állatvédelem cikkek
Gyalázatos sáfárai vagyunk a Földnek
Október 4. az Állatok Világnapja, és ha máskor nem is, most szembe kell néznünk azzal a ténnyel, milyen rosszul sáfárkodunk a ránk bízott világgal. A vadállatok fele már elpusztult, minden ötödik madárfaj veszélyeztetett, az élőhelyeik háromnegyede rossz állapotban van. Háziállatainkkal sem bánunk jobban: megunt házikedvencek ezrei kerülnek az utcára, milliószámra szenvednek állatkísérletekben, vagy borzalmas körülmények között kerülnek vágóhídra.
Súlyos büntetés a madármérgezőnek
Forintra átszámítva több mint 28 milliós büntetést kapott egy spanyol gazdálkodó, aki veszélyeztetett madarakat mérgezett meg. Hamarosan hazánkban is jöhetnek példaértékű ítéletek.
Páratlanul ritka fotó egy magyar farkasról
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság páratlanul ritka felvételt tett közzé a mai napon egy fiatal nőstényfarkasról. A felvételt néhány hete rögzítette az ANPI egyik kameracsapdája.
Éjszakai dalnok nyerte a láthatatlan tyúkok versenyét
A láthatatlan tyúkok között is a legkevésbé látható, a haris lett az év madara a szavazatok alapján. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) ezért ennek a madárnak, illetve élőhelyének védelmével foglalkozik kiemelten a jövő évben.
Kihalóban: huszonöt év mínusz a jegesmedvéknek
Nő az üvegházgáz-kibocsátás, olvadnak a sarkköri jégsapkák, hajléktalanná válnak és kipusztulnak a jegesmedvék. Már most is alig 20-25 ezren vannak életben közülük.
Pink festék menti meg a rinocéroszokat?
Egy újszerű megoldás vethet véget az orrszarvúak orvvadászatának. Egyelőre 100 állat szarvába fecskendeztek olyan rózsaszín festéket, amilyet a bankjegyekben is használnak - vagyis kiszűrhetővé válnak, ha a vadászokhoz kerül a "trófea".
Új otthonra találtak az dejtári kisgólyák
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) segítségével „pótszülőkhöz” kerültek a Dejtáron elárvult gólyafiókák. A fiókák papája megsérült, ezért kellett őket kiemelni a családi fészekből.
Videó! – Így kap GPS-t a titokzatos macskaféle
Körülbelül egy hónappal a himalájai országot sújtó pusztító földrengés után nepáli természetvédők bejelentették: sikerült nyakörvet tenniük egy hópárducra a Kancsendzönga, a világ harmadik legmagasabb hegyének területén. Az ország újjáépítésére tett erőfeszítések közepette ez a bejelentés nagyon fontos pozitív üzenetet közvetített.
Gyönyörű új fajok, és már most veszélyeztetettek
Egy denevér rémálomba illő agyarakkal, egy titokzatos kígyó és darázs, valamint a világ második leghosszabb rovara. Többek között ezek a furcsaságok szerepelnek a nemrégiben felfedezett 139 faj listáján, melyekre a tudósok a délkelet-ázsiai Mekong folyó mentén bukkantak rá 2014-ben.
Eltűnhetnek a gerlék, a pacsirták és a sármányok
Minden harmadik európai madár veszélyeztetett - derült ki a kontinens vadvilágáról és természetes élőhelyeiről készített eddigi legátfogóbb tanulmányból, amelynek nyers változata a The Guardian című brit napilap birtokába került.
Öt év múlva már egy fecske sem csinál nyarat
A Magyarországon nyarukat töltő fecskék létszáma évről évre folyamatosan csökken nemcsak a becslések szerint, hanem már szemmel is látható a változás. Számos oka van ennek, például a környezetszennyezés, meggondolatlan hulladékkezelés, és az emberi mentalitás.
Újra medve barangol Magyarországon
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság tájékoztatása szerint, vasárnap egy rádiós nyomkövetővel ellátott barnamedve lépett be Magyarország területére a Szuhafő településtől északra. A környezetvédők örülnek a jelenlétének, de aggódnak, hogy orvvadászok kilövik a békés állatot.
Megélhetési bevándorlók: hódokat lakoltatnak ki Komáromban
Hódok befogására készülnek Komáromban a város belterületén lévő Rüdiger-tóban. A hódcsalád több mint másfél éve él a tó kis szigetén, ahol a nyomok szerint otthonosan berendezkedtek. Valószínűleg a 2013-as dunai árvízkor települtek át ide egy csatorna mentén, mert feltételezett korábbi lakhelyükön, a közelben lévő Koppánymonostori holtágban túl nagy vízállások uralkodtak.
Elszámolták a pandákat - de ez jó hír
Kína három tartományának erdőiben lényegesen több pandát találtak, mint tíz évvel ezelőtt, igaz, most nagyobb területet vizsgáltak át, mint korábban. A vadon élő pandák száma ezzel az új vizsgálattal 1864-re emelkedett.
Mobilappal is védenék a cápákat
Nyugodtabb életet ígér az ikonikus halnak a FAO új digitális eszköze, amely révén gyorsan beazonosíthatóvá válnak bizonyos fajtái. Az újonnan kifejlesztett iSharkFin nevű szoftver segít megóvni a veszélyeztetett cápafajokat és az illegális cápauszony-kereskedelemben is hasznos eszköz lehet.
Mennyit ér az utolsó tonhal?
A WWF aggodalmát fejezte ki a kékúszójú tonhalra vonatkozó halászati kvóta túl hírtelen és túlságosan nagymértékű emelése miatt, a halfaj ugyanis már most is drámai mértékben túlhalászott.
Végveszélyben az orrszarvúk
Az orrszarvúk illegális vadászatának megakadályozásáért kifejtett egyre nagyobb erőfeszítések ellenére 2014-ben tovább nőtt az öldöklés mértéke: 1215 rinocéroszt öltek meg Dél-Afrikában.
A legcukibb állatok vannak a legnagyobb veszélyben
Riasztó gyorsasággal zsugorodik Ausztrália őshonos állatvilága: a kipusztulás határára kerülhetnek néhány év alatt a kacsacsőrű emlősök, a koalák és a vombatok is. A veszélyt éppen az ember által betelepített macskák és rókák jelentik számukra és sokszor a védelmi programok sülnek el visszafelé.
Egyre hangosabb a tigrisüvöltés
Jelentős növekedés látszik India tigris populációjában. Az elmúlt évtizedben a számok egyértelmű növekedést mutatnak: a 2006-os 1411-ről 2010-re 1706-ra, míg 2014-re 2226 egyedre gyarapodott a tigrisek száma.
Visszahódítják a medvék a csernobili erdőket
Több mint száz év után ismét sikerült megpillantani egy barnamedvét Csernobil környékén. A ritka látogatóról abban a zónában készültek felvételek, amelyet az ukrajnai atomerőműben 1986. áprilisában történt robbanás után lezártak.
A vadállatok fele elpusztult, mi meg csak nézünk...
A WWF kétévente készíti el az Élő Bolygó Jelentést (Living Planet Report), melyben a földi élet állapotáról számol be. Az idei jelentés legmegdöbbentőbb megállapítása, hogy a gerinces fajok populációi a felére zsugorodtak az elmúlt 40 évben. A vadon élő állatok eltűnése rávilágít arra, hogy azonnali cselekvésre van szükség a bolygó fenntartható jövőjéhez.
Jön az élővilág hatodik fajpusztulási hulláma!
Az EU vezetői már elismerték, hogy a 2010-es biodiverzitási célkitűzéseket nem képes teljesíteni Európa. A fajpusztulást tehát nem sikerült lassítani. Pedig olcsóbb annak megelőzése, mint a kihalt területek újbóli benépesítése.
Miért nem tiltjuk be a méhgyilkos szereket?
Az elmúlt évtizedben világszerte felgyorsult a méhek pusztulása. A titokzatos jelenséget eddig nem tudták teljes egészében megmagyarázni, bár egyes kutatások hajlanak arra, hogy a rovarirtó szerek állnak a háttérben. Anglia és Németország tartózkodása miatt viszont Brüsszelben nem szavazták meg azt a jogszabályt, mely korlátozná a releváns rovarirtó-szerek használatát.
Jó bőrben a nógrádi disznók
A Nógrád Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósága, az Európai Unió Bizottságának jóváhagyásával, a klasszikus sertéspestissel fertőzött területre vonatkozó korlátozó intézkedéseket megszüntethette, mivel fenntartásának állat-járványügyi indoka megszűnt.
Kétszázmilliós támogatás kecskeazonosításra
Közel 230 millió forintot utal át mintegy 3500 gazdálkodónak július 30-ától a juh- és kecskeállomány elektronikus jelölésre vonatkozó támogatás keretében a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH.
Maradhat a hízott libamáj
Elfogadta az Európai Parlament mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottsága a 2012-2015 közötti európai uniós állatjóléti stratégiával kapcsolatos jelentését, de elvetette a hízott libamáj betiltását célzó javaslatot - jelentette be szerdán közleményben Glattfelder Béla fideszes EP-képviselő.
Környezeti katasztrófa is lehet a hajószerencsétlenségből
A Greenpeace környezetvédő szervezet felszólítja a hatóságokat, hogy azonnal cselekedjenek, hogy nehogy az emberi katasztrófát egy súlyos természeti katasztrófa kövesse a Costa Concordia felborulásának következében. A hajótest által a tengerfenékben okozott károk felmérését és a hajóból a tengerbe jutó anyag eltávolítását a Greenpeace az elkövetkező hetekben a helyszínen szakértőivel segíti.