítési munkáknál használt valamennyi termékcsoportban, de főként a szerkezetépítő, nyílászáró-, valamint a gyorsan beépíthető betontermékek és a műanyagalapú (EPS) hőszigetelő anyagok iránt - közölte a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség.
Emelkedő lakásárak vidéken – elkapkodják az új építésűeket?
Érzékelhető a vidéki ingatlanpiacon az új építésű ingatlanok számának csökkenése, az Otthon Centrum felmérése szerint márciusban a megyei jogú városokban 13 százalékkal kevesebb lakás érhető el, mint egy évvel korábban.
Megúszta a befektetési ingatlanpiac a járványt?
Bár sok szektort élénken érint a pandémia hatása, az üzleti ingatlanok esetében mintha semmi sem változna. Vajon érdemes ma ezen a piacon befektetni?
Újra jó üzlet lehet az ingatlanbefektetés?
Az Európai Központi Bank prognózisa és a Magyar Nemzeti Bank márciusi jelentése is az infláció várható növekedését jelzi előre 2021-re.
Itt kiszámolhatod, mennyire éri meg az ingatlanbiztosításod!
A Magyar Nemzeti Bank honlapján kalkulátort indított a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítások összehasonlítására.
Sok otthonfelújító a fűtésszámlán szeretne leginkább spórolni
A felújítók leggyakrabban otthonuk energetikai korszerűsítése, így nyílászáró cserére, szigetelésre és a fűtési rendszer felújítására költenek, de a legkedveltebb hitelcélok között van a belső burkolatok cseréje is.
Nemcsak a Balatonon lehet nyaralni – hol vásárolnak ingatlanokat a magyarok?
Országszerte növekszik az érdeklődés a belföldi nyaralóingatlanok iránt, ennek egyik mozgatórugója a koronavírus járvány következtében megváltozott pihenési szokások lehetnek.
Magyar ingatlanok tömege szorulna felújításra
A magyarországi ingatlanállomány 30 százaléka több mint 10 éve vagy soha nem esett át kiadós tatarozáson. A falvakban még rosszabb a helyzet: ott a házak 38 százaléka szorul sürgős felújításra – derül ki egy friss kutatásból.
Családi házakba menekülnek a járvány elől a magyarok?
Megfontoltabbak lettek az eladók az ingatlanpiacon, ezért érezhetően lassult a lakások eladásának forgási sebessége, mutatta ki az Otthon Centrum piaci elemzése.
Új fejlesztések csábíthatják ki Budapestről a lakosságot
Új megállókat, gyorsabb közlekedést, csökkenő gépjármű forgalmat és környezeti terhelést ígér a Budapesti Agglomerációs Vasúti Stratégia (BAVS). Az OTP Ingatlanpont szakértői megvizsgálták, hogy a HÉV- és elővárosi vasútvonalak hosszú távú fejlesztése milyen változásokat indíthat el a főváros agglomerációjában és a környező településeken.
2020 a lakásépítésekben: mit mutatnak a számok?
Tavaly több mint egyharmaddal csökkent az építési engedélyek száma 2019-hez képest, de majdnem ilyen arányban nőtt az átadott lakásoké – derül ki a KSH 2020-as összegzéséből.
Méregdrága budapesti lakások – mit mutatnak a számok?
Egy év alatt nyolc százalékkal emelkedett az új építésű lakások átlagos négyzetméterára a fővárosban, és alulról már súrolja az 1,1 millió forintot, derült ki az Otthon Centrum piaci elemzéséből, amely a fővárosi lakáspiac 2020 negyedik negyedévében mért adatait összegezte.
100 ezer forint lakhatásra – jól jött az álláskeresőknek a támogatás
Eddig mintegy 12 ezer ember számára biztosított lakhatást és ezzel kenyérkeresetet az álláskeresők mobilitását ösztönző támogatás, amely folyamatosan igényelhető a kormányhivataloknál - közölte Bodó Sándor.
Lakásfelújítási hitel - melyik bankhoz forduljon, akinek már van lakáshitele?
Van olyan bank, ahol nem probléma, ha van jelzálog a fedezetként felajánlott ingatlanon, máshol az otthonfelújítási hitel helyett egy alternatív termékkel rukkolnak elő. Színesen reagálnak a hazai bankok az új lakásfelújítási slágerre.
Százmilliós árverések – sikeres évet zárt a NAV
Lefoglalt ingatlanok és ingóságok árverezéséből 865 millió forint folyt be a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz tavaly, míg 2019-ben több mint 2 milliárd forint, a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet alatt ugyanis nem voltak árverések - közölte az adóhatóság.
Rengeteg volt a kiadó lakás Budapesten a járvány évében
Az ingatlan.com adatai szerint a fővárosban az összes lakás 9 százalékát hirdették kiadásra 2020-ban. Az albérletek aránya az V., a VI. és a VII. kerületben volt a legmagasabb.
Új szelek fújnak az albérletpiacon – mi jöhet a horrorárak után?
Az Eurostat 2021. januári statisztikája alapján 2010 és 2020. harmadik negyedéve között Magyarországon 43 százalékkal nőttek a lakóingatlan bérleti díjak. Ez jóval elmarad a magyar lakóingatlanok árában történt emelkedéshez képest, de így is háromszorosa az Európai Unió átlagának. Az OTP Ingatlanpont szakértői összeállításukban a lakóingatlan bérleti piac változásait és kilátásait vizsgálják.
Felpöröghet a lakáspiac, de az óvatlanok most is megjárhatják
Január elsején életbe lépett az otthonteremtési akcióterv, megalapozva a tavalyinál pozitívabb lakásvásárlói kedvet. Az intézkedések miatti lendülettel sokan hajlamosak azonban csak a vételárral számolni, esetleg még a kedvezményekkel, amikkel milliók spórolhatók. Ugyanakkor az OTP Ingatlanpont szakértői szerint érdemes legalább ekkora hangsúlyt fektetni a többtízezer forinttól akár milliókig terjedő egyéb költségekre. A teljesség igénye nélkül íme néhány.
Izgalmas évkezdés: ezt hozhatja a 2021 az ingatlanpiacon
Pörgös évkezdés várható a ház- és lakásépítési piacon a most megjelent új szabályoknak köszönhetően.
Mennyi időre lesz szüksége az építőiparnak a magára találáshoz?
Az EU gazdasági helyreállítási csomagja lökést adhat a közép-és kelet-európai építőipari cégeknek. Magyarországon viszont főleg a kormányzat pumpál közvetve pénzt az ágazatba. Persze, ha kiderül, mennyi euró jut nekünk az alapból, az csak jót tehet a kiválasztottaknak.
Új életet hozhat az ingatlanpiacra a kormány új támogatása
Meglódíthatja az ébredező ingatlanpiacot az állami lakásfelújítási támogatás, amelynek révén akár hárommillió forintot is visszakaphat a feltételeknek megfelelő lakástulajdonos. Az Otthon Centrum felmérése szerint várhatóan Budapesten és környékén, valamint a megyei jogú városokban élnek majd a legtöbben a lehetőséggel.
Lakást vásárolnál? Ezek a legdrágább és legolcsóbb utcák
Továbbra is masszív fölényben voltak 2019-ben a fővárosi V. kerület lakásai az eladási négyzetméterárak alapján felállított tavalyi országos ranglistán - derül ki az ingatlan.com hivatalos KSH Ingatlanadattárán alapuló összeállításából.
Újabb részleteket árultak el az otthonteremtési programról
A családokért felelős tárca nélküli miniszter ismertette az otthonteremtési program további részleteit szombaton a Facebookon.
Részletek az ingyenmilliókról – hogy lehet pénzt kapni a lakásfelújtásra?
Megjelent a gyermekeket nevelő családok lakhatási körülményeinek javítására adott támogatásról szóló rendelet, így végre információkat kaptunk arról, hogy pontosan milyen kritériumok mentén lehet igényelni a támogatást.
Miért vannak ennyire jelentős különbségek a budai és pesti panelek árában?
Továbbra is érezhető különbségeket lehet tapasztalni a panelárakban a Duna két oldalán. Hasonló eltérés áll fenn az ország keleti és nyugati részei között is. Miért nem zárul az olló, mire számíthat egy eladó és mire egy vevő. Jöjjenek a tények, az okok és a szempontok!
Még mindig félelmetesen drága a magyar lakáspiac, de van remény
Továbbra is az európai élvonal markáns tagja a hazai ingatlanpiaci árszint, de a második negyedévben az előző negyedévhez képest csökkenés volt tapasztalható.
Sürgős segítségre vágynak az azonnali szálláshely-szolgáltatók
Sürgős állami segítséget várnak a magánszálláshely-szolgáltatók is, különben több ezren elveszítik egyetlen bevételi forrásukat.
Kicsinálta az albérletárakat a koronavírus
Budapesten úgy is árcsökkenést generált az albérletpiacon a vírus második hulláma, hogy a vizsgált időszakra még nem volt hatással a hétfőn bejelentett kormányzati intézkedéscsomag.
A kormányzati költekezés utolsó mentőöv lehet sok cég számára
Aprócska reménysugár pár száz mikro és kis építőipari vállalatnak, hogy a kormány több helyi infrastrukturális és sportberuházásra különített el sokszáz milliárd forintot. A pénzek azonban főleg jövőre és azután érkeznek, a kivitelezések pedig jó esetben a tavasz végén, de inkább a nyár elején indulhatnak – már csak a járvány miatt is. Addig viszont valahogy élniük kell.
A drágulás elkerülhetetlen: akár lakásépítésről, akár felújításról van szó
Hiába jönnek az ingyenmilliók a kormánytól, ha valaki építkezni vagy felújítani szeretne, akkor a januárinál magasabb anyag- és kivitelezői árakkal kell számolnia az új évben és a drágulás a jövőben sem fog leállni, legfeljebb lassulni. Az idei árnövekedés mértékét széles sávba teszik az érintettek, de senki sem mondja, hogy az öt százaléknál kisebb lesz. A romló forint is csak növeli a költségeket, ezek jelentős részét nyilvánvalóan áthárítják a végfelhasználókra.
Komoly árháború zajlik az agglomeráció ingatlanpiacán - látszódnak a győztesek
Az elmúlt hetekben-hónapokban többször is megírtuk, hogy a fővárosból kiköltözni vágyók, vagy az ott munkát szerzett nem budapestiek a nyugati, az északnyugati, az északpesti és a délpesti körzetekben találkoznak a legmagasabb lakásárakkal, a drágulás is itt a leggyorsabb. Most a Takarék Index is megerősítette ezt, s közvetve azt az állításunkat is, hogy az átlagos forrásokkal rendelkező családosok leginkább a Budapesttől keletre és délkeletre lévő településeken tudnak megfelelő méretű és állapotú ingatlant vásárolni vagy építeni. Vagyis ezek lehetnek az árháború győztesei.
Már a járvány előtt hanyatlóban volt az ingatlanpiac?
Tavaly 19 százalékkal kevesebb tranzakciót regisztráltak a budapesti lakáspiacon, amit tovább nehezített az idei járványhelyzet: az előző évben a legtöbb adásvételt a XIII. kerületben bonyolították le, míg az idei átlagos fővárosi négyzetméterár az Otthon Centrum felmérése szerint a használt tégla lakásoknál 742 ezer forintra, míg az új építésűek kínálati ára 1,045 forintra emelkedett.
Ingyenmilliókat osztogat a kormány a lakásvásárlóknak és felújítóknak
De csak januártól érhetők el ezek a támogatások. Rossz hír a vásárlóknak, hogy az eladást nem sürgető tulajdonosok is kapcsolnak, és már idén feljebb vihetik a keresett romos családi házak árát, főleg az agglomerációban. Így a sok friss pénz biztosan nem ér majd annyit, mint ami a bankókra van írva.
Egy teljes ágazat szurkolhat azért, hogy Donald Trump elbukja a választást
Kirángathatja a gödörből a járvány miatt történelmi mélységekben lévő amerikai irodapiacot, ha Joe Biden nyeri az elnökválasztást. A kereslet megugorhat, hiába dolgoznak sokan otthonról – állítja a bisnow.com üzleti portál friss elemzése.
Irodabérlés járvány idején – felbolydult a piac
Az irodapiacot is fenekestől felforgatta a járvány. A cégvezetőknek viszont kapóra jött, hogy teljesen újragondolják a bizniszt: nem csupán azt, hogy mekkora terület kell a vállalkozásuknak, de azt is, hogy miként tudnák hatékonyabban használni az irodát. Beindult az újratervezés, sok helyütt már a megvalósítás is elkezdődött.
Drágulást hozhat a bejelentett lakásfelújítási támogatás
A kormány a lakásfelújítás felét, legfeljebb 3 millió forintot visszafizet a legalább egy gyermeket nevelő családoknak. A keresleti oldal támogatása azonban várhatóan nem mérsékli, inkább növeli majd az építőanyagok és szolgáltatások árát. Jót tehet viszont az építőipari cégeknek és fehérítheti az elszámolást, mert számlához köti a támogatást, továbbá javulhat a lakásállomány. Jövőre akár 400-500 ezer lakást is korszerűsíthetnek.
Indul a licit: egy aquaparkot is eladna az állam
Ismét árverést hirdet majd az MNV, szerdán indul majd a licit.
Itt a munkásszálló biznisz új fejezete - van, ahol sokat nyerhetnek vele
Főleg a bérbeadási biznisz profitálhat a legtöbbet abból, hogy hónapokon belül megkezdődhet Nyugat-Magyarország óriásberuházása Bezenye és Hegyeshalom határában. Az egymilliárd eurós építkezés legnagyobb közvetett nyertesei a környék munkásszállóit üzemeltetők lehetnek, de a pár kilométerre lévő Mosonmagyaróváron az üzletközpontok és diszkont áruházak is forgalmuk növekedésére számíthatnak.
Eurómilliárdokat hoznának Magyarországra is, de valami hiányzik
Nem csüggednek a nemzetközi intézményi befektetők a közép-európai kereskedelmi ingatlanpiacon. Továbbra is erős az érdeklődés, de megvan az óvatosság is és sajnos kevés a megfelelő első osztályú termék.Térségünkben minden fontos piacon a hazai alapok is aktívak lettek, idén további jelentős adásvételek zárulhatnak le Magyarországon is.
Fordulat: már a vevők diktálhatnak az ingatlanpiacon
Megugrott az új lakásoknál a kedvezmények száma és értéke, a használtaknál nagyobb lett az olcsóbb lakások aránya. Mindkettő arra utal, hogy immár egyértelműen vevői piac van.
Felnyomhatja a környéki ingatlanárakat a kis faluban készülő óriásberuházás
Hamarosan átírhatják az árcédulákat Magyarország észak-nyugati csücskében, a Hegyeshalom és Bezenye közé tervezett gigaberuházás hatására. Főleg az ipari telkek ára nőhet, de a 20-30 kilométeres körzetben lévő jó minőségű lakásoké is. Áremelkedés máris érezhető mindkét csoportnál. Spekulációs rohamról még nincs szó, de az egymilliárd eurós építkezés nyomán bizonyosan felértékelődik több szegmens is az ingatlanpiacon és a vonzáskörzet szolgáltató ipara is profitálhat a nagyobb keresletből.
Fővárosi garzon vagy többszintes üdülő – mire elég 20 millió forint?
A főváros és a vidéki települések ingatlanárai között továbbra is jelentős különbségek vannak, hiszen míg a budapesti átlagárat nézve egy 32 négyzetméteres lakást lehet vásárolni 20 millió forintból, addig a megyeszékhelyeken akár háromszor ekkora alapterületű otthont is találni. Az OTP Ingatlanpont legújabb sorozatának első részében megvizsgálta, milyen lehetőségekkel számolhat valaki, ha 20 millió forintért szeretne magának ingatlant.
Ezzel a programmal nagyot kaszálnak külföldön a magyar ingatlanos cégek
Már a Duna House is tagja azon magyar ingatlanos cégek körének, amelyek az MNB Növekedési Kötvényprogramjából szerezhetnek pénzt a külföldi terjeszkedéshez. Összességében több százmilliárd forint landol ezeknél a vállalatoknál. Fő célpontjuk a lengyel és a nyugat-európai piac.
Mennyire drágák Európában a magyarországi albérletek?
A legdrágább európai városok listáját vezető Zürichhez képest harmadáron lehet Budapesten belvárosi lakást bérelni, miközben a magyar albérleti díjak utolérték a térség szintjét - derült ki az Otthon Centrum nemzetközi összegzéséből.
Szövetséget alapítottak az üzleti ingatlanokkal foglalkozó magyar cégek
Szakmai szövetséget alapítottak a magyar tulajdonban lévő, üzleti ingatlanokkal foglalkozó vállalkozások ACORA néven.
Magyar ingatlanos cégek kaptak elismerést az ingatlanos Oscar-díj átádásán
Két arany- és öt ezüstérmet nyertek a magyar ingatlanfejlesztők az idei Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázaton.
Néhány nap, és új korszak kezdődik az albérletek piacán
Nagyon eltér majd a felsőoktatási ponthatárok csütörtöki kihirdetésével induló albérletszezon a korábbi években megszokottól. A bérleti díjak trendfordulója miatt például több tízezer átköltöző jelenhet meg a piacon.