Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Ki lehetne e honban gazdagabb Mészáros Lőrincnél?
A közelmúltban elnyert autópálya koncesszió nélkül is a leggazdagabb magyar Mészáros Lőrinc. A májusban kihirdetett és 35 évre szóló autópálya üzemeltetési megállapodás bizonyára megdobja majd a felcsúti üzletember vagyonát, amely a tavalyi év “zárszámadását” követően is 480 milliárd forint - hatvan milliárddal több mint egy évvel ezelőtt.

Egy év alatt két és félszeresére nőtt a magyar bankok itthoni profitja
Az orosz-ukrán háború átírta a makrogazdaság és a bankrendszer kilátásait, rövid és középtávon is új kockázatok jelentek meg, érdemben megváltozott a működési környezet - mondta Dancsik Bálint, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője a stabilitási jelentést ismertetve online sajtótájékoztatón.

Bedugul Záhony az ukrán gabona miatt
A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) szerint sürgősen fejleszteni kell a határ menti vasúti infrastruktúrát, meg kell nyitni a Záhony–Csap határátkelőt a teherforgalom előtt.

Elektromos autók gyártására vált a szerbiai Fiat, a dolgozóknak fel is út, vagy le is út lehet
A külföldi továbbképzés vagy felmondás között választhatnak a szerbiai Fiat-gyár dolgozói, miután a gyár elektromos autók gyártását készíti elő, és az anyacég, a Stellantis szerint a dolgozókat ehhez át kell képezni - adta hírül a Telegraf című belgrádi napilap.

Újabb világmárkák hagyják ott Oroszországot
Két nagy világcég, a Marks & Spencer és a Nike is elhagyja az orosz piacot az Ukrajna elleni orosz invázió miatt.

Forradalom lehet a magyar egészségügyben
Szektorsemleges finanszírozás bevezetését javasolja a PRIMUS Magánegészségügyi Szolgáltatók Egyesülete az egészségügyben, vagyis azt, hogy a magánegészségügyben is elfogadható legyen részben vagy egészben a társadalombiztosítási (tb) kártya - ismertette Lancz Róbert, az egyesület új elnöke online sajtótájékoztatón.

Egyre több cég fizetésképtelen itthon
A 2020-as csökkenés után, 2021-ben emelkedett a vállalati fizetésképtelenségek száma Közép- és Kelet-Európában (KKE), a legtöbb országban csaknem elérve a járvány előtti szintet - derül ki a Coface hitelbiztosító legújabb elemzéséből. A régió hét országában – Magyarország mellett Bulgáriában Csehországban, Litvániában, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiban – nőtt, öt államban - Horvátországban, Észtországban, Lettországban, Szerbiában és Szlovéniában pedig csökkent a fizetésképtelenségi eljárások száma. A hitelbiztosító szakértői szerint a pandémia időszakában nyújtott támogatási intézkedések fokozatos megszüntetése és az orosz-ukrán háború következményei miatt a következő negyedévekben várhatóan emelkedni fog a közép- és kelet-európai vállalati fizetésképtelenségek száma.

Egyre több magyar háztartás szakad le az orosz gázról
A márciusi extrém értékek után áprilisban 80–100 €/MWh-val alacsonyabb villamosenergia árak alakultak ki a másnapi piacokon; az árak 200–250 € között ingadoztak a hazai tőzsdén. Az ármérséklődés a gázárak korrekciójának és a magasabb megújuló termelésnek volt köszönhető – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal áprilisi villamosenergia-piaci jelentéséből.

Nőtt a rossz hitelek száma Amerikában
Az amerikai bankok profitja 22,2 százalékkal csökkent az első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest - áll az amerikai szövetségi betétbiztosítási társaság (FDIC) jelentésében.

CIB Bank ügyfelek nagy napja, pénzt kapnak vissza
Az MNB 10 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a CIB Bankra és kötelezte közel 58 millió forint jogtalanul felszámított díj visszatérítésére is ügyfelei számára. A bank megsértette a kamat, díj és egyéb költség vagy feltétel pénzügyi szolgáltatásra irányuló szerződésben való egyértelmű meghatározására vonatkozó jogszabályi rendelkezést, mivel hitelkártyáinál a hitelkereten felül további összeg lehívását engedélyezte, amely lehetőségről azonban nem tájékoztatta az ügyfeleket.
Putyin olyan kokit kapott az amerikaiaktól, ami még nekik is fáj
Lejárt az amerikai pénzügyminisztérium általános engedélye, amely a szankciók ellenére lehetővé tette Oroszország külföldi adósságainak visszafizetését; a minisztérium bejelentette, hogy nem kívánja meghosszabbítani a márciusban kiadott dokumentum érvényességi idejét.
Némileg optimistábbak a németek
Az elemzők által várt minimális mértékben javult a GfK piackutató intézet német fogyasztói hangulatindexe júniusra, miután előzőleg történelmi mélypontra esett az Ukrajna elleni orosz invázió hatásai miatt.
Az adósok egyedi megállapodásokat is köthetnek
Három évre ismét Bódizs Kornélt, az InHold Zrt. és a SIGMA FAKTORING Zrt. vezérigazgatóját választotta az elnöki feladatok ellátására a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetsége (MAKISZ).
Továbbra is repeszt az amerikai gazdaság, bár az ütem csökkent
Lassult az amerikai gazdaság teljesítményének növekedési üteme májusban a londoni S&P Global (korábban IHS Markit) gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexének (BMI) előzetes értékelése alapján.
Ne kerüljön napirendre az olajembargó, ez Orbán Viktor javaslata
Orbán Viktor miniszterelnök azt javasolja az Európai Tanács elnökének, Charles Michelnek, hogy ne kerüljön napirendre a testület következő, május végi ülésén az Európai Bizottság 6. szankciócsomagra vonatkozó, Oroszországgal szembeni javaslata.
Háborús veszélyhelyzetre ébredtünk
A kormány az alaptörvényben biztosított jogával élve éjféltől kihirdette a háborús veszélyhelyzetet - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Facebookon még tegnap közzétett videójában.
Ezek a járművek lehetnek a zöld autózás új sztárjai
Világszerte egyre több ország tervezi a belső égésű motorral rendelkező autók fokozatos kivezetését a piacról a következő 10-20 évben, és tavaly júliusban az Európai Bizottság is azt javasolta, hogy 2035-ig tiltsák be a belső égésű motorok minden formáját. A cél összhangban van a Párizsi Klímaegyezményen alapuló legújabb vállalással, miszerint 1990-hez képest 2030-ra legalább 55 százalékos nettó csökkentést kell elérni az unióban az üvegházhatású gázok kibocsátásában.
Megalakult az új kormány - Orbán Viktor elmondta, mit vár tőlük
Most igazán belevaló kormány kell, amely felelős, egyesíti az országot és kellő erőt mutat - mondta a miniszterelnök.
Újabb fordulat embargó ügyben
Embargó helyett az orosz olajra importvám kivetését részesítené előnyben a Wifo osztrák gazdaságkutató intézet elemzésében.
Hajódugó a Dunán, egyre több a gond az orosz invázió miatt - fotó
Torlódnak a hajók a Duna torkolatánál: hajók tucatjai napokig várakoznak a szulinai határátkelő előtt a Fekete-tengeren, mivel a folyami kikötők infrastruktúrája nem győzi kiszolgálni a háború kezdete óta többszörösére emelkedett teherforgalmat - tudatta az Agerpres hírügynökség.
Nem minden kávé, ami annak látszik - új szabály jön
Júniustól kizárólag azt a terméket lehet kávénak nevezni Szerbiában, amely kizárólag kávészemekből készült, és nem tartalmaz semmilyen más anyagot.
A cégek robbanásszerű gyorsasággal állnak át saját energiatermelő eszközökre, mert nekik nincs rezsicsökkentés
Válasz az energiadrágulásra: terjed az önellátás egyelőre inkább a vállalatoknál. A lakosság a rezsicsökkentés miatt nem érzi annyira az áremelkedést.
300 munkahelyet hoz létre az Aldi - akár otthonról is lehet majd dolgozni
Megduplázza létszámát Magyarországon az Aldi informatikai szolgáltatásokat végző leányvállalata, az Aldi International IT Services Kft. A vállalat 300 olyan informatikai munkahelyet hoz létre itthon, amelyek jó része otthonról is ellátható feladatokból áll, így immáron az egész ország területéről várják otthoni munkavégzéssel pályázók jelentkezését. A budapesti és a pécsi szolgáltató központját is bővíti a cég, a több nyelven beszélő pályakezdők mellett szoftverfejlesztők és SAP-szakemberek számára is számos álláslehetőség nyílik az Aldinál.
Veszteséges lett egy elektromos autógyártó
Az ellátási láncok zavarai, valamint a megugrott nyersanyagárak miatt több mint a kétszeresére nőtt az XPeng, az egyik legnagyobb kínai elektromos járműgyártó adózás utáni vesztesége, ami így 1,7 milliárd jüan (255 millió dollár) lett az egy évvel korábbi 786,56 millió jüan mínusz után.
Óriási változás jön jövő héttől a szállásportáloknál
Június 1-től lép hatályba az az új uniós szabályozás, amelyik többek között az online szálláshelyközvetítőket is korlátozza olyan megállapodások megkötésében, amelyek előírják, hogy például a hotelek kötelezően náluk hirdessék szobáikat a legkedvezőbb áron. A rendelet nemcsak a turisztikai szektort érinti, hiszen általánosan a beszállító és vevő közötti versenykorlátozó megállapodásokat tárgyalja.
Felrobbannak a lakásárak
Az év elején felélénkült kereslet találkozott a szűk kínálattal a megyeszékhelyek és Budapest lakáspiacán, emiatt ismét lendületet kapott az áremelkedés.
Horvátországi nyaralásra az idén már többet költenek a magyarok, mint a pandémia előtt
A magyarok kétharmada tervez nyaralást Horvátországban idén a Szallas.hu szállásfoglaló oldal legfrissebb online kutatása szerint, amelyből az is kiderült, hogy tízből nyolc utazást tervezőt nem befolyásol az orosz-ukrán háború az üdülés tervezésekor.
Az évtized üzlete lehet a csomagautomata biznisz, annyira pörög
Feltehetően a folyamatosan gyarapodó hálózat is szerepet kap abban, hogy csaknem ugyanannyian választják a csomagautomatát az internetről rendelt termékek átvételére, mint a csomagpontot – olvasható a Foxpost Box Index (FBI) ez évi felmérésében. Ebből az is kiderül, hogy egy év alatt 8 százalékponttal, 17 százalékra emelkedett azoknak az online vásárlóknak az aránya, akik legszívesebben a csomagautomatás átvételt választják.
Német alkancellár: elérhető közelségbe került az EU-s orosz olajembargó
Elérhető közelségbe került a megállapodás az orosz kőolaj európai uniós embargójáról Robert Habeck német alkancellár, gazdasági miniszter szerint.
Nehezen találnak magukra az OECD-országok
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országok GDP-je az első negyedévben 0,1 százalékkal nőtt az előző három hónaphoz képest, amikor még 1,2 százalékos bővülést jegyeztek fel.
Először nyerte meg az MVM csapata a Footgolf Csúcs Kupát
Az egyéni verseny győztese ismét Czirbus Tamás lett.
Csökkent a magyarok reálkeresete márciusban
2022 márciusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 511 400 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 352 200 forint volt. A bruttó átlagkereset 17,5 százalékkal, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 18,1 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
Minimum 170-180 forint lesz az idén a dinnye kilója, csökkent a termőterület
A tavalyi 3500 hektár helyett idén csupán mintegy 2800-3000 ezer hektárnyi területen ültettek görögdinnyét a termelők. A termelési, szállítási és munkaerőköltségek megugrása miatt a nyári főszezonban sem számíthatunk 170-180 forint alatti kiskereskedelmi árra kilogrammonként, ami a tavalyi minimumot jelentő 130 forinthoz képest 30-40 százalékos áremelkedést jelent.
Újabb veszteség a Budapest Airportnál
Annak ellenére, hogy Budapest Airport tavalyi utasforgalma 20 százalékkal, a légiáru mennyiség pedig 36 százalékkal emelkedett 2020-hoz képest, a vállalat a koronavírus-járvány második évét is komoly veszteséggel zárta: a 2021-es pénzügyi évét 143 millió euró nettó árbevétel mellett 87,6 millió euró veszteséggel fejezte be.
Olaszország élelmiszer-folyosót akar Ukrajnából a globális élelmiszerválságot elkerülendő
Az ukrajnai háború alakulásáról és az élelmiszerválság elkerüléséről egyeztetett Mario Draghi kormányfő bolgár kollégájával, Kiril Petkovval, akivel Rómában találkozott.
Románia amerikai atomerőmű mellett döntött
A Bukaresttől 90 kilométernyire lévő Dambovita megyei Doicesti község egykori hőerőművének helyén építi meg az amerikai NuScale Európa első kisméretű moduláris atomreaktorát (SMR) - jelentette be hétfőn Virgil Popescu román energiaügyi miniszter, David Turk amerikai energiaügyi miniszterhelyettessel közösen tartott sajtóértekezletén.
Mi lesz jövő télen orosz gáz nélkül?
Szakértők szerint gyors intézkedések szükségesek az uniós tagországok részéről az orosz energiaembargó negatív következményeinek mérséklése érdekében. Ezek nélkül ugyanis nemcsak az energiahiány kockázata fenyegeti a tagországokat, de ennek következtében elbocsátási hullám is lehet.
Vége a tisztességtelen akcióknak
Május végén hatályba lép egy jogszabály-módosítás, amelynek következtében a kereskedelmi vállalkozásoknak a kedvezményes ár mellett fel kell tüntetni az elmúlt legalább harminc napban alkalmazott legalacsonyabb árat is. Az árrendelet módosításának célja a kereskedők akciótartási gyakorlatának újraszabályozása és a fogyasztók megtévesztésének visszaszorítása, különös tekintettel az olyan országos kampányok során mint például az év végi Black Friday.
Áttörés: magyar innováció segíthet a paradicsomokat támadó vírus ellen
Az innováció környezetbarát, és segít védekezni a vírus mechanikai továbbterjedése ellen.
2023-ig biztosan várni kell a német gazdaság fellendülésére
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint az ukrajnai háború és a globális ellátási láncok zavarai lassítják Németország gazdasági kilábalását a járványvédelmi korlátozások miatt bekövetkezett visszaesésből, ugyanakkor a magas energiaárak miatt az inflációs ráta az elmúlt évtizedek legmagasabb szintjére emelkedik.
Új járműveket venne a Volánbusz
Ehhez június 20-ig várják az autóbuszgyártók ajánlatait.
Ahogy vártuk robbant a bomba, az oroszok őrülettel határosnak nevezték a lengyelek lépését
Varsó felmondta a Jamal gázvezetéken történő gáztranzitról szóló lengyel-orosz kormányközi szerződést.
Rengeteg spárgát termeszt Magyarország, mégsem esszük
A szokottnál később kezdődött a szezonja is.
Munkaerőhiány a turizmusban: eddig idegen megoldásokkal barátkozik a szakma
A munkaerőhiány a turizmusban már a minőség szinten tartását veszélyezteti, ezért ágazati stratégia kidolgozására és a szolgáltatóknak egyedi megoldásokra tett javaslatot az a kutatás, amelyet a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) és a Családbarát Magyarország Központ Nonprofit Közhasznú Kft. közösen készített.
Az államháztartás központi alrendszerének első négyhavi hiánya több mint két és félszerese a tavalyinak
Az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt, úgynevezett központi alrendszere 326,2 milliárd forint hiánnyal zárt áprilisban, ezzel a négyhavi deficit 2635,6 milliárd forintra nőtt, ami a 3152,7 milliárd forintos éves előirányzat 83,6 százaléka - derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) részletes tájékoztatójából.
Nem a külföldiek pörgetik a lakáspiacot
Kevés külföldi vásárol ingatlant Magyarországon, akik mégis, azok jellemzően Budapestben gondolkodnak és szinte mindannyian készpénzben fizetnek, átlagosan 52 millió forintot.
Visszavonták az orosz "kémbank" minősítését
A Moody's után most a Fitch is lépett.
Pocsék a helyezet: pesszimistábbak lettek a vállalkozások
A háború által keltett bizonytalanságok erősödése jobban befolyásolja a háztartások, mint a vállalatok konjunktúraérzetét - közölte a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. májusi konjunktúrakutatása alapján.